OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Skolióza - biomechanika výslednice síl


Skolióza - štvordimenzionálna biomechanika výslednice síl


Prečo máme zdôrazňovať používanie čo najpresnejšej 4D výslednice síl? Pretože aj tá najmenšia nepresnosť nás vzďaľuje od efektívneho výsledku terapie.


v liečebnej rehabilitácii využívame unilaterálne zaťaženie


Chrbtica je trojrozmerná štruktúra a nemôžeme sa spoliehať len na axiálnu vertikálnu trakciu (dekompresiu). Takáto forma dekompresie je schopná ťahať chrbticu iba v jednom smere. Krivky na krku, strednej časti chrbta a krížoch sú jedinečné a špecifické tvary, ktoré vyžadujú pokročilejšie a špecifickejšie formy trakcie na korekciu. Najprv musíme vedieť ako sa chrbtica pacienta odchýlila od normálu. Na pretvarovanie chrbtice sú potrebné špecifické sily - vyžaduje sa liečebná rehabilitácia trojrozmernou trakciou (osi súradníc x, y, z). Je dôležité, aby bola aplikovaná správna intenzita a najmä umiestnenie a smer sily. Na horizontálnu (bočnú v osi x, z) trakciu používame popruh v hrudnom i driekovom sektore chrbtice, ktorý ťahá kinezioterapeut v optimálnom derotačnom kontrauhle (torzia - krútenie stavcov).


Zjednodušená 2D analýza biomechaniky účinku výslednice síl (vektor – veľkosť a smer) pri cviku na kladke širokým úchopom nadhmatom v sede obojručné sťahovanie zhora. Počas dráhy pohybu pri axiálnej trakcii chrbtice dochádza k zmenám v zapojení jednotlivých svalových partií do činnosti - zmeny vo veľkosti svalového napätia. Existujú však rozdiely medzi koncentrickými a excentrickými fázami každého sťahovania. Zmeny v lokalizácii pôsobenia výslednice síl na chrbtici sú ovplyvnené jednotlivými pozíciami dráhy adaptéra v čase a priestore (4D), ktoré vyvolávajú zmeny uhlov paží a trupu.


Jednoduché a jedinečné určenie 4D výslednice síl u konvergentných svalových partií či komplexu pasívnych aj aktívnych svalových partií (svalová kontrakcia a svalová relaxácia)

V terapeutickej praxi ľahko dosiahneme jednoduchou 4D analýzou smer výslednice síl. Jej variabilita v sektore hrudnej chrbtice je pestrá. Smer a pôsobenie výslednice síl ovplyvňuje poloha a aktivita v zápästí, lakťovom kĺbe, ramennom kĺbe, proximálny a distálny pohyb kľúčnej kosti - 4D.

  • Napríklad podľa elektromyografickej analýzy biomechaniky sťahovania sú vo všetkých variantoch sťahovania kosoštvorcový sval (m. trapezius), nadtŕňový sval (m. infraspinatus) a ramenný sval (m. brachialis) namáhané relatívne viac na začiatku sťahovania,
  • najširší chrbtový sval (m. latissimus dorsi), veľký oblý sval (m. teres major) a dvojhlavý ramenný sval (m. biceps brachii) pracujú prevažne cez stredný rozsah
  • a trojhlavý ramenný sval (m. triceps brachii) a podlopatkový sval (m. subscapularis) sú najaktívnejšie ku koncu pohybu.

Tieto informácie sú relatívne a ovplyvniteľné vôľovým úsilím subjektu so zameraním sa na koncentráciu lokalizácie účinku prostredníctvom propriocepcie (väčšia aktivácia svalov subjektom, väčšia rýchlosť svalovej kontrakcie). Sťahovanie ovplyvňuje smer konvergentných svalových vlákien v biomechanike trajektórie pohybu.

Oceľový zvinovací meter môžeme použiť v rehabilitačnej praxi na určenie smeru výslednice síl konvergentných svalových partií. 

1. Trakcia a retrakcia celej chrbtice (dekompresia a kompresia v trakcii); chrbtica je najdlhšia na začiatku cviku a najkratšia v koncovej polohe (kontrakcia svalových partií pôsobiacich vertikálne - vzpriamovač chrbtice, ale aj kontrakcia konvergentných svalových partií - využívame smer svalových vlákien najširšieho chrbtového svalu, dolnej a strednej časti trapézového svalu),
2. Polohou ruky, lakťa, pleca – pri ich aktivácii funguje účinok predo-zadného (anterior-posterior) pohybu pleca (najbližšie pri chrbtici by mali byť lopatky v dolnej pozícii lakťa),
3. V biomechanike pohybu začíname pohybom pleca dozadu (retrakcia) a dole (depresia),
4. Vonkajšia rotácia ramennej kosti zabezpečuje stabilnú polohu ramenného kĺba (nedochádza k dráždeniu manžety rotátorov),
5. Čím nižšie ťaháme adaptér, tým vyššie pôsobí na chrbticu výslednica síl,
6. Čím nižšie ťaháme adaptér, tým kratšia je výslednica síl,
7. V
äčšia aktivácia svalov subjektom spôsobí väčšiu rýchlosť svalovej kontrakcie,
8. Pri sťahovaní sa počas trajektórie menia dĺžky pák (krútiace momenty), v jednotlivých fázach dráhy dochádza k flexibilnému zapájaniu svalových partií (agonisty, synergisty, antagonisty) - veľkosť výslednice síl je premenná, svoju úlohu zohráva šírka úchopu či úchop nadhmatom, podhmatom, neutrálny úchop,

V tejto ťahovej pozícii ukazuje výslednica účinok v priesečníku hrudníkového vzpriamovača chrbtice (m. erector spinae thoracis), zostupnej časti lichobežníkového svalu (m. trapezius pars ascendens) a hornej časti najširšieho chrbtového svalu (m. latissimus dorsi pars superior). Zmenou uhlov sťahovania (polohy ruky, predlaktia, ramennej kosti, pleca prípadne trupu) meníme lokalizáciu účinkov výslednice síl a zabezpečujeme 4D účinok (čas+priestor) na chrbticu viditeľný pri použití oceľového metra v praxi.
Zmeny pôsobenia výslednice určuje zmena trajektórie predlaktia premietnutá do vnútornej či vonkajšej rotácie ramennej kosti v ramennom kĺbe. Podobne (inverzne) riešime výslednicu pri tlakových cvikoch.

9. Kĺbové a uhlové rýchlosti optimalizujeme, pohyb preciťujeme,
10. Pri sťahovaní jednou pažou na strane konvexity krivky dochádza k ipsilaterálnemu úklonu trupu; podľa výslednice síl sú zaťažené a derotované lokalizované segmenty chrbtice.

Pri redukcii skoliózy by sa mal vrchol krivky nachádzať v bode, kde výslednica síl pretína chrbticu – pohyb môžeme vykonávať v krátkom rozsahu dole-hore (rozhodujeme sa podľa dĺžky oblúka krivky, alebo držíme statickú polohu na vrchole krivky – izometrická svalová kontrakcia). K tomuto účelu využívame v praxi liečebno-rehabilitačného procesu vybodkovanie jednotlivých stavcov fixkou. Pacient cvičí s obnaženým chrbtom.

Pri skolióze sú svaly na konkávnej strane krivky skrátené, a preto je vhodné ich na začiatku liečebnej rehabilitácie naťahovať (pri unilaterálnom postupe) a neskôr posilňovať, pretože tieto svaly sú zároveň aj oslabené.

Teoreticky vygenerujeme výslednicu pomocou goniometrických funkcií, pomocou grafického skladania rovnobežníka síl, pomocou aplikácie Kinovea v PC - 2D aj 3D rozmer.

Zapojením vôľového úsilia a využitím konvergencie m. latissimus dorsim. trapezius lokalizujeme addukciou účinok variability výslednic síl na chrbtici v rozsahu pohybu medzi plecom a lakťom - obrázok nižšie.

Aproximáciou priamo v praxi vygenerujeme subjektívne presnú vizualizáciu smeru výslednice trakčných síl. Alebo môžeme použiť v praxi oceľový zvinovací meter, rúčku plastovú tyč z elektrickej ohrady) a máme 3D analýzu pôsobenia výslednice síl na chrbticu. Nemusíme sa hanbiť za takúto pomôcku pri riešení skoliózy u pacienta. Ide o rýchle určenie presnej a účinnej výslednice síl.

Subjektívne presná vizualizácia je vyšší level v určovaní výslednice.

Akonáhle ťaháme adaptér nižšie, než ukazuje obrázok - zvyčajne pod úroveň kľúčnych kostí, dochádza k nežiaducej vnútornej rotácii ramennej kosti v ramennom kĺbe, kontraproduktívnym krútiacim momentom (lakeť sa posúva dozadu) a zaťažujeme hornú časť trapézového svalu - náznak zväššenej kyfotizácie chrbtice.


Spinálna trakcia, forma dekompresnej terapie, sa používa na liečbu ochorení súvisiacich s medzistavcovou platničkou, ako sú herniované platničky, ischias, degeneratívne ochorenie platničiek, zovreté nervy a bolesti chrbta. Trakčná liečba spôsobuje sací efekt disku prostredníctvom distrakcie medzi telami stavcov a znížením vnútrodiskového tlaku. Lumbálna trakcia obnovuje neurologický deficit a znižuje bolesť rozšírením medzistavcovej vzdialenosti a zmiernením priameho tlaku alebo kontaktu s poškodeným nervovým tkanivom. Trakcia má účinky úľavy od bolesti prostredníctvom zvýšeného prietoku krvi znížením tlaku na nervy a redukciou stuhnutosti a zlepšením adhézie štruktúr chrbtice.
Liečebnú rehabilitáciu skoliózy umocníme aplikáciou tepelnej funkcie elektromasáže.

Existujú aj ďalšie varianty skolióz, ktoré si v algoritmoch liečebnej rehabilitácie vyžadujú špecifické lokalizované smerovanie výslednice síl na efektívne riešenie korekcie zakrivenia. Postup je sofistikovaný a pritom v podstate jednoduchý.


Podľa jednej z výskumných EMG štúdií zmeny úchopu ovplyvňujú aktivitu svalov počas sťahovania (1 znamená najvyššiu aktivitu).

 

Koncentrická fáza pohybu – excentrická fáza pohybu

      Široký úchop             nadhmatom

Úzky úchop podhmatom

Úzky neutrálny úchop

  m. latissimus        dorsi

1

2

3

  m. pectoralis        major

3

2

1