OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Trakčná bipedálna lokomócia


Topoľčianska štvorrozmerná Metóda rotačnej trakčnej bipedálnej lokomócie


využitie kladky v prevencii, kinezioterapii, výkonnostnom športe - biotensegrita


Zmeny v posturálnej stratégii sa nevyskytujú výlučne na trupe, zmeny pozorujeme aj na dolných končatinách - dôležité je komplexné posúdenie trupu a dolných končatín.

Vyšší level v liečebnej rehabilitácii pacientov a progresívna tréningová metóda pre rekreačných, výkonnostných a vrcholových športovcov. Anticipačné a kompenzačné úpravy držania tela.

Pohybové vzorce proprioceptívnej neuromuskulárnej facilitácie (PNF) sú diagonálne a špirálové línie akcií (vektorov), ktoré prenášajú kinetickú energiu cez telo, sledujú diagonálny oblúk pohybu vzhľadom na stredovú čiaru tela.

Stratégie posturálnej perturbácie (náhla zmena podmienok, ktorá vyvolá vychýlenie postúry z rovnovážneho stavu - reaktívna posturálna kontrolovaná odpoveďsú zvyčajne definované z hľadiska aktivácie svalov a pohybu kĺbov. Cvičenie na vertikálnej kladke s adaptérom má pozitívny vplyv na svalovú silu, koordináciu, rovnováhu, proprioceptívnu zmyslovú informáciu a celkovú schopnosť chodiť, meniť smer pohybu.

Pallof pres a jeho varianty sú príkladom cvičení, ktoré vytvárajú tréningové prostredie v troch rovinách pohybu = sagitálna, transverzálna a frontálna + časová dimenzia (biomechanika: uhol pod ktorým sila pôsobí, moment ramena, krútiaci moment a rýchlosť rotácie v čase). Cviky v troch rovinách pomáhajú rozvíjať stabilitu a integráciu viacerých kĺbov a prispievajú k zvýšeniu sily, rýchlosti, vytrvalosti, kĺbovej pohyblivosti, koordinačných schopností. Pohyby sú veľmi prospešné v tréningovom programe, pretože systematicky vyvažujú opakujúcu sa povahu športového alebo životného štýlu jednotlivca. Súčasťou pohybov je orientácia v priestore pomocou rozvoja propriocepcie.

Sťahovanie bilaterálne + unilaterálne + rotačné pohyby trupu

Začíname výdržou v statickej polohe - izometrický princíp svalovej kontrakcie

Počas koaktivácie svalov trupu pri lateroflexii dochádza k bočnej kompresii chrbtice – prejavujú sa sily v šmyku a strihu. Požiadavky na stabilitu si vyžadujú popri agonistickej aj aktivitu antagonistickú. Z biomechanického hľadiska sa rameno páky ťažiska hornej časti trupu zväčšuje v dôsledku bočného ohýbania trupu. Zlyhanie vertebrálneho segmentu sa výrazne zvyšuje, keď zaťaženie prebieha vo viacerých smeroch súčasne.

  • Krokové variácie cviku Pallof press
  • Krokové variácie cviku v stoji (90 °, 180 °) - sťahovanie spredu, zboku, zozadu na kladke
  • Krokové variácie cviku v stoji - sťahovanie spredu, zboku na kladke so striedaním úchopovej paže
  • Krokové variácie so zmenami vertikálnych pozícií
  • Párový krútiaci moment na chrbtici

Úkroky do strany (podľa obrázka úkroky vľavo) - potrebný uhol ramena dosahujeme nastavením vertikálneho bežca protismernej kladky. Počas úkrokov sa konštantne nastavený uhol (pokiaľ je väčší ako 0 ° od horizontály) mení na variabilný uhol (zmenšuje a zväčšuje sa) a podľa smeru a počtu úkrokov sa mení aj výslednica silového pôsobenia na chrbticu. Sledujeme citlivosť v glenohumerálnom kĺbe (manžeta rotátorov). Pridaním rotácií v ramennom kĺbe precvičujeme nielen svaly manžety rotátorov, ale aj karpálny tunel.

Svalový systém mení stuhnutosť chrbtice v závislosti od požiadaviek vnútorných a vonkajších síl. Pri pohyboch je svalová aktivita ovplyvňovaná spätnou väzbou z vretenových svalových a väzivových aferentov – nervový systém vyhodnocuje a určuje požiadavky na stabilitu koordináciou aktívnej svalovej odozvy (neuromuskulárne riadenie).

Rozdiely v posturálnej kontrole vyplývajú z degeneratívnych zmien, zo zmien vo formovaní reflexnej odpovede vyššími centrami, zo zmien v rámci mozgovej kôry (alebo subkortikálnych štruktúr) alebo predstavujú ťažkosti pri interpretácii spätnej väzby.

Pacienti s chronickou bolesťou v bedrovej chrbtici vykazujú odlišné posturálne stratégie od asymptomatických pacientov. Uznanie maladaptívnych (nedostatočne prispôsobivý) stratégií prostredníctvom komplexného hodnotenia chrbtice a dolných končatín zabráni podceňovaniu deficitov v posturálnej kontrole a vedie k cielenej celostnej trakčnej rehabilitácii.


Pri bežnej chôdzi a behu sa trup laterálne ohýba na stranu s oporou, ale panva klesá na stranu bez opory kvôli odporu, ktorý ponúka dolná končatina.

Pri trakčnej bipedálnej lokomócii medzi kladkami sa biomechanické pravidlá trupu a panvy menia - krokové variácie.


Nervová kontrola segmentov chrbtice – pohyblivosť kĺbov je komplikovaná a zahŕňa pohyb vo viacerých rovinách čo je výsledkom koordinovaného pôsobenia svalov a kĺbov. Chrbtica je kinetický reťazec, kde pohyb v jednom kĺbe je ovplyvnený inými kĺbmi v reťazci.

Dynamická stabilizácia je ko-kontrakcia svalov. Spoločná kontrakcia svalov zvýši stabilitu a stuhnutosť kĺbov a slúži na reguláciu rozloženia namáhania počas kontaktu s kĺbom.

U pacientov s bolesťou dolnej časti chrbta pozorujeme nepretržitú svalovú aktivitu. U zdravých jedincov býva pri axiálnej rotácii intermuskulárne časové oneskorenie na začiatku pohybu. Pacienti s bolesťami krížov (LBP) nemávajú takýto časový posun – aktivity paraspinálnych svalov obmedzujú bedrový rozsah pohybu a chránia pred zranením pri pohybe; to naznačuje ich úlohu stabilizátorov. 

Špecifiké výsledky dosahujeme počas chôdze na trampolínke umiestnenej medzi protismernými kladkami.


U pacientov s bolesťou chrbta býva počas námahy znížená úroveň aktivity hlbokých rozštiepených svalov chrbtice (mm. multifidi) – ohrozenie stability chrbtice. Zohľadnime v liečebnej rehabilitácii zhoršenú koordináciu (prejavujúca sa potenciálne vyšším krútiacim momentom). Existuje široká škála trojrozmerných úloh, s ktorými sa stretávame pri práci, v športe a iných každodenných činnostiach, a ak máme dosiahnuť úspešné výsledky v liečebnej rehabilitácii, zvážme koordinačné problémy a charakter trojrozmernosti úlohy a aplikujme rôznorodý súbor cvičení.


Alternatívou je hypogravitačné "zavesenie" pacienta v horolezeckom závese na bipolárnych therabandoch medzi protismernými kladkami na hornej spojnici.