OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Cielená celostná trakčná kinezioterapia


Štvordimenzionálny časopriestorový Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice


multidisciplinárne špecializovaná liečebná rehabilitácia 


Chrbticu ohrozujú deformity kompresie, tenzie, ohýbania, torzie, šmyku (strihania), vzperu (vybočenie) - nemýľme si ohyb s vybočením. Omnoho častejšie ako jednoduché prípady namáhania sa vyskytuje kombinované namáhanie: tlak (ťah) a ohyb, ohyb a krútenie, šmyk a ohyb, šmyk a krútenie. Hovoríme v podstate o namáhaní tela v stabilnom stave (zanedbaný vplyv malých deformácií). Keď deformácie nemôžeme zanedbávať, riešime stratu stability tela (poloha či tvar). Pružné tkanivo (telo) by sa po odľahčení malo vrátiť do svojho pôvodného stavu. Zároveň rešpektujeme v biomechanike liečebnej rehabilitácie únavu ľudského tela, lokálnych tkanív.

Spinálnu dekompresiu používame v liečebnej rehabilitácii na vyžarujúce bolesti vyplývajúce z bolesti v driekovom sektore chrbtice. Ide o trakčnú metódu, ktorá zmierňuje problémy s platničkami a odstraňuje tlak pôsobiaci na platničky vytvorením podmienok nulovej gravitácie alebo podtlaku vo vnútri spinálneho kanála, aby sa platničkám dodávali výživné látky a kyslík. Terapia dekompresiou znižuje bolesť, zvyšuje pohyblivosť a vykazuje významné progresívne účinky.

Pri hernii spinálneho disku umožňuje Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice kontrolovanú spinálnu trakciu cielených stavcov na mobilizáciu kĺbu a vytvorenie negatívneho tlaku vo vnútri medzistavcovej platničky. Tento negatívny tlak vedie k difúzii tekutín a živín do platničky, aby sa stimuloval jej metabolizmus a podporovala hydratácia a hojenie. Podtlak vedie k stiahnutiu herniovaného pulpózneho jadra. Spinálnou trakciou dosahujeme dekompresiu na chrbtici. Terapiou poskytujeme cvičebné prvky na uvoľnenie kŕčovitého správania a na nápravu porušených funkcií podporných mäkkých a tuhých tkanív.

V Systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice sú cvičenia pre pacientov jednoduché, ale kinezioterapeut sofistikovane rieši presnosť, rýchlosť a účinnosť zaradenia komplexu algoritmov v postupe progresívnej liečebnej rehabilitácie (súbor diagnostických, terapeutických a organizačných intervencií smerujúcich k maximálne možnej funkčnej zdatnosti jedinca - pôvodný alebo aspoň čo najpriaznivejší stav). Trakčné terapeutické cvičenia sa snažíme vykonávať v smere, ktorý pacientovi prináša úľavu. 


Segmentová kinematika chrbtice: rekonštrukcia tela v časovom momente počas vykonávania neuromotorickej úlohy (morfologický popis a pohyb muskuloskeletálneho systému); lokálny a globálny rozsah. Vnímame pohyblivosť ľudského tela pri jednotlivých typoch namáhania.Nech už vytvárame v uhle trakcie končatinou (končatinami - Pallof press) distálny (od tela) či proximálny (k telu) smer rotácie (pronácia, supinácia) alebo rotáciu panvou, trupom, dosahujeme žiadaný vnútorne lokalizovaný moment hybnosti na chrbtici - segmentálna stabilizácia.

Čím viac účinné algoritmy opakujeme, tým viac posilňujeme nervové obvody. A čím silnejšími sa tieto spojenia stanú, tým silnejšími sa staneme aj my.

Opatrenia zamerané na prevenciu, identifikáciu a nápravu zdravotných ťažkostí pomáhajú predchádzať invalidite a zlepšovať výkonnosť, dôstojnú starobu, čo definuje progresívne inovatívnu liečebnú rehabilitáciu.


Kompresia a dekompresia v liečbe a rehabilitácii chrbtice

Návrh obálky z pripravovanej odborno-metodickej publikácie.

Vo štvordimenzionálnom systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice sledujeme pohyb človeka a človekom poháňaný predmet. Všetky lineárne pohyby ľudského tela a predmetov poháňaných človekom vznikajú ako dôsledok uhlových prídavkov. 

V biomechanike skúmame lineárne pohybové charakteristiky, a potom sledujeme uhlové pohyby, ktoré prispievajú k lineárnemu pohybu. Je dôležité identifikovať uhlové pohyby a ich postupnosť (tvoria zručnosť alebo pohyb človeka), pretože uhlové pohyby určujú úspech alebo zlyhanie lineárneho pohybu.

V systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice ide v prevencii, liečbe a rehabilitácii v podstate o autotrakciu (autonatiahnutie) – terapia riadená ťahom subjektu za adaptéry, tyče, madlá či ťah organizmu pacienta v optimálnej polohe vo vise (v stoji vo vise, v sede, v kľaku, v špecifických zdravotných stavoch v ľahu) ale aj cielený ťah kinezioterapeuta za vhodne široký popruh či elastický theraband uchytené o konkrétnu časť tela pacienta (pri skolióze o trup cez vrchol krivky na laterálnych rebrách). V niektorých prípadoch zvyšuje efekt cvičenia pri skolióze terapeut, ktorý asistuje najmä pri horizontálnej trakcii na chrbtici. Pri trakčnej kinezioterapii smerujú jej primárne sily axiálne (superior et inferior os chrbtice) alebo distrakčne (axiálna sila kombinovaná so silami mimo osi ako je flexia alebo lateroflexia).


Pri trakčnej kinezioterapii pomáha kombinácia globálnej axiálnej trakcie a lokálnej dekompresie znížiť ťahové napätie na vlákna anulus fibrosus a väzy a reguluje vnútrodiskový tlak.

Pri polohe v ohybe chrbtice zaberá uvoľnenie zadných tkanív (najmä dorzálna mediálna hernia) pred aplikáciou ťažnej sily. Trakcia spôsobí ohybový moment na chrbtici, ako aj axiálnu distrakciu. Preto sú axiálne napätie a ohybový moment generované ťažnou silou účinnejšie pri optimálnom naťahovaní zadných tkanív.
Uhol ťahu pri trakcii ovplyvňuje trenie medzi segmentami chrbtice. Terapeuti pri výbere techniky liečby pri bolesti krížov zvažujú relatívnu veľkosť a smer vyvolaných záťaží a ich variácie s úrovňou segmentov.

Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice naproti tomu využíva efekt optimálne cielenej dekompresie chrbtice. Zmeníme smer (uhol) ukotvenia elastického lana (therabandu) a cvičenie nadobúda potrebné progresívne rehabilitačné benefity.

Aby sme podporili v trakčnej kinezioterapii biomechanický účinok veľkosti a smeru vyvolaných záťaží, lokalizujeme podľa zdravotnej etiológie ventrálno-dorzálne dýchanie ipsilaterálne alebo kontralaterálne podľa etiológie asymetrických zdravotných ťažkostí (riešenie svalovej nerovnováhy).


Na udržiavanie kondície v rámci efektívneho rehabilitačného programu pre pacientov s herniáciou bedrovej platničky volíme cvičenia so zníženou záťažou driekovej chrbtice. Tým odstránime alebo minimalizujeme riziko recidívy (choroby po zdanlivom alebo skutočnom vyliečení) problémov s driekovou chrbticou.

Primárne nevykonávame zložité programy prostredníctvom rôznych ekvilibristických prechodov a polôh, ktoré môžu zvýšiť komplikovanú záťaž driekového sektora chrbtice u pacienta (napr. roztrhnutie, odtrhnutie vrstvených štruktúr prstenca platničky - 10-20 lamiel). Tie nebývajú nutné ani v náročných finálnych leveloch liečebnej rehabilitácie.

Neprimerane vysoký stupeň koordinačnej náročnosti, najmä na začiatku liečebnej rehabilitácie, môže znechutiť, odradiť motoricky menej schopných pacientov od ochoty pokračovať v optimálnom nasadení.

Abnormálna aktivácia svalov trupu a neuromuskulárne chyby ovládania ovplyvňujú stabilitu chrbtice. Preto sa môže hernia disku opakovane vyskytnúť u pacientov, ktorí si prešli herniáciou platničky.


Mechanizmy úpravy materiálu herniovaného disku

Regresia: Ak dôjde k hernii disku do fibrózy prstenca, pri aplikovaní trakcie na chrbticu umožníme disku „vtiahnuť“ sa späť.

Dehydratácia: Pri koncepte dehydratácie sa platnička zmenšuje so stratou obsahu vody v materiáli herniovanej platničky.

Spontánna regresia: Je výsledkom enzymatickej degradácie. Herniovaný fragment je považovaný v organizme za cudzie teleso, ktoré prechádza zápalovou reakciou. Proliferácia (rozmnožovanie buniek a tvorenie nového tkaniva) krvných ciev spôsobuje migráciu fagocytov a nakoniec dochádza k fagocytóze materiálu disku.

Existuje možnosť, že všetky tri mechanizmy sa podieľajú na regresii a vymiznutí materiálu disku úplne = Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice + optimálne vyvážená strava.


Japonský expertný tím publikoval v apríli v roku 2019 výskumný článok "Lumbar mechanical traction: a biomechanical assessment of change at the lumbar spine (BMC Musculosceletal Disorders) – Bedrová mechanická trakcia: biomechanické hodnotenie zmeny v bedrovej chrbtici (BMC Poruchy kostrovej a svalovej sústavy)" a v aktuálnej štúdii zistili, že bedrová trakcia funguje ako skutočná intervenčná terapia pre pacientov s chronickým LBP (low back pain - bolesť krížov) a poskytuje možnosť okamžitého účinku po trakcii.

Ide o štúdiu pasívnej prerušovanej mechanickej formy trakcie a nepriamo boli potvrdené priaznivé účinky Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice. Jedným z dôvodov prečo sa doteraz nepreukázali naplno prospešné výsledky biomechanickej trakcie je, že sa neaplikoval vo výskume klinicky relevantný liečebný postup, akým je Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice.

Typy hernií spinálnych diskov: 1 bulging, 2 protrúzia (prolaps), 3 extrúzia, 4 sequestrácia.

Štúdiom množstva ďalších zahraničných odborných materiálov som sa dozvedel, že  aktívne prerušovaná trakcia sa ukázala ako účinná pri zmierňovaní bolesti a hojení herniovaných diskov, zvyšovaní frekvencie myoelektrických signálov a zlepšovaní prietoku krvi v postihnutých svaloch.


Spinálny disk má avaskulárnu štruktúru, a preto neprijíma čerstvú krv a kyslík pri každom údere srdca. Vyžaduje „difúziu“ vytvorenú pohybom a „dekompresiou“, aby sa obnovili živiny a zlepšilo hojenie.


Neinvazívny aktívne prerušovaný + kontinuálny systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice. Svoje prednosti má statická trakcia, prípadne trakcia na princípe izometrickej svalovej kontrakcie. Bežnou, ale výhodnejšou trakciou je prerušovaná trakcia, kedy sa na určitý čas pôsobíme na chrbticu tlakom, potom sa tlak uvoľní a to sa opakuje niekoľkokrát (kombinovaná prerušovaná + kontinuálna trakcia). Ešte výhodnejšou trakciou je prerušovaná trakcia (štúdia japonských expertov), kde nepôsobí tlak, ale len prerušovaná, niekoľkokrát sa striedajúca intenzita trakcie. Táto technika, na rozdiel od statickej alebo zadržanej sily, zvyšuje pohyb tekutiny v disku a tým jeho metabolizmus. Okrem toho riešime všeobecnú hypomobilitu kĺbov, znižujeme mierne zápaly. 

Vystavenie buniek spinálneho disku cyklicky prerušovanému ťahovému stresu nízkou frekvenciou so súčasným vystavením zápalovému stimulu zmierňuje zápalovú reakciu znížením expresie katabolických mediátorov zápalu.

Najvýhodnejšou trakciou je prerušovaná trakcia v Systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice, najmä vo vertikále cyklicky sa opakujúci unilaterálny izotonický princíp svalovej kontrakcie (striedavá trakcia a relaxácia s cyklami v optimálnom časovom rozpätí čo je ovplyvňované množstvom premenných faktorov - hmotnosť záťaže, rýchlosť, čas, dráha...).

Rozdiely sledujeme medzi segmentálnym trením v procese translačného pohybu pri konvenčnej vertikálnej trakcii a pri prekonávaní záťaže pri šikmých trakciách pod rôznymi uhlami trupu, uhlami ťahania pažami, prípadne pri prekonávaní záťaže v trakcii pri opretí trupu v sede-ľahu na šikmej lavičke. Riešime v podstate anaeróbny prísun kyslíka do platničky. 

Neinvazívna aplikácia aktívne prerušovaného Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice znižuje intradiskálny a medzistavcový tlak, progresívne posúva korekciu fazetových kĺbov, vertikálne zväčšuje medzistavcový priestor a obnovuje výšku disku, pozitívne upravuje stenózu, uvoľňuje miechu, väzy a svalové kŕče, zlepšuje krvný obeh, umožňuje prísun živín a kyslíka do platničky, redukuje nocicepciu, prináša pozitívny psychologický efekt a celkovo zvýšenú vitalitu subjektu.


Neurochirurgovia vychvaľujú svoj invazívny zákrok ako efektívny: prostá dekompresia chrbticového kanála pre lumbálnu bedrovú stenózu vyvolaná trakciou prináša pacientovi pomerne rýchlu úľavu od bolestí. Musia byť dodržané indikačné kritéria a dobre zhodnotená predoperačná RTG dokumentácia, vylúčená instabilita na dynamických RTG a zhodnotená možnosť rozvoja eventuálnej pooperačnej instability.


Štvordimenzionálny aktívny Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice: štyri rozmery (tri priestorové a jedna časová dimenzia):

  • + os vertikálna (axis verticalis)
  • + os sagitálna (axis sagitalis)
  • + os horizontálna (axis transversalis)

Vzťah časového rozmeru v Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice k trom priestorovým dimenziám:

  • prerušovaná trakcia
  • kontinuálna trakcia
  • kombinované trakcie s derotačným účinkom na jednotlivé segmenty chrbtice
  • princíp koncentrickej svalovej kontrakcie
  • princíp excentrickej svalovej kontrakcie

Nepriaznivý zdravotný stav, bolesť alebo ochorenie sú príznakom nerovnováhy v organizme. Celostný prístup k liečbe pacienta - celostná terapia (holistický prístup) obsahuje súbor liečebných opatrení, ktorými sa snažíme pacienta liečiť celostne, prihliadame na jeho fyzický, mentálny, emocionálny či náboženský stav. Ku každému subjektu pristupujeme individuálne a ,,na mieru“ zameriavame terapiu.

Pre väčšinu herniovaných spinálnych diskov nie je nevyhnutná operácia a oveľa lepšie reagujú na bezpečnú kinezioterapiu. Navrhujeme personalizované liečebno-rehabilitačné programy, ktoré majú pomôcť ľuďom s herniou platničiek obnoviť normálny pohyb, znížiť bolesť a vrátiť sa k svojim pravidelným aktivitám. Týka sa to problematiky nielen u onkologických pacientov, ale aj u pacientov odkázaných na dlhodobý pobyt na lôžku - podmienkou je presun ležiaceho pacienta do interiéru, ktorý je špecificky vybavený na liečebnú rehabilitáciu podľa Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice.


© 2014 Mgr. Ľudovít Bobula Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice

Jedinečná presne nastaviteľná variabilita biomechaniky účinných trakčných síl, krútiacich momentov


Progresívne výsledky systému sú založené na diferenciálnej diagnostike motoriky, rozbore nerovnováhy svalových reťazcov prostredníctvom bezpečnej elektromyografie, termografie a na prevencii, konzervatívnej liečbe a rehabilitácii chrbtice cez záznam cvičenia z videokamery, ktorý je počítačovým softvérom podrobený biomechanickej analýze, cielenej na mieru detí i seniorov.
Podstata bezbolestného cvičenia spočíva v synchronizácii aktívnej prerušovanej spinálnej trakcie a dekompresie s ventrálno-dorzálnym dýchaním. Systém je zameraný na cielené riešenie zdravotného problému s dosiahnutím celostnej symetrie tela a zdravia, alebo priblížením sa k nej. 
Prostredníctvom trakčného systému dokážeme riešiť nielen patologické skoliózy, kyfózy, lordózy, hernie platničiek, ale aj rehabilitovať paralýzu po meningoencefalitíde, po cievnej mozgovej príhode, po kóme či pri detskej mozgovej obrne.

Smer vlákien pravého veľkého sedacieho svalu (m. gluteus maximus) sa zhoduje so smerom vlákien torakolumbálnej fascie a najširšieho chrbtového svalu (m. latissimus dorsi) na ľavej strane. Tieto svaly si v torakolumbálnom sektore chrbtice navzájom pomáhajú prostredníctvom TLF v diagonálmom smere (zadný diagonálny šikmý popruh).

Aplikácia systému znižuje intradiskálny a medzistavcový tlak, posúva korekciu fazetových kĺbov, vertikálne zväčšuje medzistavcový priestor a obnovuje výšku disku, uvoľňuje miechu, väzy a svalové kŕče, zlepšuje krvný obeh, umožňuje prísun živín a kyslíka do platničky, redukuje nocicepciu, prináša pozitívny psychologický efekt.
Aktívna prerušovaná dekompresia je vytváraná zmenou uhla ťažnej sily na lokalizovanú úroveň postihnutého disku. Uvoľnenie od kompresie podporuje regeneráciu chorobného disku, čo sa premieta do redukcie diskogénnych bolestí a zmiernenia až odstránenia ďalších neurologických príznakov. Fyziologickou aktiváciou rovnováhy hlbokých autochtónnych svalov docielime stabilitu, centráciu chrbtice a limitujeme riziká prípadného následného poškodenia. Pozitívne sú už malé sily pri prelínaní globálnej axiálnej trakcie a lokálnej dekompresie chrbtice.

Takto vyzerá moderný stroj vertikálnej trakcie so selektívnymi ramenami a vačkovým prevodovým mechanizmom.

Monitorujeme reč tela pacienta a komunikujeme s ním o jeho pocitoch pri cvičení. Využívame všetky pozitívne formy svalovej činnosti, aby sme pacientovi poskytli integrovaný a progresívny program odporového tréningu.

V kinezioterapii, rehabilitácii sú to spočiatku prevažne izolované cvičenia a podľa prejavov zdrojov nocicepcie prechádzame na cvičenia viackĺbové. Pracujeme s otvorenými i uzavretými pohybovými reťazcami. Spájaním svalov do jednoduchých slučiek a následne do zložitejších svalových reťazcov integrujeme ich funkciu optimálnym timingom.

Preferujem izotonický princíp cyklickej svalovej kontrakcie, keď sú v diferencovaných prípadoch pohyby po hranicu bolesti v rozsahu iba niekoľkých centimetrov a postupne a primerane pokračujem k pohybom v plnej trajektórii a k zvyšovaniu záťaže (3-4 série po 8-12 opakovaní). Po pomalých, rovnomerných, kontrolovaných rýchlostiach pohybov zaraďujeme po dosiahnutí vyšších zdravotných atribútov cvičenia s optimálnym zrýchlením pohybov, aby sa pacient vyrovnal s podmienkami prejavov motoriky v bežnom živote. 

V posledných rokoch akceptujem stroje so selektívnymi ramenami a excentrami (vačkové mechanizmy), ktorých evolventa reguluje tonizáciu svalov (vačka sa odvaľuje po trakčnom lanku). Optimálne sú zaťažené primárne aj sekundárne svalové partie. Konštrukcia zabezpečuje konzistentný unilaterálny odpor počas celej trajektórie pohybu a je výhodná pre pacientov v rehabilitačnom procese.

Ale výrazne bolestivé stavy po akútnom poranení alebo okamžite po operácii si vyžadujú rehabilitačný program, ktorý spočíva v izometrickom princípe svalovej kontrakcie, kedy sú to len konštantne statické bezbolestné pozície v trakcii (3-4 série, výdrž 6-10 sekúnd zvyčajne každý druhý deň) a po znížení intolerancie na bolesť prechádzame na predchádzajúce princípy.

Skoliózy verzus hernie spinálnych diskov

Príčinou skoliotickej deformácie môžu byť rozdiely na úrovni vnútromozgovej kôry, ktorá dereguluje úpravu motorickej aktivity asymetriou hemisfér. Unilaterálna forma posilňovania a naťahovania v Systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice pomáha riešiť problematiku modulácie hemisfér.

Pri trakčnej kinezioterapii skoliotických kriviek je axiálna trakcia výhodnejšia v prípadoch silných deformácií a priečna trakcia je výhodnejšia v prípade miernych deformácií. Najvýhodnejšie je kombinovať obe aplikácie. Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice umožňuje v optimálnej miere efektívne zužitkovať axiálne aj priečne trakcie súčasne. Princípy trakčnej biomechaniky používané pri riešení skolióz sa úspešne prelínajú s riešením hernií spinálnych diskov (podobne je to aj pri riešení nielen samostatných patologických kyfóz a lordóz, ale aj ich kombinácií).

Typy hernií spinálnych diskov: 1 bulging, 2 protrúzia (prolaps), 3 extrúzia, 4 sequestrácia.

Účinok aktívneho prerušovaného Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice je komplexný a komplexne využívame jeho výhody v prevencii, diagnostike, terapii, rehabilitácii, kondičnom tréningu (upravíme záťaž, počet sérií, opakovaní, prestávky medzi sériami, ...).


Ľudovít Bobula: "Pri vývoji a zdokonaľovaní môjho systému premýšľam inak, ako mnohí štandardne uvažujúci terapeuti." 


ÚČINNÁ LIEČBA POHYBOM


Cielené najmä na problémy s chrbticou

Hlavným cieľom nie je liečiť, ale vyliečiť


Nie som filantrop, ale altruistom sa snažím byť. Zdravým aj chorým ponúkam efektívny systém prevencie a pohybovej liečby. Je to prirodzená cesta s prekonávaním algoritmov náročnosti primeraných patologickému stavu každého jedinca, smerujúca k udržovaniu fyziologicky funkčného organizmu. Cieľom Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie je dosiahnuť, aby stavce a platničky zostali súdržné a zachovali si normálne posuny vo všetkých fyziologických pohyboch tela.
U 68-ročného pacienta, ktorý bol paralyzovaný po meningitíde, 
som zaznamenal rozdiel vo výške tela na začiatku (18:00 hod.) a na konci tréningovej jednotky (19:00 hod.) o 2,5 cm (súčasťou merania nebol záverečný strečing, ktorý pridal ďalší centimeter).


Ľudovít Bobula: "Každý funkčný organizmus má danú svoju biomechanickú a biochemickú rovnováhu. Cieľom Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie je obnoviť ju, alebo sa k nej aspoň priblížiť."


Sofistikovane začíname aj končíme terapeutickú sériu cviku

Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice má svoje pravidlá. Nemôže vyzerať ako cvičenie bicepsových zdvihov, keď príde chlapík k stojanom pred zrkadlom, trhnutím zoberie jednoručky a hneď to mastí a keď skončí, tak ich s rachotom odhodí na stojany – tí (ne)vychovaní na podlahu a zaľúbene sa prezerá v zrkadle.

Zásady uvedomelosti, názornosti, primeranosti, postupnosti, systematickosti, trvácnosti spájame v trakčnej kinezioterapii s trpezlivosťou. Podídeme ku kladke, vystretými pažami sťahujeme adaptér a sadáme si. Počkáme asi päť sekúnd až sa nám telo zžije so závažím. V hlave si vytvoríme predstavu správnej polohy a pohybov spojených s dýchaním. Až potom začneme sústredene sťahovať. Po ukončení série nevypustíme s buchotom adaptér z rúk, sprudka nevstaneme. Počkáme asi päť sekúnd, okúsime pocit propriocepcie z natiahnutej chrbtice, ramenných kĺbov a výsledku dýchania. Docielime maximálny efekt spinálnej dekompresie a terapeutický účinok z cvičenia. Až potom pomaly kontrolovane vstávame a uvoľňujeme adaptér.


Vývoj Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice

Od chlapca som inklinoval k rôznorodým pohybovým aktivitám. Ale v 60-tych rokoch minulého storočia ma oslovila kulturistika. Cvičil som doma v pivnici. Po absolvovaní strednej priemyselnej školy strojníckej som študoval telesnú výchovu na vysokej škole, kde sme mali dva semestre predmet Osobitná telesná výchova - boli sme v tomto smere prvá vysoká škola. Nemal som v obľube tento predmet, chcel som cvičiť a trénovať zdravé deti a športovcov, ale aj napriek tomu som si veľmi ľahko osvojoval teóriu i prax predmetu a skúšku som bez problémov zvládol na výborný.

Významnú úlohu v progresívnom napredovaní počas cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie zohráva algoritmus náročnosti cvikov (názornosť, primeranosť, postupnosť, pravidelnosť). K vrcholom algoritmu patrí cvik: vo vise na paralelnej hrazde obraty panvou. Do vyššieho levelu, ale nie najvyššieho, patrí cvik: na bradlách vo vzpore na predlaktí (chrbát fixovaný opierkou) striedavé strihanie dolnými končatinami cez bedrové kĺby (prednožovanie-zanožovanie).  

Po vojenčine som začal učiť na škole bez telocvične, čo ma veľmi trápilo. Ale zakrátko ma kamarát pritiahol do oddielu kulturistiky v Topoľčanoch. Najskôr som bol radový člen, potom člen výboru, pretekár v silovom trojboji, rozhodca, dopisovateľ do novín, časopisov. V roku 1980 (priskoro v pretekárskej kariére) som sa zranil a zo zranenia som sa vystrábil vlastnou pohybovou terapiou. Výkonnostné posilňovanie som vymenil za funkciu trénera.

© 2004 Rotačné cvičenia pažami (360 °) - centrácia a stabilizácia chrbtice a panvy, fyziologický posturálny stereotyp, ležaté osmičky podporujú rozvoj mozgových hemisfér. Ak pacient zvládne bez bolestí túto fázu kinezioterapie, signalizuje to napr. progresívny posun v liečbe hernie medzistavcovej platničky či degeneratívnych zmien na stavci.

V roku 1982, na pretekoch v silovom trojboji v Trenčíne, som videl, ako chlapci z Dukly Trenčín uvoľňujú chrbticu. Zaujalo ma to a začal som tomu venovať zvýšenú pozornosť. Takto začala moja preorientácia na rehabilitáciu, ktorej základom boli technicky správne vykonávané zvolené cviky v interakcii s dýchaním. Zdokonaľoval som sa štúdiom dostupnej literatúry a vlastnými skúsenosťami. Nástup internetu znamenal prelom. To už som mal vypracovaný základ vlastného systému, ktorý vychádzal z podmienok fitnescentra. 

Závesný systém TRX má tiež využitie v mojom systéme. Variantov odľahčených drepov je viac, uveďme niekoľko: 1. Bez priťahovania pažami, 2. S priťahovaním obomi pažami, 3. S priťahovaním jednou pažou, 4. Nasledujú kombinácie drepov na jednej dolnej končatine s priťahovaními obomi pažami, jednou pažou. Využívame ich zvyčajne v náročnejších leveloch terapie hernií. 

Štruktúra biomechaniky trakčnej kinezioterapie

V systéme vzťahov v cielenej celostnej trakčnej kinezioterapii chrbtice sledujeme kybernetickú zložku a jej komplexnosť, ktorá zaisťuje neuromuskulárnu koordináciu a tým použiteľnosť pohybového systému pre konkrétnu úlohu s predpokladaným výsledkom.

Gravitačná trakcia vyvoláva dekompresiu čím sa zväčšuje priestor medzi segmentami chrbtice a to sa prejavuje v znížení intradiskálneho tlaku a bolesti. V systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice používame rôzne typy náradia a náčinia a orientujeme sa na tieto formy trakcie:

  • manuálna (terapeut sa priamo podieľa na trakcii, cíti zmenu napätia svalov počas terapie a prispôsobuje ťah potrebám pacienta),
  • mechanická (známa skôr používaním trakčného stola – nie je to náš prípad). My využívame pôsobenie gravitácie. Veľkosť trakčnej sily (napr. záťaž pri sťahovaní adaptéra na kladke je ovplyvňovaná hmotnosťou pacienta, kategóriou zdravotného problému, úrovňou prahu nocicepcie pacienta) je riešená v interakcii terapeuta a spätnej väzby pacienta (subjektívne pocity + proprioceptívne informácie).

Pôsobenie trakčnej sily:

  • nepretržite (staticky udržiavaná určitý čas),
  • prerušovane (striedanie trakcie a trakčnej relaxácie).

Popritom berieme do úvahy trakčný rytmus (v čase a priestore sa cyklicky opakujú pohyby). V rytmickom pohybe sledujeme rozloženie akcentovaných a neakcentovaných fáz, ich intenzitu, dĺžku a vzájomný pomer vo vzťahu k času a ich ovplyvňovanie dýchaním.

Polohy pacienta:

  • vis (hrazda),
  • vis vo vzpore, vis vo vzpore na predlaktí (bradlá),
  • vis v stoji (bosu, balančná doska, ...), vis v sede, v kľaku, v drepe; úchop hore, dole (kladka, rebriny),
  • v sede opretím o šikmú opierku lavičky (nastaviteľnou veľkosťou uhla sklonu opierky pri pôsobení trakcie je ovplyvňovaná veľkosť trecej sily – čím menší uhol, tým väčšia trecia sila),
  • horizontálna poloha tela v ľahu na podlahe, na rovnej lavičke (v týchto prípadoch berieme do úvahy treciu silu – zmeny pomeru hmotnosti tela a trecej sily),
  • vis nadol od členkov (tzv. obrátená trakcia na inverznej lavici), aj v tomto prípade berieme do úvahy treciu silu, pokiaľ sa nejedná o vertikálnu polohu v „čistom“ vise dole hlavou,
  • špecifické polohy medzi protismernými kladkami (stoje, sedy, kľaky, drepy, výpady, v stoji dynamické krokové variácie – Pallof press).

Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice obsahuje pestré množstvo terapeutických cvikov s presne lokalizovaným účinkom podporovaným dýchaním. V stoji bokom pri kladke unilaterálne vertikálne trakčné sťahovanie (trakčné stláčanie) trupom. 

Princíp zaťaženia:

  • bilaterálny,
  • unilaterálny.

Veľkosť ťažnej sily meníme v závislosti od telesnej hmotnosti pacienta, trecej sily, zvolenej záťaže (tretí Newtonov pohybový zákon: princíp akcie-reakcie).

Trakčné sily prispôsobíme konzistentne každému pacientovi podľa zdravotného stavu, prejavov nocicepcie a od fyzických schopností. Ťažnú silu, ktorá pôsobí na chrbticu (segmenty) počas trakcie, vypočítame pomocou druhého Newtonovho pohybového zákona podľa vzorca:

F = m.a

F je sila s jednotkou newton (N), m je hmotnosť tela v kilogramoch (kg), a je gravitačná konštanta 9,807 m/s2. V prípade ovplyvnenia trakcie trecou silou v sede opretím o šikmú opierku aplikujeme pri výpočte vzťahy statiky a mechaniky pri naklonenej rovine (veľkosť uhla naklonenej opierky).

Významnú úlohu v trakčnej kinezioterapii zohráva veľkosť krútiaceho momentu:

Mk = F.r

Pri trakčnej kinezioterapii v bežnej praxi berie skúsený terapeut do úvahy všetky spomínané faktory biomechaniky fyzikálnych zákonov, ale výpočtami sa zdržuje už len vo výnimočných prípadoch, respektíve pri výskumných aktivitách.

Časopriestorový štvordimenzionálny Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice

V terapii vertebrogénnych problémov (primárne zameraná liečba) rešpektujeme aktuálnu intenzitu bolesti a vyhýbame sa cvikom, ktoré provokujú alebo zosiľujú bolesť, či vyvolávajú bolestivé motorické prejavy (cvičíme po prah bolesti tak pri izotonických, ako aj izometrických svalových kontrakciách).

Najmä axiálna trakcia (napätie v ťahu) mierne a rovnomerne oddeľuje segmenty chrbtice od seba (dekompresia). Vo vnútri diskov vytvára podtlak, ktorý podporuje difúziu vody (transmiter bohatý na živiny, transmiter - enzýmy) a kyslíka, ktoré prenikajú z priestoru mimo platničky smerom dovnútra (význam priepustnosti koncových doštičiek).
Ale naša platnička potrebuje aj primeranú kompresiu (chôdza, ...), aby sa splodiny lokálneho metabolizmu dostali z platničky preč. Pri prehnanej kompresii môže dôjsť k poškodeniu platničky - známa hernia. 
 

Strečing. Pacienti s chronickou bolesťou venujú týždne, mesiace pozornosť naťahovaniu, mobilizácii chrbtice a mäkkých tkanív, až zistia, že posun v rozsahu pohybov im poskytuje zmysluplné a trvalé zmiernenie bolesti.

Spinálna dekompresia na inverznej lavičke (trakcia). Úľava od bolesti, relaxácia vnútorných orgánov, chrbtových svalov, chrbtice, vytvorenie priestoru pre disky. Ide nielen o pasívnu mechanickú trakciu, ale aj cvičenie v odľahčenej polohe (rotácie, úklony). K takejto forme dekompresie pristupujeme opatrne (posudzujeme celkový súčasný zdravotný stav pacienta).

Myofasciálne techniky. Časť terapie (pacient je vystavený určitému stupňu bolesti), smerujúca k "roztápaniu" zdrojov nocicepcie  - bolestivých spazmov, spúšťacích bodov, periostových bodov. Špecifikom liečby sú akupresúrne valivé podnety. 

Posilňovanie. Bolestivé epizódy v chrbte, ktoré trvajú dlhšie ako týždeň-dva, riešime individuálnym cvičením, aby sme zabránili výskytu opakujúcich sa cyklov bolesti a slabosti. Komunikujeme pri tom s pacientom a sledujeme reč jeho tela

Kardio. U pacientov s optimálnou kardiovaskulárnou výkonnosťou je väčšia pravdepodobnosť, že si udržia fungovanie svojho pravidelného denného režimu. U pacientov s chronickou bolesťou v dolnej časti chrbta, ktorí nepracujú na svojej aeróbnej výkonnosti, je väčšia pravdepodobnosť, že budú postupne strácať schopnosť vykonávať svoje každodenné činnosti. V tejto súvislosti navrhujeme aktivitu na konštrukčne vhodne riešenom orbitreku (výška kroku), eventuálne severskú chôdzu (nordic walking) so špeciálnymi palicami v nenáročnom teréne.

Cvičenie na kladkách je neodmysliteľnou súčasťou cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie. Uvedený cvik je účinný pri liečbe hernií medzistavcových platničiek, ale zaraďujeme ho najmä do programu liečby skolióz - posilňovanie (konvexita) i naťahovanie (konkavita). Dosahujeme automobilizáciu svalov, väzov, ciev, miechy.

Limitujme anaeróbne cvičenia (obmedzený prísun kyslíka do organizmu), pri ktorých je produkovaná kyselina mliečna - môže sa podieľať na zápalových procesoch.

Algoritmus cvičenia. Po prvých cvičebných jednotkách sa môžu objaviť zvýšené nepríjemné reakcie organizmu, avšak určité nepohodlie musíme akceptovať, ak sa snažíme o udržanie primeranej aktivity. Ale to sa zmení, keď pre štruktúry spojivového tkaniva (svaly, šľachy, väzy a kĺbové puzdrá chrbtice) vytvoríme podmienky na dosiahnutie ich opätovnej rovnovážnej pružnosti.

Skupinové cvičenia nemajú byť prevládajúcim terapeutickým postupom, pretože nemôžu postihnúť individuálne odlišnosti jednotlivých pacientov.

Obraty trupom na kladke (izotonický tréning - koncentrická a excentrická kontrakcia svalových partií) - opatrne až po priamy uhol pažami (aj pod tupým uhlom lanka zhora) - vyšší level terapie. Kladka nám umožňuje výhodnú reguláciu zaťaže pod rôznymi uhlami s pohybmi paží, bez pohybu paží (výdrže - izometrický tréning), v rôznych polohách (stoj, stoj výkročný, podrep, sed, kľak, krokové variácie, ...). Panva má byť statická.

Stav nemocného kontrolujeme nielen v priebehu, ale aj na konci terapie. Registrujeme nielen prípadnú bolesť, ale i motorické prejavy a tiež zvládnutie cvičení, v ktorých pacient pokračuje i po skončení terapie. V niektorých prípadoch sú výsledky až také progresívne, že pred časom chorý pacient je na tom tak ako takmer zdravý jedinec a pravidelné cvičenie nie je bezpodmienečne nutné.

Ide o mechanickú trakciu, pri ktorej nepoužívame špeciálne trakčné stoly, korzety. Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice naproti tomu umožňuje, že to čo natiahneme, udržíme v maximálne možnej miere v natiahnutej pozícii - naťahovanie spojené s posilňovaním.

Cielená celostná trakčná kinezioterapia

Ide o využitie vrodeného samoregeneračného systému organizmu s cieľom usmerniť a urýchliť proces nápravy organizmu, hojenia zdravotných problémov a tiež im predchádzať. Upravujeme negatívne pohybové vzorce - špirálové línie.  

V Systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie vyvoláva záťaž, pôsobiaca pod rôznymi uhlami v smeroch osi a od osi chrbtice, dekompresiu chrbtice (odľahčenie) vektorovou ťahovou silou. Trakčná biomechanika je výhodná napr. pri liečbe bolestivých stavov mediálnych i laterálnych hernií medzistavcových platničiek, patologickej skoliózy, kyfózy, lordózy, neuromuskulárnych ochorení, degeneratívnych ochorení chrbtice (Bechterevova choroba - zápalové ochorenie kĺbov chrbtice, Schmorlove uzly - degenerácia platničiek, ...) a ďalších štruktúr organizmu.

Deti, dospelí aj seniori, zdraví, chorí, vozičkári, imobilní pacienti majú k dispozícii efektívny prirodzený systém prevencie a pohybovej liečby chorobných a poúrazových stavov nielen v podmienkach fitnescentra. Cieľom systému je obnoviť alebo aspoň sa priblížiť k biochemickej a biomechanickej rovnováhe organizmu, fyziologickej postúre s využitím prirodzeného imunitného, samoregeneračného systému organizmu. Prostriedkom sú cviky a postupy, ktoré zabezpečujú plynulú synchronizáciu jednoduchých, sériových kinetických myofasciálnych reťazcov, pôsobiacich vertikálne, horizontálne, diagonálne, špirálovite na celú chrbticu a ďalšie kĺby, na nervový a cievny systém i vnútorné orgány.

Systém zabezpečuje plynulý prechod od rozvoja červených svalových vlákien k rozvoju bielych (natiahnutie pokožky spojené s redukciou vrások a ovisnutej kože). Systém je vhodný aj ako kondičný tréning (úprava záťaže, počet sérií, opakovaní, dĺžka prestávok), na bezpečnú redukciu tukového tkaniva, ako aj na budovanie a formovanie svalovej hmoty, na stavy po mozgovej obrne, cievnej mozgovej príhode, na Parkinsonovu chorobu ... Jedinečnosť systému spočíva aj v pohybovej liečbe komplikovaných paralelných ochorení chrbtice napr. viacnásobných neestetických skolióz, prepojených s bolestivými herniami medzistavcových diskov či následkov etiológie nerovnováhy pracovného zaťaženia.

Všetky fyziologické pohyby chrbtice vyžadujú súčasne rotačný (kontraindikáciou môžu byť napr. Schmorlove uzly,..) a posuvný (translačný) pohyb. Okamžitý stred otáčania (krútiaci moment) pre daný pohyb nie je pevný bod, ale pohybuje sa pozdĺž osi. Pôsobenie vo frontálnej, sagitálnej a transverzálnej rovine. 
Okrem tlakovej a ťahovej sily sa v biomechanike chrbtice stretávame so silou ohybovou (ohybový moment), torznou (krútiaci moment, namáhanie na krut, výslednicu vonkajšieho zaťaženia tvorí dvojica síl ležiaca v rovine kolmej na os trupu), šmykovou (šmykové trenie,
v biomechanike chrbtice môže byť výsledkom rizikového šmykového namáhania veľmi nebezpečné strihanie tkaniva). Prostý prípad šmyku nazývame tiež namáhaním na strih.
Súčasne s predĺžením tkaniva v smere osi sa objavuje skrátenie priečnych rozmerov - priečne zúženie.

Vzperný tlak (najčastejšie prehliadaný spôsob namáhania chrbtice): i v tomto prípade pôsobí tlaková sila a po prekročení určitej (kritickej) hodnoty osovej sily dochádza k vybočeniu priamej pozdĺžnej osi chrbtice - nestabilita. 

Degeneratívne procesy, deformácie môžu dramaticky zmeniť spinálnu kinematiku, kinetiku, statiku, ktoré je potom ťažké analyzovať a predpovedať, napr. pri skolióze sa biomechanika pohybového segmentu chrbtice komplikuje spojením viacerých pohybov v chrbtici (skolióza je priestorovo trojrozmerný problém). 

Vo všeobecnom prípade je spojité rozloženie vnútorných síl tela nerovnomerné, čo má za následok aj nerovnomerné namáhanie jednotlivých častí. Účinok vnútorných síl - pomer vnútorných síl na jednotku prierezovej plochy vytvára napätie. Iné napätie ako ťahové, tlakové alebo šmykové nemôže existovať - môžu sa vyskytovať buď samostatne alebo súčasne.

V systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice sa stretávame so zákonom pružnosti a pevnosti. 

Aplikovanie systému umožní zaradiť pacienta skoršie do plnohodnotného pracovného, spoločenského a rodinného života bez užívania drahých liekov, bez ich vedľajších negatívnych účinkov na organizmus a s redukciou nákladných a riskantných chirurgických zákrokov. 

Paže. Fyziologický účinok celostnej trakčnej kinezioterapie stimulujeme napr. unilaterálnym sťahovaním alebo stláčaním záťaže pažami zhora, spredu, zboku pod rôznymi uhlami (0-180 °) a rotačnými cvičeniami pažami (360 °).

Trup, hlava. Opatrne obraty, predklony, záklony, úklony v dekompresii chrbtice.


Nevyhnutnou súčasťou Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie je bezpečné precvičovanie brušného svalstva. Využívame k tomu vertikálne kladky a lanový adaptér (obr. vpravo). Na obr. vpravo precvičujeme brušné svaly - najmä priamy brušný sval v stoji (alternatívou su pozície v sede a v kľaku a unilaterálne sťahovanie). Podstatou techniky je, že trup krčíme (ako pohyb prekladaných mechov akordeóna, nie konvexný či konkávny oblúk); navyše chránime krčnú chrbticu lanovým adaptérom - jej prirodzené predĺženie. V rehabilitácii driekového sektora chrbtice sa vyhýbame východiskovej pozícii lordóza (hyperlordóza). Dôležité sú optimálne rozvinuté vzpriamovače chrbtice aj s torakolumbálnou fasciou - pri cviku slúžia ako stabilizátory.
Pozícia v stoji slúži aj na obraty trupom a obraty panvou na rotane v trakcii (najmä rozvoj šikmých brušných svalov).

Veľa návštevníkov fitnescentier "precvičuje" brušné svaly tak, ako je na obr. vľavo. Buďme opatrní, pretože zväčšujeme intradiskálny a intersegmentálny tlak v driekovom sektore chrbtice (kompresia). Technikou predklonov cez 30°-45° zaťažujeme najmä bedrovodriekový sval (m. iliopsoas), ktorý nám neskôr môže spôsobiť problémy v driekovom sektore chrbtice, bolesti v slabinách a už sa vôbec nehodí do rehabilitačných programov pri hyperlordóze, skolióze či hernii disku v driekovom sektore chrbtice. Problematickým môže byť limitovanie bráničného dýchania a následné príznaky vertiga.

Thorakoabdominálna pumpa

Pri venóznom návrate krvi hrá dôležitú úlohu bránica. Pri nádychu bránica klesá. Tento pohyb bránice zvyšuje tlak v brušnej dutine a znižuje tlak v intratorakálnej dutine. Zvýšený tlak v brušnej dutine vedie k stlačeniu dolnej dutej žily – napomáha pohybu krvi proti gravitácii do pravej predsiene srdca.

To isté platí pre brušné lymfatické cievy. Negatívny vnútrohrudný tlak spôsobený bránicou a kompresia brušných lymfatických ciev vedie k pohybu lymfy nahor. Chlopne v hrudnom kanáliku zabraňujú spätnému toku lymfy nadol.

Valsalvov manéver

Valsalvov manéver je nútený výdych proti uzavretej hlasivkovej štrbine. Je spojený so zvýšením vnútrohrudného a vnútrobrušného tlaku. Tento jednoduchý pohyb je spojený so zložitou kardiovaskulárnou odpoveďou a ďalšími regulačnými mechanizmami. Primárnym cieľom týchto mechanizmov je kontrola arteriálneho krvného tlaku.

Valsalvov manéver je dýchacia technika, ktorá zvyšuje tlak v hrudníku. Môže sa použiť na diagnostiku problému s autonómnym nervovým systémom a na obnovenie normálnej srdcovej frekvencie, ak naše srdce bije príliš rýchlo (tachykardia – u dospelých zvyčajne rýchlejšie ako 100-krát za minútu). Je to optimálny vzorec dýchania na dosiahnutie maximálnej sily a často sa používa v silovom trojboji na stabilizáciu trupu počas cvičení, ako je drep, mŕtvy ťah a tlak na lavičke a tiež pri oboch zdvihoch olympijského vzpierania.


Dolné končatiny môžeme zaťažovať tlakovou silou, ktorou pôsobíme aktívne hore proti závažiu - napr. vhodné polohy zanožovania (nedochádza ku kompresii chrbtice), ale už ich nemôžeme zaťažovať napr. klasickými drepmi s bremenom, pretože záťaž prekonávame tak, že pri tom dochádza ku kompresii chrbtice. 

Nocicepcia. Dôležité v cielenej celostnej trakčnej kinezioterapii sú prejavy nocicecpcie, ktoré sú indikátormi voľby či úpravy zvolených cvikov (veľkosť záťaže, dĺžka dráhy, uhol pohybu, čas výdrže, rýchlosť pohybu ...) a limitujúcim faktorom liečby.

Cielená  predstavuje aktívny prístup ku konkrétnemu zdravotnému problému. Je vhodná aj pre stavy pred operáciami a po operáciách vertebrogénneho aparátu, pre bedrové, kolenné kĺby, kĺby členkov. 

Celostná - lokálny problém si vyžaduje dosiahnuť biomechanickú a biochemickú rovnováhu organizmu alebo sa k nej aspoň priblížiť. Prezentuje terapiu všetkých sektorov chrbtice (krčný, hrudný, driekový, krížový), tiež ďalších kĺbov aj keď riešime nocicepciu (bolesť), vnímanú napr. len v driekovom sektore.

Trakčná – cviky - najmä unilaterálne, orientované hlavne na hlboký stabilizačný systém, tvoria princíp dekompresie chrbtice. 

Kinezioterapia – pohybová liečba. Žiadna pasívna metóda (napr. masáž) samostatne neobnoví poškodené pohybové vzorce.

Standing hip-hike - cvičenie určené nielen na laterálnu stabilizáciu panvy či správne držanie tela (skolióza), správnu chôdzu. Využívame ho v záverečnej fáze liečby laterálnej hernie disku a pri liečbe mediálnej hernie v driekovom sektore aj skôr. V stoji vo vise na rebrinách je vynikajúci a patrí do zlatého arzenálu Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice.

Laterálne dvíhanie panvy

Primárne aktivovaný sval: m. gluteus medius na strane stojnej nohy.

Synergistym. gluteus minimus, m. gluteus maximus, m. tensor fasciae latae, m. quadratus lumborum na strane dvíhanej panvy.

Metóda si vyžaduje opakované cvičenie – minimálne trikrát do týždňa (nevýhodou je predĺženie celkového času liečby). Optimum sú štyri tréningové jednotky, ale spočiatku odporúčame cvičiť každý deň, aj dvojfázovo. Efekt cvičenia urýchlime, ak začiatok terapie nebudeme dlhodobo odďaľovať. 

Výživa

Pri pohybovej liečbe hernií medzistavcových platničiek, ďalších spinálnych ochorení, problémov s inými kĺbmi zohráva dôležitú úlohu aj vhodné stravovanie:

  • Orientujeme sa na ryby, huspeninu, ale aj na gurmánsku pochúťku bravčové koleno s cibuľkou, cesnakom a pivom, doplnené vhodnou zeleninovou prílohou. 
  • Nenasýtené mastné kyseliny.
  • Doplnkový kyslík (normobarický, hyperbarický) zvyšuje účinok kinezioterapie, urýchľuje hojenie a regeneráciu. Požiadavkou je dostatočne teplý a zvlhčený dodávaný kyslík. 
  • Doplnková konzumácia aminokyselín, glukózy, minerálov, vitamínov najmä C, D, E a B-komplexu. 
  • Pime optimálne množstvo vody (asi dva litre).