OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Boľavý chrbát (záda) - liečba pohybom


VYSUNUTÁ PLATNIČKA


Je kinezioterapia zbytočná aktivita?

Naučiť sa žiť s bolesťou chrbtice je vízia zmysluplného života pre 30-40-ročného jedinca?


Počas cvičenia vo fitnescentre strhlo mladú ženu odporové elastické lano a po niekoľkých metroch letu dopadla na chrbát. V ukrutných bolestiach ju dopravili do nemocnice. Diagnóza: výron v členku, hernie platničiek v driekovom sektore chrbtice a z nich najhroznejšia paramediálna hernia v segmente L5-S1 = 14,6 mm s kompresiou durálneho vaku (membránový vak, ktorým je obklopená miecha a cauda equina) a kontaktom na miechový koreň (radix). Navrhovanú operáciu odmietla - mala obavy z jej možných negatívnych následkov a absolvovaná rehabilitácia neprivodila očakávaný efekt. Tabletky nepomáhali, trpela doma i v práci. Navyše neprestávali problémy s endometriózou maternice (bolestivé ložiská). Avšak mladí manželia túžili po dieťatku. Realizácia túžby bola pri uvedenom zdravotnom stave riskantná, nemožná.


Ľudovít Bobula: "Vývoj naznačuje, že systémy zdravotníctva a sociálnej starostlivosti nebudú stíhať poskytovať adekvátnu zdravotnú a sociálnu starostlivosť väčšine občanov a v prevencii zaostávame ešte viac. Nivočí sa ľudská dôstojnosť a prehlbuje sa ľudské utrpenie. Ale u niektorých jedincov absentuje vlastná starostlivosť o zdravie - chýba pravidelný pohyb, optimálne stravovanie a odpočinok,  preventívne prehliadky ..."


 Fyziológia hernie platničky

1. Malé vysunutie platničky dráždi len bohaté senzitívne pletence vo väzivovom prstenci (annulus fibrosus) a tlakom bohatú inerváciu zadného pozdĺžneho väzu (ligamentum longitudinale posterius), ktorý sa napína pri predklone (flexia), bráni hyperflexii, zabraňuje vysunutiu platničky do chrbticového kanála a vyvoláva bolestivú lumbalgiu (bolesť v krížoch). Pacient pre bolesť alebo zo strachu pred bolesťou zachováva antalgickú polohu (zmiernenie bolesti) - pohybuje sa opatrne, pomaly. Bolesť sa zintenzívňuje kašľom, kýchnutím, poklepom a tlakom (ischiadické body).

2. Pri vysunutí medzistavcovej platničky (intervertebrale disc) dochádza k dislokácii fragmentu jadra (nucleus pulposus) trhlinou vo väzivovom prstenci von z priestoru platničky. Vyskytuje sa pri pokročilej degenerácii disku, kedy sa jadro platničky zmenilo stratou vody na fibróznu a rozvláknenú hmotu a oddelilo sa od väzivového prstenca. V platničke vzniká dutina, ktorou sa pohybujú voľné sekvestre (časti tkaniva).

3. Pri veľmi pokročilej degenerácii môžu prolabovať (posunúť sa von) aj časti väzivového prstenca a hyalínovej chrupavky. Laterálne vysunutie zmenšuje medzistavcový otvor (foramen intervertebrale) a tlačí na príslušný miechový koreň oproti žltému väzu (ligamentum flavum – spojenie medzi stavcovými oblúkmi, pri predklone sa napína a svojou pružnosťou umožňuje spätný návrat segmentu chrbtice do vzpriamenej polohy) a oblúku stavca. Vždy vzniká kontraktúra paravertebrálného svalstva (systém m. transversospinalis – jeho súčasťou sú mm. multifidi et mm. rotatores). Pacient pre bolesť alebo zo strachu pred bolesťou zachováva antalgickú polohu - trup v predklone s jednostranným vybočením panvy.

Súčasť hlbokého stabilizačného systému mm. multifidi - hlboké rozštiepené medzistavcové svaly. Svaly, ktoré významnou mierou rozhodujú o zdravej chrbtici. 

Patologické dôsledky hernie platničky

Pri centrálnej (mediálnej) hernii disku v lumbálnom sektore chrbtice je tlak na miechu spredu a stretávame sa so stratou kontroly močového mechúra, čriev ... (syndróm cauda equina - koreňová lézia v konskom chvoste, čo je zväzok nervových koreňov miechy v dolnej časti chrbticového kanála).
Hernia medzistavcovej platničky postihuje 
najčastejšie spinálny koreň, ktorý opúšťa chrbticový kanál cez medzistavcový otvor o jeden stavec nižšie - koreň L5, ktorý býva postihnutý pri hernii platničky L4-L5, vystupuje cez foramen intervertebrale L5-S1.

Pri stlačení koreňa L5 vystreľuje bolesť po vonkajšej ploche píšťaly (tibia) k členku na chrbát nohy a do palca, pri postihnutí S1 po zadnej ploche stehna, píšťaly a do prstov, najmä do malíčka. Bolesť sa zhoršuje kašľom, siakaním, tlakom pri stolici, pri vstávaní, sedení, ohýbaní. Inokedy naopak  sa neznesiteľne stupňuje na posteli a upokojuje sa pohybom. Každý chorý vyhľadáva svoju polohu úľavy. 

Pri určitom stupni stlačenia koreňa vznikajú iritačné alebo zánikové senzitívne a motorické príznaky. Pri postihnutí koreňa S1 je typické vyhasnutie reflexu Achillovej šľachy, zníženie tonusu až atrofia sedacieho a lýtkového svalstva, takže sa chorý nedokáže dobre postaviť  na špičku nohy. Pre postihnutie koreňa L5 je charakteristické zníženie tonusu skupiny vystieračov (extenzorov) dolnej končatiny a prstov najmä na palci, chorý ťažko dokáže stáť na päte a má fenomén palca – oslabenie dorzálnej flexie proti odporu. Poruchy citlivosti svojou lokalizáciou zodpovedajú príslušným dermatómom.

Začiatok terapie

Kinetický reťazec je kombinácia prepojených spojov, ktoré vykonávajú komplexný pohyb. Používa sa na opis pohybu človeka v širokej palete klinických stavov, vrátane pohybového aparátu, v športovej medicíne, v neuro-rehabilitácii, v protetike. Pochopením konceptu kinetického reťazca vytvárame predpoklady nielen pre dosiahnutie lepšieho pohybového výkonu, ale tiež pre účinnú terapiu. Reťazec je taký efektívny ako jeho najslabšia časť, podobne ako pri klasickej reťazi. 

Pacientka ma vyhľadala rok po úraze. Po rozhovore, načítaní diagnózy a prezretí CD z MR som zaradil do programu moju metódu cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie (primárne išlo o využitie a povzbudenie vrodeného samoregeneračného systému organizmu, s cieľom usmerniť a urýchliť proces hojenia herniovaných platničiek). 
Do programu som zaradil unilaterálne cviky, ktoré zlepšujú funkčnosť plynulej synchronizácie jednoduchých sériových kinetických reťazcov a podporujú výkonnosť asymetrie mozgových hemisfér – dôležitá pre úľavu od bolesti a zotavenie. Akcentovaná pozornosť patrila oslabeným brušným svalom.

Pridal som infračervený tepelný žiarič a terapiu ultrazvukom na spazmus (dlhodobý nadmerný svalový sťah) v dolnom úseku vzpriamovača chrbtice (m. erector spinae). Symptómy nocicepcie (zdroje bolesti) v tejto oblasti boli príliš intenzívne (palpačne testované), než aby som si trúfol na manuálnu masáž.

Ďalšia lokalizácia zdrojov bolesti

Pacientka ma upozornila na chronickú bolesť v dolnej časti chrbta a v panve. Horizontálne oblúkovo vystreľujúce nepríjemné impulzy z dorzálnej do ventrálnej časti panvy sa prejavovali nielen počas sedenia, ale najmä pri vstávaní. Pripisovala ich zisteným ťažkostiam s už raz chirurgicky riešenou maternicou (uterus), ktorú má nefyziologicky uloženúObrátene uložená maternica môže spôsobovať bolesť pri pri menštruácii. Ale môžu sa objavovať aj bolesti v spodnej časti chrbta.

Možno z toho „obviniť“ aj oblý maternicový väz (ligamentum teres uteri), ktorý je zložkou závesného aparátu maternice, a ktorý má svojím priebehom krížiť zapchávajúci nerv (n. obturatorius) - inervuje vonkajší zapchávač (m. obturatorius externus), sval, ktorý je uložený v hĺbke a jeho šľacha spevňuje puzdro bedrového kĺbu a je synergistom veľkého a stredného sedacieho svalu pri rotácii. 

Popisovaná trajektória vystreľujúcich bolestivých impulzov sa približuje segmentom dermatómov Th12, L1, L2, L3, L4, L5 v dorzálnej časti panvy

Ale táto trajektória zodpovedá aj oblúkovitému priebehu n. ilioinguinalis (L1) aj n. genitofemoralis (L1-L2), ktorého jedna z vetví ramus genitalis vstupuje do trieslového kanála a beží za lig. teres uteriKompresia cauda equina na úrovni medzistavcového priestoru L5-S1 sa prezentovala motorickým oslabením plantárnej flexie v členkových kĺboch - sledované pri výponoch lýtkami.

Účinný cvik pri pohybovej terapii hernie disku: v stoji rozkročnom bokom ku kladke predpažujeme (dolné končatiny pokrčené, mierny predklon, hlava vo fyziologickom predĺžení chrbtice, stiahnuté brušné svaly); buďme opatrní pri voľbe záťaže. Na začiatku terapie sa mladá pani trápila s jednou sedemkilogramovou tehličkou - na konci terapie jej nerobilo ťažkosti päť takýchto tehličiek.   

Ak v klinickom obraze (súhrn príznakov, ktoré charakterizujú nemoc) dominuje hlavne axiálna bolesť (v smere osi chrbtice), bolesť v driekovom sektore zvýrazňujúca sa pri záťaži, môžu byť prítomné aj bolesti vyžarujúce do gluteálneho svalstva - neskôr kontraktúry, bolestivé spazmy. Takže v minulosti pádom zasiahnutý driekový sektor chrbtice môže upozorňovať na seba aj takýmito pestrými prejavmi. 

Bolesti v oblasti kostrče (coccygodynia) sťažujú sedenie aj pohyb. Príčinou býva úraz, ale aj kŕč svalov panvového dna, alebo gynekologické ťažkosti. Vyšetrenie cez konečník (per rectum) –  vyhmatanie kontraktúry svalov, ktoré sa napájajú na kostrč, už ide mimo mňa. 

Svaly panvového dna (panvová membrána) sú dôležité pre poskytovanie opory panvovým orgánom (močový mechúr a črevá u mužov + maternica u žien) a v udržiavaní kontinencie močových a análnych zvieračov. Svaly panvového dna sú súčasťou hlbokého stabilizačného systému.

Cviky zaradené do programu liečby vysunutej platničky (cielená celostná trakčná kinezioterapia) pôsobia na hlboký stabilizačný systém a svaly panvového dna sú jeho nedeliteľnou súčasťou. 

Maignes syndróm (torakolumbálny syndróm)

Zvažoval som príznaky Maignes syndrómuTento stav pochádza z torakolumbálnych kĺbových plôšok, tŕňových výbežkov (rozmedzie hrudníka a drieku, zvyčajne Th11-L3). Prejavuje sa  v dolnej časti chrbta, vystrelujúcou bolesťou pozdĺž posledného rebra, prostredníctvom senzorických nn. superior cluneal v hornej časti zadku, v hornej bočnej strane dolnej končatiny aj v slabinách (trieslach). Syndróm môže spôsobovať i bolesť brucha, gynekologické bolesti. Aj dlhodobé a nesprávne sedenie môže vyvolať Maignes syndróm. 

Prvé zlepšenia zdravotného stavu

Zaregistroval som antalgické zmeny (pôsobiace proti bolesti) pri chôdzi (iniciácia, udržanie krokového rytmu), zmeny v rovnováhe a v adaptácii na meniace sa podmienky. Riešenie som upriamil na dril stereotypu rovnakého rytmu a dĺžky krokov na orbitreku a na drepy na balančnej doske pri rebríku. Odmenou bola zlepšená lokomócia chôdze, mladá pani napravila posturálny stereotyp  pozitívne zmeny v rovnováhe sa preukázali po redukcii zvýšenej lordózy, kyfózy, skoliózy a spokojnosť bola s dotiahnutím úrovne fyziologickej stabilizácie pôvodne bolestivého členka, ktorý bol pokračujúcou reakciou na pád pri úraze. 

Prišiel čas a pacientka mohla podstúpiť operáciu endometriózy maternice – úspešnú. Po nej pokračovala v pôvodnom cvičení, ale „tajomná“ chronická bolesť v dolnej časti chrbta a vystreľujúca v horizontálnom smere stredu panvy pretrvávala, hoci v zmenšenom pôvodnom rozmere a intenzite.

Primárny cieľ liečby dosiahnutý

Ďalším a nie nepodstatným pozitívom bolo, že platničky sa zahojili (nie tak rýchlo, ako to čítame) a primárne bolesti v chrbtici  ustúpili. Pri kontrole na neurochirurgii doktori s počudovaním krútili hlavami nad dosiahnutými výsledkami. 

Uvedený stav nebol konečný (predbežná snímka MR) a ešte sme ho dolaďovali k precíznejšiemu výsledku - zatiaľ ho zdokumentovaný nemáme. Potešiteľným bolo aj zistenie, že sa nám podarilo optimalizovať lordózu driekového sektora chrbtice - promontorium (uhlové zalomenie chrbtice - výbežok na hranici L5-S1); od promontoria pokračuje os cacrum kyfotickým zakrivením.

Pretrvávajúce ťažkosti - ako ďalej?

Ale jej zdravotný stav nebol ešte celkom v poriadku – „tajomná“ chronická bolesť v dolnej časti chrbta a vystreľujúca obojstranne stredom panvy stále pretrvávala. Symptómy naznačovali, že problém je v sakroiliakálnom kĺbe (pri páde mohlo dôjsť k lézii sakroiliakálneho SIK komplexu – MR to nemusela preukázať) – krížová kosť (os sacrum), panva (ilium) + lonová spona (symphysis pubica), stehenná kosť (femur) usadená kĺbovou hlavicou na boku panvy. Všetko to spája množstvo väzov a svalov. Ak je len jeden sval oslabený alebo skrátený, spastický či hypermobilný, môže narušiť vyváženosť celého systému.

Akcentoval som pôvodný strečing: priamy sval stehna (m. rectus femoris), bedrovodriekový sval (m. iliopsoas), hruškovitý sval (m. piriformis s možným kontaktom so sedacím nervom – n. ischiadicus), štvoruhlý driekový sval (m. quadratus lumborum), hamstringy. Tieto svaly nám vo fyziologickej podobe pomáhajú udržať telo vo vzpriamenej rovnovážnej polohe v stoji a pri chôdzi. Ich disfunkcia vytvára bolesť pri pohybe. Ak sa v tomto systéme vyskytuje zápalový proces, zmenený tlak môže spôsobovať až neznesiteľné bolesti aj počas sedenia.

Pokračoval som v predchádzajúcej pohybovej terapii a pridal som  chiropraktické postupy na sakroiliakálny kĺb. Úľava sa dostavovala pomaly.

Mladá žena ma jedného dňa vo fitnescentre prekvapila spontánnym striedavonožným zoskočením z vyvýšeného pódia – tak toto ešte nie! Prišiel okamžitý zákaz podobných pokusov (aj keď ma to istým spôsobom potešilo).

Potešiteľné bolo konštatovanie, ktoré sa týkalo výrazného zlepšenia úrovne pohyblivosti ramenného kĺbu, ktorý bol reflexným obranným posunom paže zasiahnutý pri ťažkom páde.

 

Jednostranné zaťaženie negatívne vplýva najmä na poddajnú chrbticu mladých športovcov. Silnejúci komplex svalstva dominantnej paže sa napína a ťahá stavce chrbtice jedným smerom. V dôsledku svalovej dysbalancie vzniká jej zakrivenie - skolióza. Porušovaná svalová rovnováha vyúsťuje nielen do zmeny dynamických pohybových stereotypov, ale aj do zmeny statických pomerov. Svalová koordinácia a rozumné udržanie svalovej rovnováhy je v popredí preventívneho zamerania cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie. Pretože v patogenéze funkčných porúch chrbtice hrá podstatnú úlohu svalstvo, riešením je pravidelná kompenzácia menej zaťaženej paže a jedným z množstva aplikácií je krúženie v unilaterálnom tréningu (forhendové a bekhendové krúženie a krúženie v tvare ležatej osmičky).  

Pomoc kineziológie behu

Pri pokračujúcej terapii som sa dozvedel, že pacientka už nemá problémy s chôdzou, ale nedokáže pobehnúť. Ako keby ju niečo brzdilo vyštartovať do poklusu – pritom na orbitreku zvládala aj vyššiu rýchlosť. Dokonca som sa začal pohrávať s myšlienkou nedostatku transmitera dopamínu.

Kineziológia behu odhalila možné príčiny „tajomnej“ chronickej bolesti – pôvodcom mohli byť spazmy v oblasti začiatku veľkého sedacieho svalu (m. gluteus maximus, inervovaný dolným zadnicovým nervom – n. gluteus inferior) na krížovej kosti a kostrči, krížovohrboľovom väze a na zadnej ploche krídla bedrovej kosti.

Poznatok z biomechaniky hovorí o posúvaní svalu hore pri sadaní. Pri vstávaní zo sedu sa mobilizuje ako prvý z agonistov a pri vstávaní v širšom postoji sú to najmä jeho horné snopce. Počas chôdze a behu je veľký sedací sval výrazne aktívny – pomáha generovať rýchlosť. Antagonistom veľkého sedacieho svalu je bedrovodriekový sval, ktorý býva zvyčajne skrátený (dlhodobo sediaci jedinci) a treba ho naťahovať (inhibičné pohyby). No a pracovné zaradenie pacientky si vyžaduje dlhodobé sedenie.

V zobrazenej dorzálnej časti, ovplyvňovanej ramus dorsalis a jeho vetvami rami dorsales, som kožné vetvy (rami cutanei) identifikoval ako bolestivé. V tejto lokalite je kožná inervácia zabezpečovaná nn. clunium medii – primárne vetvy z miechových nervov S1-S3, prechádzajúce cez sakrálne foramen dorsalia (na zadnej ploche krížovej kosti sú štyri páry otvorov, ktoré vedú do kanála krížovej kosti, ktorý je pokračovaním miechového kanála) do povrchu sedacej oblasti a zodpovedajú za citlivé inervácie sedacieho regiónu. Spazmus zasahoval aj časť pozície nn. clunium superiores, pochádzajúce z dorzálneho vetvenia nn. lumbales.

Sakrospinálny plexus

Stav senzorických nervových receptorov umiestnených v kĺbových puzdrach chrbtice, väzoch, diskoch a hlbokých transverzospinálnych svaloch (m. transverzospinalis – svaly medzi bočnými výbežkami a tŕňovými výbežkami majú významný segmentálny vplyv – vykonávajú rotačné pohyby segmentov a sú podporované funkciou šikmých brušných svalov) sa zhoršil v dôsledku dlhodobého presadenia sa trvalej izometrickej svalovej kontrakcie, postupujúcej po traume od bolesti do bolestivých kŕčov, kontraktúr a spúšťacích bodov.

Sledovaným v daných podmienkach bol najširší chrbtový sval (m. latissimus dorsi) – začína plochou aponeurózou (fascia thoracolumbalis – prikrýva vzpriamovač chrbtice) na tŕňových výbežkoch dolných šiestich hrudníkových stavcov a pre nás dôležitých tŕňových výbežkoch všetkých driekových a krížových tŕňových výbežkoch a na zadnej časti hrebeňa bedrovej kosti.

V našom prípade bol dôležitý vzpriamovač chrbtice a z jeho komplexu sakrospinálny systém, začínajúci od zadnej plochy krížovej kosti, tŕňových výbežkov driekových stavcov a posledných dvoch hrudných stavcov. Na povrchu je šľachovitý – súčasť povrchového listu torakolumbálnej fascie. Sakrospinálny systém vytvára v driekovej oblasti dva mohutné valy, ktorých mäsitá hmota sa v krajine lumbálnej štiepi na dve časti. Mediálnu (prístrednú) predstavuje najdlhší sval chrbta (m. longissimus) a laterálnu (bočnú) bedrovorebrový sval (m. iliocostalis). Inervácia vedie z chrbtového vetvenia bedrových miechových nervov.

Lumbosakrálny plexus

Zdrojmi nocicepcie boli spazmy, ktoré zasiahli lumbosakrálny plexus. Na citlivosť som narazil pod kaudálnou (dolnou) časťou torakolumbálnej fascie. Pocitovo nepríjemné odstraňovanie spazmov mohlo mať dosah na n. pudendus i sedací nerv. Prenesené spúšťacie body (trigger points) som zaregistroval aj medzi lopatkou a chrbticou.

Keďže prah citlivosti pacientky na bolesť vo vzpriamovači chrbtice v úponoch na krížovú kosť a priľahlé stavce bol po zahojení hernií diskov prijateľnejší ako na začiatku liečby, spojil som do jedného celku myofasciálne techniky na redukciu spazmu v dolnej časti vzpriamovača chrbtice s lokálnou redukciou kontraktúr vo veľkom sedacom svale – progresia liečby sa zlepšovala vďaka obnove a prieniku vetvení a. et vv. glutaeae inferiores, a. et vv. glutaeae superiores, rami superficialis, nodi lymphatici glutaei inferiores. Sú to v podstate obvodové zdvojené žily, prebiehajúce s rovnomennými tepnami, ktoré ústia do v. iliaca interna. Myofasciálne techniky bývali spojené so zvýšeným potením sa.

Finále sa blíži

Odozva na myofasciálne techniky v týchto bolestivých ložiskách bola stále citeľná, ale nie neznesiteľná. Ako efektívne sa ukázali akupresúrne valivé podnety, ktorými som veľkosť spazmov postupne „roztápal“ a zároveň zachovával pružnosť tkanív. Ako médium som používal Voltaren Emulgel. Rôznou intenzitou paralyzované funkcie nervov, artérií, žíl a lymfatických ciev sa pomaly obnovovali.

„Trpezlivú“ pacientku motivovali okamžité, veľmi pozitívne výsledky. Onedlho mohla spať neprerušene celú noc v ľubovoľnej polohe s vystretými dolnými končatinami. Úľava a radosť zo života sa jej dali čítať nielen z tváre, ale najmä z očí. A toto všetko sa premietlo do "živočíšnej" reči celého tela.

Konštrukcia akupresúrnych valčekov vychádza z reflexológie a pomáha stimulovať nervy, krvný obeh a uvoľňovať spazmy.

Mladá žena ma jedného dňa opäť prekvapila – tentoraz spontánnym striedavonožným vyskočením na vyvýšené pódium – tak toto ešte nie! Prišiel okamžitý zákaz podobných pokusov (aj keď ma to istým spôsobom opäť potešilo).

Návrat späť

Sľubné napredovanie pribrzdilo chrípkové ochorenie, ktoré si vyžiadalo mesačný výpadok v tréningu. Aj ďalšie zbytočné lieky navýšili zdravotné komplikácie. Výsledkom boli regresívne zmeny v organizme, ktoré vyvolali návrat v rehabilitácii späť o asi 25 %. To nebolo málo! Ale išli sme znova do toho.

Súvislosti blízkeho cieľa

Mladá pani onedlho absolvovala vyšetrenie v gynekologickej ambulancii. Výsledok - je pripravená na plánované rodičovstvo. Uzatvorili sme kompromis - posunuli sme tento akt o jeden mesiac, práve o ten, o ktorý nás obralo chrípkové ochorenie atď. Kompromis akceptovala aj gynekologická ambulancia. Verím, že aj ťažkosťami skúšaná maternica "pochopí" naše riešenie. Zároveň som žoviálne poznamenal, že predpokladám, že v tej významnej chvíli už dokáže mladá pani pobehnúť a bežať. V cielenej celostnej trakčnej kinezioterapii sme preradili na vyšší level obtiažnosti. 

Vyhradená časová lehota bola určená najmä na účelnú úpravu zvyšných bolestivých spazmov v driekovom sektore chrbtice, v hornej časti veľkého sedacieho svalu, na masáže stuhnutých vzpriamovačov chrbtice v hrudnom sektore a doliečenie krčnej chrbtice, z ktorej pramenili bolesti v hlave a v ramennom kĺbe. 

Mladá pani sa sťažovala na bolesť v hornej časti chrbta a v hrudnej kosti. Je to zvyčajne dôsledok nadmerného používania tohto sektora chrbtice a to najmä na ohýbanie. Bolesť v chrbte, sprevádzanú súčasným napätím v oblasti hrudnej kosti (označovaná ako sternosymphysale syndrom), sme redukovali cvikom pullover v ľahu na stroji (v prvopočiatku rehabilitácie sme ho nepoužívali, lebo iritoval boľavý driekový sektor chrbtice) a cvikom v ľahu na rovnej lavičke sťahovanie adaptéra na tricepsovej kladke (výhodou je vylúčenie zaťažovania bolestivých horných trapézov). U oboch cvikov mala klientka pokrčené dolné končatiny – eliminácia rizikového tlaku v driekovom sektore chrbtice. Pozitívne výsledky, aj keď počiatočná odozva organizmu naň bola bolestivá, nedali na seba dlho čakať. 

Mal som v úmysle doladením tohto stavu a následným obmedzením myofasciálnych techník v čase tehotenstva predísť prípadným vedľajším účinkom nocicepcie (bolesti) a ich negatívnemu ovplyvneniu zdravého vývoja plodu. Zároveň som chcel prispieť k čo najlepšej pohode budúcej rodičky

REAHABILITAČNÝ CIEĽ DOSIAHNUTÝ

Trpezlivosť v dodržiavaní algoritmu rehabilitácie sa vyplatila. Pozitívnym zistením bola aj priaznivá odozva na polohovanie na trakčnej lavici - dávnejší pokus bol bolestivý, tak sme od tejto terapie vtedy upustili. Prišlo aj dlho očakávané finále. Z chôdze na bežeckom páse, vystriedanej behom, sme sa presunuli na galériu v posilňovni, kde klientka s adekvátnou ľahkosťou zvládla vyštartovanie, poklus, cielené zastavenie. A to niekoľkokrát po sebe, aby sme sa utvrdili. Zatlieskal som jej! "Konečne!" Vysmiata, po slovách som šťastná, mi po slovensky poďakovala.