OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

NAJLEPŠIA KINEZIOTERAPIA CHRBTICE


BEZBOLESTNÝ SYSTÉM


KINEZIOTERAPIA V LIEČEBNEJ

REHABILITÁCII CHRBTICE


Jedinečná presne nastaviteľná variabilita biomechaniky účinných trakčných síl, krútiacich momentov


Je štvordimenzionálny Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice rudimentárny prototyp? Je čas, pohyb mernou existenciou hmoty? Prináša nevedomosť chaos? Kde som?
Veľkosť priestoru a rýchlosť toku času závisia od rýchlosti pohybu. Čas a priestor nie sú pevné štruktúry, ale sú flexibilné. Pôsobí na ne aj gravitácia.
Strunové teórie (snaha spojiť všetky fyzikálne interakcie do jedného celku - všeobecnú teóriu relativity a kvantovú mechaniku) - vesmír nemá štyry rozmery (tri priestorové a jednu časovú dimenziu 4D). Ale má viac dimenzií, ktoré nevnímame (stačí ohnúť doterajšie a máme 9+1=10D).


Postupne spracovávame jednotlivé informácie a ako celok adaptujeme na meniace sa podmienky trakčnej kinezioterapie.


Teória strún obracia stránku so štandardným popisom vesmíru nahradením všetkých častíc hmoty a sily jediným prvkom: drobnými vibrujúcimi strunami, ktoré sa krútia a otáčajú komplikovaným spôsobom, ktorý z nášho pohľadu vyzerá ako častice.

Teória strún je myšlienka v teoretickej fyzike, že realita sa skladá z nekonečne malých vibrujúcich strún, menších ako atómy, elektróny alebo kvarky. Podľa tejto teórie, keď struny vibrujú, krútia sa a skladajú, vytvárajú efekty v mnohých malých dimenziách, ktoré ľudia interpretujú ako všetko od fyziky častíc až po rozsiahle javy, ako je gravitácia.


Japonský expertný tím publikoval v apríli v roku 2019 výskumný článok "Lumbar mechanical traction: a biomechanical assessment of change at the lumbar spine (BMC Musculosceletal Disorders) – Bedrová mechanická trakcia: biomechanické hodnotenie zmeny v bedrovej chrbtici (BMC Poruchy kostrovej a svalovej sústavy)" a v aktuálnej štúdii zistili, že bedrová trakcia funguje ako skutočná intervenčná terapia pre pacientov s chronickým LBP (low back pain - bolesť krížov) a poskytuje možnosť okamžitého účinku po trakcii.
Ide o štúdiu pasívnej prerušovanej mechanickej formy trakcie a nepriamo boli potvrdené priaznivé účinky Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice. Jedným 
z dôvodov prečo sa doteraz nepreukázali naplno prospešné výsledky biomechanickej trakcie je, že sa neaplikoval vo výskume klinicky relevantný liečebný postup, akým je Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice.

Štúdiom množstva ďalších zahraničných odborných materiálov som sa dozvedel, že  aktívne prerušovaná trakcia sa ukázala ako účinná pri zmierňovaní bolesti a hojení herniovaných diskov, zvyšovaní frekvencie myoelektrických signálov a zlepšovaní prietoku krvi v postihnutých svaloch a ďalších tkanivách. 
V systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice aplikujeme tak prerušovanú, ako aj kontinuálnu a tiež prerušovanú + kontinuálnu trakciu s prihliadnutím na osobitosti pacienta = personalizovaná liečebná rehabilitácia.


Nech už vytvárame v uhle aktívnej trakcie končatinou (končatinami - Pallof press) distálny (od tela) alebo proximálny (k telu) smer rotácie (pronácia, supinácia) cez trup, panvu, dosahujeme žiadaný vnútorne lokalizovaný moment hybnosti na chrbtici. A to je podstata štvordimenzionálneho Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice.


Spinálny disk má avaskulárnu štruktúru, a preto neprijíma čerstvú krv a kyslík pri každom údere srdca. Vyžaduje „difúziu“ vytvorenú pohybom a „dekompresiou z kompresie“, aby sa obnovili živiny a zlepšilo hojenie poškodených tkanív.


Svoje prednosti má statická trakcia, prípadne trakcia na princípe izometrickej svalovej kontrakcie. Bežnou, ale výhodnejšou trakciou je prerušovaná trakcia, kedy na určitý čas pôsobíme na chrbticu "tlakom", potom sa tlak uvoľní a to sa opakuje niekoľkokrát. Ešte výhodnejšou trakciou je prerušovaná trakcia, kde nepôsobí tlak, ale len prerušovaná, niekoľkokrát sa striedajúca intenzita trakcie. Táto technika, na rozdiel od statickej alebo zadržanej sily, zvyšuje pohyb tekutiny v disku a tým jeho metabolizmus. Okrem toho riešime všeobecnú hypomobilitu kĺbov, znižujeme mierne zápalové procesy.
Najvýhodnejšou trakciou je prerušovaná trakcia v Systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice, najmä vo vertikále cyklicky sa opakujúci unilaterálny izotonický princíp svalovej kontrakcie (striedavá trakcia a relaxácia s cyklami v optimálnom časovom rozpätí čo je ovplyvňované množstvom premenných faktorov - technika cviku, hmotnosť záťaže, rýchlosť, čas, dráha...). 

V liečebnej rehabilitácii chrbtice aplikujeme s trakciou segmentálny princíp interakcie, kedy sa energia môže prenášať medzi segmentmi. Aj keď nie je jednoduché určiť presnú povahu týchto prenosov, sekvenčne koordinované pohyby využívajú energiu prenášanú cez prepojený segmentový systém.


Intermitentná (prerušovaná, striedavá) trakčná terapia  je metóda, pri ktorej sa mení trakčná sila a čas, aby bola terapia efektívnejšia. Prerušovaná trakcia pomáha zmierniť bolesť zlepšením cirkulácie v tkanivách a znížením opuchu tkanív. Jemné striedanie naťahovania a relaxácie mäkkých tkanivových štruktúr chrbtice zabraňuje tvorbe zrastov. Účinky trakčnej terapie ovplyvňujú trakčná sila, trakčný čas, trakčný uhol, trvanie liečby, poloha pacienta počas liečby atď.


Rozdiely sledujeme medzi segmentálnym trením v procese translačného pohybu pri konvenčnej vertikálnej trakcii a pri prekonávaní záťaže pri šikmých trakciách pod rôznymi uhlami trupu, uhlami ťahania pažami, prípadne pri prekonávaní záťaže v trakcii pri opretí trupu v sede, ľahu na šikmej lavičke. Riešime v podstate anaeróbny prísun kyslíka do platničky.


Komplexný prístup = 

fyziatria + liečebná rehabilitácia 


Obr. 1 Obraty trupom v trakcii                                                          Obr. 2 Sťahovanie v trakcii 


Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice


pri bežných biomechanických pravidlách je ťažisko nášho tela vyššie než oporná plocha (stoj, chôdza, sed, ľah), ale pri trakcii je ťažisko nášho tela pod miestom upevnenia - dá sa hovoriť o rovnováhe stabilnej


skoliózy, hernie spinálnych diskov, ...


Na Slovensku a v zahraničí sú trakčné systémy vnímané prevažne ako finančne nákladné prístrojové vybavenie (mechanické trakčné stoly), ktoré sú pasívne orientované na riešenie zdravotných problémov podobne ako skoliotické korzety.
Ale to je prekonané p
rogresívne inovatívnym terapeutickým systémom aký tu ešte nebol, ktorý nikto okrem mňa priamo neskúmal, netestoval a v praxi vo fitnescentre úspešne nerealizoval. Nenechajme sa odradiť negatívnym či opatrným prístupom vzdelávacích, medicínskych a rehabilitačných inštitúcií, pseudoodborníkmi neznalými problematiky, ale začnime chodiť do fitnescentier, ktoré bývajú uspôsobené na prevenciu, konzervatívnu liečbu zdravotných komplikácií spojených s chrbticou. Pri biomechanike účinku rozlišujeme pôsobenie najmä na redukciu a odstránenie skoliózy (jednoduchá, zložená), hernie spinálneho disku (mediálny, laterálny) a následky etiológie nerovnovážneho pracovného zaťaženia, poúrazových a pooperačných stavov.

Systémové a molekulárne mechanizmy účinkujú počas fyzickej aktivity (pasivity) na zdravie. Cvičenie uplatňujeme v prevencii a liečbe chronických metabolických, kardiovaskulárnych, onkologických a neurodegeneratívnych ochorení (paralýza po meningitíde, cievnej mozgovej príhode, kóme...). Cielené trakčné cvičenie, vhodná strava a primeraný odpočinok podporujú našu imunitu a celkový zdravotný stav.

Cielené trakčné cvičenie je vhodné aj ako kondičný tréning pre rekreačných i výkonnostných športovcov (upravíme záťaž, počet sérií, opakovaní, prestávky medzi sériami), ...

Pracovníci Katedry molekulárnej medicíny Univerzity v Osle detekovali na jar v roku 2018 v Piešťanoch u pacienta, ktorý bol po meningitíde sedem rokov paralyzovaný, pozitívne výsledky aplikácie Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice.

Progresívny neinvazívny systém terapie môže ohroziť renomé výrobcov korzetov, vypočítavo opatrný prístup v kúpeľných a rehabilitačných zariadeniach, ktoré ľpejú na tradične zaužívaných liečebných systémoch a metódach, postupoch, obmedziť užívanie liekov a počet chirurgických zákrokov. Ale môže byť prínosom tak pre deti, ako aj seniorov a tiež pre zdravotné poisťovne.

Odborné diskusie v rehabilitácii by nemali vyžadovať opačné názory, ale snahu aby sa vedomosti dopĺňali pre prospech človeka tak v prevencii, ako aj v riešení onemocnení.


Ľudovít Bobula: "Nie každý má v sebe taký stupeň etiky zodpovednosti, aby dosiahol úroveň sebareflexie, ktorou docení kvalitu súpera."


Sofistikovane začíname aj končíme terapeutickú sériu cviku

Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice má svoje pravidlá. Nemôže vyzerať ako cvičenie bicepsových zdvihov, keď príde chlapík k stojanom pred zrkadlom, trhnutím zoberie jednoručky a hneď to mastí a keď skončí, tak ich s rachotom odhodí na stojany – tí (ne)vychovaní na podlahu a zaľúbene sa prezerá v zrkadle.

Typy hernií spinálnych diskov: 1 bulging, 2 protrúzia (prolaps), 3 extrúzia, 4 sequestrácia.

Zásady uvedomelosti, názornosti, primeranosti, postupnosti, systematickosti, trvácnosti spájame v trakčnej kinezioterapii s trpezlivosťou. Podídeme ku kladke, vystretými pažami sťahujeme adaptér a sadáme si. Počkáme asi päť sekúnd až sa nám telo zžije so závažím. V hlave si vytvoríme predstavu správnej polohy a pohybov spojených s dýchaním. Až potom začneme sústredene sťahovať. Po ukončení série nevypustíme s buchotom adaptér z rúk, sprudka nevstaneme. Počkáme asi päť sekúnd, okúsime pocit propriocepcie z natiahnutej chrbtice, ramenných kĺbov a výsledku dýchania. Docielime maximálny efekt spinálnej dekompresie a terapeutický účinok z cvičenia. Až potom pomaly kontrolovane vstávame a uvoľňujeme adaptér.


Trakčná kinezioterapia a neurálny flossing

Na trakčné odťahovanie stavcov medzi sebou nepotrebujeme veľké sily. Pri trakcii chrbtice vzniká pohyb medzi jednotlivými segmentami chrbtice a na chrbtici vcelku. Veľkosť pohybu je závislá od polohy chrbtice, veľkosti a smeru sily, času pôsobenia sily (podľa zistení sú v medzistavcových priestoroch separácie do dvoch milimetrov - pacient je po ukončení tréningovej jednotky vyšší - u 68-ročného pacienta som nameral hodnoty pred a po absolvovaní tréningovej jednotky +2.5 cm a to som nepripočítal +1 cm po nasledujúcom strečingu).

Súčasťou moderného vybavenia nielen posilňovní, ale aj rehabilitačných zariadení sú "mašinky" na vertikálnu trakciu, ktoré spĺňajú požadované konštrukčné riešenia: selektívny účinok ramien, vačkové prevody lán, pestrý výber úchopov, "ergonomické sedadlo s operadlom", nastaviteľné sedadlo, nožná mechanika ovládania závažia a displej s elektronickou kontrolou kineziológie.

Jadro platničky odoláva a prenáša tlakové sily na koncové platne (endplate) a medzikružie. Prstenec odoláva ťahovým, torzným a radiálnym silám.

Oddialenie stavcov od seba poskytuje úľavu od radiálnych symptómov odstránením priameho tlaku alebo kontaktných síl zo senzibilizovaného nervového tkaniva a zároveň sprostredkováva difúziu živín prostredníctvom transmiterov. Táto zmena je prechodná a chrbtica sa po uvoľnení trakcie pomerne rýchlo vracia k predchádzajúcim medzistavcovým priestorovým vzťahom a hodnotám.

V biomechanike trakcie chrbtice pozorujeme súčasne s predĺžením chrbtice v smere pozdĺžnej osi pri prostom ťahu (trakcii) aj skrátenie priečnych rozmerov jej pružných tkanív a zmeny ich vnútorného napätia.
Po trakčnom vrchole pri opakovaní cviku dosiahneme maximálny efekt uvoľnenia chrbtice (najmä lokálne aktuálny) realizáciou pozvoľného zmenšovania trakčnej sily (princíp excentrickej svalovej kontrakcie). Dosahujeme automobilizáciu tkanív (kĺzanie tkanív - elasticita). 

Mobilizácia nervov pomáha liečiť nervy, ktoré tvoria stuhnuté zrasty, ktoré sa vyvíjajú v dôsledku zápalu. Tieto adhézie sa zvyčajne vyvíjajú v dôsledku dlhodobého zníženia prietoku krvi a opuchu okolo koreňov sedacieho nervu spôsobeného herniou platničiek. Postupom času spôsobujú zrasty bolestivé symptómy. U nervov (sedací nerv - žltá farba) a miechy je to tzv. neurálny flossing. Klasikou sú cielené pomalé pohyby v sede s krátkymi výdržami (5 sekúnd). Mierny predklon skúšame toporne cez bedrové kĺby, neskôr aj cez chrbticu. Spočiatku, pri a po závažných stupňoch poškodenia (lézie, parézy), buďme opatrní pri prechodoch do hlbšieho predklonu. 

Mobilizácia nervu zlepšuje prietok krvi do a z neho, udržiava pružnosť nervového tkaniva a umožňuje rozptýliť prítomný zápal alebo zápalové faktory.
Podobný mobilizačný účinok dosahujeme cvikmi Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice na báze princípu recipročnej inhibície.

Trakcia - priťahovanie na hrazde versus sťahovanie na kladke

Chrbtica, ktorú nepodporuje dostatočne rozvinutý svalový systém a neuromuskulárna kontrola (zabezpečenie posturálnej polohy, fyziologická funkčnosť pri pohybe, ochrana pri traume), je nestabilná.

Pri priťahovaní na hrazde (zhyby na hrazde) ide o cvičenie s uzatvoreným svalovým reťazcom a v kinezioterapii či v rehabilitácii sa aplikuje v ojedinelých prípadoch (fyzicky disponovaný jedinec). Dostupnejšími trakčnými variantami je vis na hrazde (vis v stoji), prípadne vo vise unožovanie znožmo, vo vise obraty panvou (vo vise v stoji na rotane obraty). V klasickom silovom tréningu sa prihováram za priťahovanie na hrazde, kedy je aktivovaných viac svalových vlákien. Aj v tomto prípade sa dajú použiť rôzne pomôcky - trhačky, opierky nôh, gumové pásy na odľahčenie. Využiteľnou alternatívou cviku v kinezioterapii je excentrická svalová aktivita.

Terapeuticky efektívnou pri priťahovaní je pohyblivá trakčná lavička s nastaviteľným sklonom, kedy máme priaznivo fixovaný trup. 

V trakčnej kinezioterapii a rehabilitácii využívame predovšetkým možnosti sťahovania (ide o otvorený svalový reťazec), ktoré nám ponúkajú kladkostroje (systém klasických kladiek a systém excentricky uložených kladiek - vačky). Cvičenie v rôznych polohách súpažne i unilaterálne, plynulá regulácia záťaže, voľba sťahovania pod rôznymi uhlami prinášajú pacientovi nielen pestrosť terapie, ale aj progresívne a bezpečne dosiahnuté výsledky bez bolesti s komplexným a symetrickým rozvojom svalových partií a redukciou nadbytočného tukového tkaniva.

Protismerné kladky s vertikálnym bežcom poskytujú pestrú paletu využitia v kinezioterapii. K dispozícii je horná horizontálna koľajnica pre zavesenie imobilných a telesne postihnutých pacientov, ktorá je navyše užitočná aj pre bezpečné a progresívne riešenie mobility pacienta prostredníctvom mačky s rotačným závesným hákom (bipedálna lokomócia).


Stručná biomechanika miechy, nervov a väzov pri sťahovaní na kladke; neurálny flossing

Vis stojmo ohnute na rebrinách, flossing pri rebrinách - regulácia neurálneho kĺzania v závislosti od výšky úchopu, opretia chodidla o špičku, pätu.
Podobný flossing uskutočňujeme pri sťahovaní v sede na kladke, keď si dolné končatiny striedavo prednožené ukladáme na vyvýšenú podložku.
Prednosťou oboch techník flossingu je trakcia-dekompresia chrbtice (flossing miechy). 

Špecifický flossing aplikujeme v sede pri predkopávaní  jednonožne na extenznom stroji ľahkou záťažou. Zapájame pohyby trupu, špičku chodidla (plantárna flexia, dorzálna flexia) a hlavy (predklon, záklon).

V sede zakopávame jednonožne - zabezpečíme optimálny rozvoj hamstringov pri herniách spinálnych diskov v driekovom sektore chrbtice, kompenzujeme sagitálne naklopenú a rotovanú panvu.  Cvičenie v sede je pri herniách spinálneho disku výhodnejšie ako v ľahu vpredu. 

Hofmannove vláknité pásy (elastické spojivové tkanivo) spájajú durálny vak so zadným pozdĺžnym väzom (ligamentum longitudinale posterius) a durálny vak so žltým väzom (ligamentum flavum) v miechovom kanáli. Mieche poskytujú určitú oporu aj miechové korene a tiež dentikulárne trojuholníkové väzy stabilizujú miechu vo vertebrálnom kanáli. Usporiadanie týchto väzov podporuje a chráni pri stabilizácii a ukotvení durálny vak a tým aj funkciu miechy, miechových nervov.
Flexibilitu väzov a miechy udržujeme neurálnym flossingom (naťahovaním) pri trakčnom sťahovaní a stláčaní na kladke. 

** Počiatočnú fázu extrémnej flexibility miechy predstavuje jej harmoniková štruktúra.  

** Fyziologická miecha má pri deformácii v axiálnom smere široký rozsah pružnosti. Je však náchylnejšia k poškodeniu, ak sa posunie v horizontálnej rovine. Preto je axiálne oddelenie stavcov bezpečnejšie ako predklon a záklon.  

** Počas plného predklonu je miecha, jej nervové korene a väzivo pod napätím.

** Abnormálne vnútorné napätia v mieche môžu byť vyvolané pri patologických stavoch ako napr. hypertrofia žltého väzu (ligamentum flavum), vydutie disku, výskyt osteofytu. 

** Prierezová plocha miechového kanála sa pri stlačení zväčšuje a pri predlžovaní sa zmenšuje. 

** Intraneurálna mikrocirkulácia je nevyhnutná pre fungovanie nervov. Kompresia alebo roztiahnutie nervov môže narušiť túto cirkuláciu a tým aj funkciu nervov.

** Miechové nervy bývajú podrobené kompresii pri spinálnej stenóze a kombinovanej kompresii a napätí v prípade hernie disku, výskytu osteofytu. 

** Kĺzavé pohyby nervu v medzistavcovom otvore bývajú ovplyvnené herniou diskov, čo vedie k chronickému napätiu v segmente miechového nervu medzi otvorom a miestom hernie diskov. 

Anatómia, fyziológia, biomechanika fazetových kĺbov

Pohyb v motorickej jednotke chrbtice sa riadi predovšetkým orientáciou a morfológiou fazetových kĺbov. Chorobnými zmenami fazetového kĺbu sa mení činnosť pohybového segmentu. Fazetové kĺby hrajú biomechanickú úlohu pri kĺbovej podpore stavcov, odľahčujú časť mechanického zaťaženia chrbtice (nesú zaťaženie tlakom, ťahom a šmykom), poskytujú odolnosť voči ťahovému aj strihovému napätiu.

Ide o kĺby s protiľahlými povrchmi kĺbovej hyalínovej chrupavky z kolagénových vlákien, ktoré zachytávajú vodu, ktoré sú asi od 0,8 do 1,0 mm hrubé (meniscoidy), synoviálnou membránou. Kĺby sú celé obalené väzivovou vláknitou kapsulou. Spolu s medzistavcovým diskom prenášajú bilaterálne zaťaženie, vedú a zároveň obmedzujú pohyby chrbtice. 

Väzivová kapsula, subchondrálna kosť, synovium a menisky sú bohato inervované mechanoreceptívnymi, proprioceptívnymi a nociceptívnymi nervovými zakončeniami. 

K dysfunkcii chrbtice prichádza, keď sú tkanivá fazetového kĺbu narušené účinkami chorôb, zranením, degeneráciou alebo v dôsledku nesymetrickej geometrie chrbtice po chirurgickom zákroku. Ako postupuje ochorenie diskov, urýchľuje sa osteoartróza faziet.

V niektorých prípadoch je neodvratná operácia - záchrana života (skláňam sa pred umením chirurgov). Ale život po operácii je limitovaný – implantácia rozličných typov stabilizátorov obmedzuje pohyblivosť chrbtice, jej metabolizmus, vytvára neskoršie riziko tvorby výrastkov, zrastov, reoperácie  (komplikácie pri osteoporóze, Modicu ...) a operovaný si musí dávať veľký pozor na pády, nárazy, nesprávne polohy pri spaní ...

Stavce v krčnom, hrudnom, driekovom sektore chrbtice majú nastavenú špecifickú anatomickú geometriu tvarov, aby mohli plniť fyziologické biomechanické funkcie. To isté platí o fazetových kĺboch na výbežkoch z tela stavca.

Kostné kĺbové výbežky odolávajú tlakovému zaťaženiu a väzivová kapsula fazetového kĺbu odoláva ťahovým silám, ktoré sa vyvíjajú naprieč kĺbom pri rotácii a transláciách (kapsulárne napätie)

Špecifická anatómia hrudného stavca: fazetové kĺby, kĺbové plôšky pre rebrá na tele stavca a plocha pre koncovú doštičku a platničku na tele stavca.

Poškodenie chrupavkovej štruktúry vyvoláva zápalovú odpoveď, ktorá môže vyvolať nielen osteoartritídu kĺbu, ale môže modulovať signály bolesti z iných oblastí kĺbu. Príznaky bolesti môžu byť spôsobené nielen mechanickým poškodením tkaniva, ale tiež chemickým podráždením tkaniva zo zápalových látok, ktoré unikajú z fazetového kĺbu. 

Synovium fazetového kĺbu (spojivové tkanivo, ktoré vylučuje synoviálnu tekutinu) reguluje výmenu medzi krvou a synoviálnou tekutinou, obsahuje makrofágové bunky, ktoré fagocytujú zvyšky buniek a odpad obsiahnutý v kĺbovej dutine. Počas fagocytózy trosiek buniek, fibroblasty uvoľňujú molekuly, ktoré spúšťajú akciu na získanie ďalších fibroblastov so zvýšenou expresiou kolagénu a táto reakcia vedie k vytvoreniu dočasnej kolagénovej jazvy (fibrilogenéza).

Pohyb fazetového kĺbu: vľavo predklon trupu, vpravo záklon trupu. V oboch prípadoch je nerovnomerne zaťažený medzistavcový disk - tenzia a kompresia. K hernii disku dochádza najčastejšie pri predklone, (extrémny predklon alebo prekonávanie veľkej záťaže v predklone - napr. drep), keď povolí natiahnutý chrupavkovitý prstenec disku pri medzistavcovom otvore (tenzia). Nefyziologický záklon spojený s rotáciou chrbtice je rizikový pre poškodenie komplexu fazetových kĺbov.

Praskliny v mechanizme fazetového kĺbu sa môžu pri ďalšom kompresnom zaťažení hlbšie prehĺbiť v chrupavkovej vrstve, ak rýchlosť ich degradácie prekračuje rýchlosť ich opravy. 

Akékoľvek asymetrické zaťaženie fazetových kĺbov prispieva tak k rozvoju fazetových osteofytov, erózii chrupavky, väzivového zahusteniu tkaniva (fibróza), obnaženiu, ako aj k zúženiu kĺbového priestoru a nervových foramenov a k tvorbe synoviálnej cysty (chorobná dutina s tekutým obsahom).

Fazetové kĺby usmerňujú a obmedzujú rozsah pohybu chrbtice, stabilizujú chrbticu, pomáhajú udržiavať 16 až 30 % tlakového zaťaženia chrbtice.

Cvičebným algoritmom myoskeletálnych trakcií v Systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie vyrovnávame napätie v myofasciálnych tkanivách, väzoch a redukujeme, odstraňujeme kompresívne zaťaženie artritických fazetových kĺbov (articulationes zygapophysialesZ-kĺby) - kĺbový reumatizmus.

Neurologické dôsledky poškodenia fazetových kĺbov

Strata tlmiacich chrupavkových vrstiev vyvoláva bolesť, keď sa kosť otiera o opačnú kosť. Pretože dochádza k pohybu degenerovaného fazetového kĺbu, mechanické napätie v degenerovanej kapsule ju môže roztrhať. Tým umožní únik zápalových cytokínov do vnútorného priestoru. Tieto leptavé chemické látky dráždia nervový koreň a signalizujú bolesť.

Bolesť, ktorá pramení z fazetového kĺbu, sa nazýva fazetový syndróm - prejavuje sa najmä ráno po prebudení, po záklone, pri dlhodobom sedení a státí a v nesprávnej pracovnej polohe.

Dráždený fazetový kĺb v driekovom sektore chrbtice poškodzuje chrupavku, kosť, väzivovú kapsulu a vytvára bolestivý zápalový proces s ďalšími negatívnymi následkami.

Prasknutie väzivovej kapsuly v dôsledku osteoartritídy alebo degeneratívnej spondylolistézy zapríčiní tvorbu synoviálnej cysty z hernie synoviálnej výstelky. Cysty podporujú ďalšie neurologické deficity, ako je ischias alebo akútna radiálna bolesť, keď komprimujú nervový koreň, vak alebo krvácanie po traume. Cysty sa oddeľujú od synovie a migrujú v priestore kĺbu, čo predstavuje riziko poškodenia kĺbovej chrupavky. 

Autofágia prebieha v každej našej bunke. Ide o proces „samopožierania sa“, keď bunky ničia a recyklujú nepotrebné alebo nežiaduce bunkové komponenty ako poškodené bielkoviny či vírusy a baktérie. Autofagozóm – transportná vezikula (membránový obal, ktorý svoju korisť najprv obkolesí a potom uzavrie) sa vytvára okolo nežiaducich alebo nepotrebných biomolekúl. Vezikuly svoj náklad prenesú k lyzozómu (bunková organela), s ktorým sa napokon spoja. Obsah lyzozómu je bohatý na rozkladné enzýmy, ktoré prenesené biomolekuly rozložia na menšie časti. Tie bunka dokáže recyklovať a použiť ako živiny. 


Súčasťou kinezioterapie hernie spinálnych diskov sú optimálne dávky kyslíka prostredníctvom kyslíkového koncentrátora. Mechanizmus snímania kyslíka má vo fyziológii zásadný význam, napríklad pre náš metabolizmus, imunitnú reakciu a schopnosť prispôsobiť sa cvičeniu. Ovplyvňuje aj mnoho patologických procesov.


Osteofyty na fazetových kĺboch v sektore driekovej chrbtice.

Osteofyty sa tvoria na periférii povrchu faziet a majú potenciál redukovať nervový foramen, stlačiť nervy alebo gangliá dorzálnych koreňov. To môže vyvolať bolesť a modifikovať lokálny zápal v nervovom koreňovom jadre, ako aj modifikovať zápal v dorzálnom tkanive, koreňovom ganglióne a mieche.
Osteofyty krčnej fazety bývajú zriedkavé
, ale vyvolávajú symptomatickú kompresiu stavcovej artérie, čím sa zniži prísun krvi do mozgu, a tak dochádza k produkcii neurologických porúch, ako je napr. vertigo (závrat) či vertigofóbia.

Mechanizmus koncovej dosky

Koncová doštička je len veľmi málo spojená s telom stavca (pri poranení, úraze môže byť od tela stavca ľahko odtrhnutá), a naopak je pomerne pevnou súčasťou medzistavcovej platničky (prstencové vlákna medzistavcovej platničky prerastajú do koncovej doštičky).

Vysoké alebo opakované zaťaženie axiálnym tlakom na chrbtici má neraz za následok zlomeninu stavcovej koncovej doštičky. Axiálna rotácia kombinovaná s flexiou podporuje radiálne (smerujúce od stredu) poškodenia prstenca, zatiaľ čo osová rotácia sama o sebe nie. Medzi jadrom platničky a prstencom nie sú jasne vymedzené hranice – skôr plynulý prechod. Predné prstencové vlákna sú silnejšie ako zadné, čo prispieva k tendencii vytlačovania zadného materiálu jadra.  

Fraktúra koncovej medzistavcovej dosky stimuluje rast trámčekov kosti a množenie chrupavkového tkaniva v mieste poranenia, podobne ako prítomnosť Schmorlovho uzla. Vertebrálna koncová doska a jej trámčeky sú metabolicky aktívne a v dôsledku zmeneného mechanického zaťaženia kosti remodelujú poškodenie vonkajších prstencov. Liečebná reakcia býva prítomná na základe zvýšenej úrovne obratu kolagénu v koncovej doske v prítomnosti degenerácie disku.

Aktivitou organizmu zlepšíme dodávanie látok, ktoré sa podieľajú na metabolizme, zvýšime aj vaskularizáciu chrupavkovej koncovej dosky v blízkosti poškodenej štruktúry periférie disku. Vaskulárnu novotvorbu a novotvorbu senzorických nervov zaznamenávame aj na koncových doskách u degenerovaných diskov, čo poskytuje ďalšie potenciálne zastúpenie hojenia.

Koncová doštička. Chrupka, ktorá bráni posunutiu jadra do horných alebo dolných tiel stavcov. Zabezpečuje transport živín a mechanickú pevnosť medzistavcovej platničky. Pri namáhaní rozptyľuje tlak a je zodpovedná za riadenie pohybu disku. Zlyhania koncovej platničky môžu zahŕňať zlomeniny prstenca a odtrhnutie platničky.

Strana koncovej doštičky obrátená ku kosti platničky je štruktúrou z fibrokartiláže (chrupavka s veľkým množstvom vlákien) a je veľmi pevná, ale strana otočená k stavcu sa prevažne skladá z kalcifikovanej chrupavky, čím je štrukturálne slabšia. Koncovú doštičku považujeme za najslabšiu súčasť pohybového segmentu chrbtice

So zvyšovaním veku dochádza ku kalcifikácii tenkých vrstiev chrupavkových koncových dosiek a to prispieva k degenerácii medzistavcovej platničky znížením priepustnosti živín a transportu metabolitov. Degenerovaná platnička stráca výšku a medzistavcové väzy sa uvoľnia, takže ohybová tuhosť pohybových segmentov klesá s úrovňou degenerácie, teda s vekom. Rozsah pohybu sa znižuje aj z dôvodu rastu osteofitov, čím sa znižuje metabolizmus platničky (voda, glukóza, kyslík, ...).  

Kineziológia cviku sťahovanie na kladke

V rehabilitácii je predklon, záklon, úklon a torzné zaťaženie pre disk nebezpečnejšie ako axiálne stlačenie, natiahnutie. Prijateľnejším riešením je, pokiaľ fyziologickou trakciou limitujeme riziko účinku predklonu, záklonu, úklonu a torzie. Rozhodujeme sa podľa veľkosti patologickej pozície zakrivenia chrbtice konkávne (skrátené svaly) a konvexne (oslabené svaly). 

Nesprávna poloha pri sťahovaní na kladke. Kolená posunuté dole a chodidlá posunuté dozadu (pod seba) vytvárajú predpoklady pre zvýšené nepriaznivé prehnutie-lordózu (najmä aktivita vzpriamovačov chrbtice, ale aj m. latissimus dorsi a m. quadratus lumborum ako extenzory driekového sektora chrbtice). Navyše širokým úchopom sa zameriavame na zaťaženie hornej časti chrbta. Pozitívom je používanie úchopu bez zámku - palce sú spolu s prstami.
Častou chybou pri obojručnom sťahovaní býva predklonená hlava pri dotiahnutí adaptéra nad kľúčnu kosť - to vedie ku kyfotickému zakriveniu chrbtice, zníženej kontrakcii aktívnych dorzálnych svalových partií a výdych je ventrálny, namiesto toho aby bol dorzálny kraniálno-kaudálny a podporil dorzálnu kontrakciu svalových partií. 

Pokiaľ chceme v maximálnej miere zaktivizovať m. latissimus dorsi, m. trapezius, m. rhomboideus major, m. erector spinae, m. quadratus lumborum, podstatnú časť techniky cviku tvorí addukcia za telom a princíp ventrálno-dorzálneho dýchania.

Pri prekonávaní hmotnosti rovnako ťažkého závažia čo najrýchlejšie je generovaná menšia svalová sila ako pri pomalom a kontrolovanom pohybe, ktorý využívame v kinezioterapii.

V polohe v ľahu na chrbte hlavou smerom k dolnému náhonu protismernej  kladky dosiahneme v pozícii fixovanej chrbtice špecifické "sťahovanie-ťahanie". Ťaháme jednoručne prostredníctvom strmeňového adaptéra, dolné končatiny máme pokrčené (vítaná je dopomoc terapeuta kontraťahom za panvu). Poloha v ľahu na chrbte pomáha pri nácviku ventrálno-dorzálneho dýchania.
V polohe v ľahu na rovnej lavici fixuje terapeut panvu cvičenca rukami, therabandom proti posunutiu po tela po lavici.

Pullover (ťah ponad hlavu)
Podobne funguje pullover v sede na šikmej lavičke stroja obojručne-jednoručne (plusom je fixovaná poloha chrbta - najmä v počiatočných fázach kinezioterapie), ktorý využívajú profesionáli i amatérski cvičenci. Dráhu zo vzpaženia pokrčmo (pozor na subluxáciu ramenného kĺba) do predpaženia docielime trakčným "sťahovaním" a od predpaženia dole do pripaženia trakčným "stláčaním". Pullover je vynikajúci terapeutický cvik pri riešení deformít hrudníka (skolióza, vpáčený hrudník, ...). V izometrickom princípe využívame vo vzpažení pokrčmo na zlepšovanie dýchania - uvoľnenie predných rebrových svalov, pľúc, srdca, bránice (nadychujeme sa naťahovaním predných medzirebrových svalov a kontrakciou zadných medzirebrových svalov, miernym uvoľnením brušných svalov pre optimálny bránicový nádych). 


Pri riešení ťažkostí s chrbticou trakčnou kinezioterapiou hrá dôležitú úlohu lokalizácia účinku. Riešeniam pomáhajú poznatky o začiatku a inzercii svalových partií prepojených s lopatkou.

Cvik začíname aktivitou pleca dolu, zatlačíme lopatky k sebe - hrudník dopredu a hore, plynule pokračuje ramenný kĺb, lakťový kĺb. Ale pri počiatočnom impulze sťahovania zhora prostredníctvom ramennej kosti (balistická kontrakcia) sa aktivizuje horný a stredný trapézový sval (m. trapezius superior et medius), malý kosoštvorcový sval (m. rhomboideus minor) a zdvíhač lopatky (m. levator scapulae) - v lokalite pri lopatke, pohyb lopatky medzi chrbticou. Kvôli možným zdravotným rizikám nesťahujme adaptér za hlavu (úder do tŕňového výbežku krčnej chrbtice, dráždenie manžety rotátorov v ramennom kĺbe)!

V ľudskom organizme sú nervové, väzivové, svalové a fasciálne jednotky architektonicky funkčne pospájané (reťazce horizontálne, vertikálne, diagonálne, špirálovité). Docielením rovnováhy, alebo aspoň sa priblížením k rovnováhe medzi nimi, vytvárame progresívne výsledky nielen pri pohybovej liečbe skolióz a hernií spinálnych platničiek.

Pre zvýšenie stability chrbtice máme skupiny svalov, ktoré zodpovedajú za určitú smerovú stabilitu a vhodné napínanie týchto svalov zlepší konkrétnu smerovú stabilitu. Na príkaz riadiacej jednotky tak môže stabilita chrbtice okamžite vzrásť. Túto stratégiu možno použiť v situáciách, keď pôsobenie vonkajšej záťaže na chrbtový systém možno predvídať, napr. počas dvíhania bremena, pri cvičení na balančnej doske - po takýchto tréningoch výcviku stability dôjde ku skráteniu času odozvy svalov a k riešeniu problémov s nestabilitou chrbtice.  

Trakčné sťahovanie na kladke

Sťahovanie v sede opretím chrbta na šikmej lavičke je výborný terapeutický cvik na skoliózu (v prvej fáze rehabilitácie), ktorý má svoje opodstatnenie aj v rehabilitácii kyfózy i vpáčeného hrudníka (pectus excavatum) a horného skríženého syndrómu. Máme uvoľnené brušné svalstvo a môžeme sa viac koncentrovať na chrbtové svalstvo. Šikmá lavička umožňuje nastavenie požadovaného uhla sťahovania. Na obr. je neutrálny úchop, ktorý využívame aj pri kraniálnom kyvadle.

Reverzné sťahovanie obojručne (jednoručne) na kladke - v stoji, v sede, kľaku na šikmej lavičke má svoje špecifiká.

Pri dosahovaní bezbolestného efektu platí v Systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie tretí Newtonov pohybový zákon (obr. 1 a 2 na začiatku materiálu) - zákon akcie a reakcie. Ťahová sila kyvadla na vertikálnej kladke (ako prejav tiažovej sily hmotnosti záťaže na lanku pri prevode cez koliesko kladky na opačnej strane - Newtonov gravitačný zákon) pôsobí na hmotnosť tela (kraniálny smer) a vyvoláva reakciu tela (kaudálny smer) - tiažová sila. 

Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie využíva pri  riešení skolióz i hernií spinálnych diskov lokálny smer aktivovaných svalových vlákien veľkých plochých svalových partií; opatrnosť pri vnútornej rotácii hlavice ramennej kosti ku kľúčnej kosti v polohách vo vzpažení (pokrčmo, skrčmo) - iritácia nadtŕňového svalu (m. supraspinatus) a problematika manžety rotátorov. 

Statickou či dynamickou ťahovou silou (zákon sily - druhý Newtonov pohybový zákon) prostredníctvom adaptéra na kladke vymedzuje pacient na chrbtici trakciu. Medzi segmentami chrbtice vzniká dekompresia. Kinezioterapia sa odohráva v priaznivých podmienkach dekompresie chrbtice (uvoľnenie vzpriamovačov chrbtice a hlbokých medzistavcových svalov, optimálna pozícia trupu, hlavy pri inspíriu - ventrálny nádych, významné plus systému najmä pri ťažkých skoliózach). Pacient sa v priebehu cviku aktívne mierne ukláňa na konvexite, dorzálny výdych - obr. 2 (úvod materiálu).

Architektúra plochého štvoruhlého driekového svalu (m. quadratus lumborum) je usporiadaná do troch skupín svalových snopcov (predná, stredná, zadná) rozdelených do dvoch vrstiev (ventrálna - laterálna a mediálna, dorzálna). Sval ovplyvňuje driekový sektor chrbtice - jeho prichytenie z bočných tŕňových výbežkov a panvy na voľnom dvanástom rebre zmierňuje jeho podiel na lumbálnej stabilizácii chrbtice, na lateroflexii, extenzii aj na výkone kompresie. Sval sa zúčastňuje na dýchaní - pomáha kontrakcii bránice


DÝCHANIE: ventrálny nádych, dorzálny výdych 
Správne dýchanie urýchľuje proces rehabilitácie, zlepšuje funkčnosť zúčastnených orgánov, zabezpečuje zníženú únavnosť počas fyzického zaťaženia, zlepšuje posturálne držanie tela (pri dorzálnom výdychu kompenzujeme hrudnú kyfózu). Pri nádychu dvíhame predné a stabilizujeme-sťahujeme zadné rebrá a extenzory chrbta, 
miernym uvoľnením brušných svalov optimalizujeme bránicový nádych. Pri výdychu sťahujeme zadné rebrá (dosahujeme zlepšenú kontrakciu dorzálnych svalových partií) a stabilizujeme-dvíhame predné rebrá, mierne kontrahujeme brušné svaly.

*Pri sťahovaní adaptéra (koncentrická kontrakcia) vydychujeme ústami cez mierne zovreté pery - preciťujeme kontrakciu vnútorných dorzálnych medzirebrových svalov (sťahovanie rebier dole); pomáha aj m. latissimus dorsi okrem rebrovej (kaudálnej) časti (tá pomáha inspíriu). Sekundárne svaly: m. quadratus lumborum (obojstrannou kontrakciou vystiera chrbticu - lordóza), svaly panvového dna, svaly chrbtové - m. iliocostalis lumborum et thoracis, m. erector spinae, m. serratus posterior inferior. Pri lateroflexii (trakčné cvičenie jednou pažou) prechádzame do rotácie - šikmé brušné svaly, šikmé vlákna vystierača chrbtice, mm. subcostales

*Pri brzdení spätného pohybu (excentrická kontrakcia) sa nadychujeme nosom - dvíhanie rebier, aktívna bránica, vonkajšie medzirebrové svaly, veľký a malý prsný sval, zdvíhač lopatky, mm. scaleni, m. sternocleidomastoideus, m. serratus anterior, m. serratus posterior superior

Pri unilaterálnom dýchaní sa sústreďujeme na jednu stranu trupu. Pri skrátenom rozsahu pohybu sa koncentrujeme na dýchanie v cielenej lokalite trupu.

Brušné svaly sú stabilizátormi trakčného pohybu.

Ventrálno-dorzálne dýchanie a Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice zlepšujú funkciu bránice - hlavný dýchací sval a pomáhajú riešiť aj nepríjemné patologické prejavy dolného pažerákového zvierača – tzv. hiatálnu kylu (gastroezofageálny reflux – GERD; postihnutý môže mať silné bolesti na hrudníku a môže si myslieť, že ide o zástavu srdca). 

Mladá dáma na obrázku demonštruje výbornú rehabilitačnú techniku cviku v sede sťahovanie na kladke širokým úchopom. Ak použijeme pri takejto technike úzky úchop, výrazne zaťažíme aj dolnú časť m. latissimus dorsi - častou chybou je totiž používanie priveľkej záťaže, čo býva spojené so záklonom trupu, kedy sa účinok prenáša na strednú horizontálnu časť chrbta.
A v rehabilitácii chrbtice (hernie diskov, skoliózy) sa problémy najčastejšie vyskytujú v driekovom sektore chrbtice.

Poranenie miechy je bežne spojené s parézou dýchacích svalov, paralýzou a spasticitou, ktoré majú za následok pľúcne dysfunkcie, ktoré majú vplyv na kvalitu života. Zatiaľ sa nepreukázala účinnosť žiadnej z rehabilitačných techník na obnovenie kontroly dýchania u pacientov s chronickým poranením miechy (SCI), ale aplikácia rehabilitačnej stratégie princípu ventrálno-dorzálneho dýchania v spojení so Systémom cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice sú fyziologicky založené na zvládnutie takýchto podmienok insuficiencie.


V driekovom sektore chrbtice má sval m. latissimus dorsi schopnosť vytvárať väčšiu silu (asi 64 %) než v hrudnom sektore (asi 36 %) – tento poznatok je užitočný pri výbere cvikov pre lokálnu terapiu skolióz a hernií spinálnych diskov.

Variabilita cvičení na protismerných kladkách je efektívna pri riešení skolióz i hernií spinálnych diskov. Vzorová technika mladého muža.

Výber a účinok cvikov v hrudnom sektore chrbtice (Th7-Th12ovplyvňuje spolupôsobenie častí m. trapezius, m. latissimus dorsi, m. erector spinae, ale do úvahy musíme brať aj smer zbiehavosti (konvergencie) ich svalových vlákien, aby sme získali konkrétnym cvikom maximálny efekt z vektorovej výslednice síl. 

M. latissimus dorsi má v lumbosakrálnej oblasti (lokalita väčšiny problémov chrbtice) postačujúci terapeutický biomechanický účinok, ale spolu s m. quadratus lumborum a m. erector spinae jeho účinok výrazne stúpa. Tvrdenie podporuje aj kaudálna časť fascie thoracolumbalis pars aponeurotica fasciae lumbodorsalis (začiatok m. latissimus dorsi), ktorá je zrastená s počiatočnou aponeurózou svalu m. erector spinae a je jeho súčasťou, aj keď v oblasti ilia skracuje dĺžku svalu.

Cvičenie na hrazde prináša podobné účinky ako trakčné sťahovanie na kladke. Viditeľné mohutné povrchové svaly chrbta prezentujú aj mohutnú silu. Pokiaľ sa primerane staráme o celostný rozvoj nielen chrbtového svalstva, predchádzame zraneniam, úrazom a dokážeme sa skôr vymaniť z následkov prípadných zranení či úrazov. A to vôbec nemusíme mať exponovane rozvinuté svalové partie ako špičkový kulturista. Takáto ilustračná fotografia ponúka prehľadnú biomechaniku anatómie chrbta. 
Najmä u jedincov fyzicky menej disponovaných sa často vyskytuje chyba (cvičenec na obr. sa jej nedopúšťa): pri obojručnom priťahovaní býva hlava predklonená pri priblížení hornej časti trupu k žrdi hrazdy - to vedie ku kyfotickému zakriveniu chrbtice, zníženej kontrakcii aktívnych dorzálnych svalových partií (cvičenci si skôr pomáhajú silným ventrálnym sťahovačom - veľký prsný sval, efekt guľatého chrbta a k tomu ešte aj kontrakcia priameho brušného svalu) a výdych je tiež ventrálny, namiesto toho, aby bol dorzálny a podporil kontrakciu dorzálnych svalových partií, aj účinok latissima v dolnej časti chrbta.

Hrudná časť m. latissimus dorsi: axiálna rotácia malou silou, lateroflexia väčším rozsahom svalu a strednou silou, extenzia krátkym rozsahom svalu ale väčšou silou.

Drieková časť m. latissimus dorsi: axiálna rotácia v krátkom rozsahu a malou silou, na ohybe sa zúčastňuje veľká dĺžka svalu strednou silou, na extenzii sa zúčastňuje krátka dĺžka svalu ale väčšou silou. 

Spojením derotácie stavcov (torzia skoliotickej chrbtice - zelená šípka na obr. hore v strede), ktorú dosiahneme aj obratom ľavého pleca dozadu a separácie v cielenom segmente odstránime iritáciu miechových koreňov a zdroje nocicepcie - reštrukturalizácia poškodených periférnych nervov. Pozitívne pôsobíme na štruktúru, hustotu, funkciu tkanív (svaly, šľachy, väzy, kosti, cievy, nervy) a funkciu vnútorných orgánov.

Súčasť hlbokého stabilizačného systému mm. multifidi - hlboké rozštiepené medzistavcové svaly, ktoré spolu s priečnym brušným svalom (m. transversus abdominis) významnou mierou ovplyvňujú zdravie chrbtice. 

K trakčnému sťahovaniu na kladke môžeme zaradiť aj alternatívu cviku pullover v sede na šikmej lavičke - vystreté, pokrčené paže.

To je umožnené presne zameranou lokalizáciou účinku cvičenia, kedy berieme pri biomechanickej analýze do úvahy dĺžku chrbtice, dĺžku paží, vzdialenosť úchopu na adaptére (vzdialenosť jednoručných strmeňových adaptérov na protismerných kladkách), veľkosť prekonávanej hmotnosti záťaže, body trajektórie.

Obojručné sťahovanie na kladke

**Ak chceme účinok zacieliť do zapojenia hornej časti chrbta, použijeme široký úchop (širší ako plecia). Tyč nemusíme dostať až dole po kľúčnu kosť, ale bude stačiť tesne pod polovicu trajektórie.

Správna technika dotiahnutia obojručného adaptéra pred hlavou - oblasť kľúčnych kostí. 
Ale na obr. je použitá chybná vnútorná rotácia ramennej kosti (možný zdroj nocicepcie v ramenných a lakťových kĺboch), kedy sa účinok prenáša aj na horný trapézový sval a dominantným sťahovačom sa stáva sternálna časť veľkého prsného svalu pred m. latissimus dorsi.

Jednoručné sťahovanie

Ak chceme zacieliť účinok do driekovej skoliózy (podľa obrázku pravostranná - navyše spojená s herniou spinálneho disku v driekovom sektore chrbtice), použijeme "úzky" úchop vo vertikále pohybu, vykonávame iba krátke sťahovanie v dolnej pozícii a účinok môžeme umocniť úklonom v lumbosakrálnom prechode (ďalším variantom je izometrická kontrakcia v dolnej pozícii). Ďalším umocňujúcim faktorom je vzpažená a natiahnutá ľavá paža. K tomu, aby sme takýto efekt dosiahli, potrebujeme špeciálne kladkové zariadenie, alebo alternácie s gumovým expanderom, therabandom. 


Zdroje bolesti
Pred začiatkom sťahovania dvihneme plecia (elevácia), zatlačíme ich dozadu (retrakcia), stiahneme lopatky k sebe a vonkajšou rotáciou ramennej kosti docielime požadovaný účinok na dorzálne svalové partie. Znižujeme tak aj riziko bolesti v ramennom kĺbe. Je to problematika šľachy nadtŕňového svalu - m. supraspinatus (abdukcia paže a rotácia), ktorý začína od stien nadhrebeňovej jamy lopatky - fossa supraspinata, vniká pod nadplecok - acromion a prechádza do šľachy, pomocou ktorej sa pripája na proximálnej ploche veľkého hrbolca ramennej kosti - tuberculum majus humeri a na hornej stene puzdra ramenného kĺba; trenie o nadpleckovú časť kľúčnej kosti nad ňou býva zdrojom nocicepcie v nadpleckovokľúčnom kĺbe - art. akromyoclavicularis aj s možným výrazným poškodením (lézia, tendinitis supraspinatus) - príčina bolesti ramien u športovcov, ktorých aktivita zahŕňa hádzanie a pohyby nad hlavou (zaťažená manžeta rotátorov).


Vlastné pozorovanie
Skoliotické zakrivenie chrbtice (mierna pravostranná skolióza): Obojručný široký úchop - pri sťahovaní je v dolnej pozícii adaptéra pravostranná krivka skoliózy výrazne väčšia oproti krivke na začiatku vo vzpažení,
- kontrakcia aktívnych svalových partií zväčší lordózu dorzálneho konkávneho oblúka chrbtice,
- vertikálna dĺžka trupu sa skráti v sťahovaní v trakcii cviku
.


**Ak chceme účinok zacieliť na dolnú časť chrbta, použijeme úzky úchop podhmatom alebo úzky neutrálny úchop. Lakeť sa bude pohybovať pri tele spredu dozadu - neťaháme ho príliš dozadu (hyperextenzia), lebo tak aktivizujeme horné trapézové svaly, zdvíhač lopatky - predo-zadná rotácia ramennej kosti v glenohumerálnom kĺbe (pozícia pohyblivého stredu otáčania kĺbu - pleca nie je konštantná). Tyč dostaneme k hornej časti hrudníka (kľúčna kosť).

Systémom cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie dokážeme riešiť aj sequestráciu medzistavcovej platničky (aj demyelinizáciu pošvy periférneho nervového vlákna, kontakt s durálnym vakom) - imunitný systém, makrofágy, fagocytóza, absorpcia, jazva a prostredníctvom osmózy molekulárny transport živín difúziou do platničky. Osmotický tlak do značnej miery ovplyvňuje zdravie platničky. Sťažené to majú fajčiari - negatívne účinky nikotínu (rýchlosť hojenia jazvy, jej limitovaná pevnosť a pružnosť). 

V Systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie neprekračujeme pevnosť a pružnosť tkanív súvisiacich s chrbticou, ktoré sú pri cvičení vystavené pôsobeniu síl v ťahu, tlaku, vzpere, krútení, ohybe, šmyku.


Derotačný sed + derotačné dýchanie (izotonický + izometrický princíp svalovej kontrakcie)

Výborná bilaterálna trakčná biomechanika selektívnych ramien s vačkovým mechanizmom aktivizuje dorzálne svalové partie v sektore hrudnej chrbtice s jej optimálnou vertikalizáciou. Unilaterálne zaťaženie lokalizujeme v požadovanom vrchole skoliotického zakrivenia chrbtice - riešime buď posilňovanie konvexity alebo naťahovanie konkavity. 

V Systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice v prípade jednoduchej C skoliózy tvorí derotačné dychové cvičenie spoločné vystretie chrbtice (hlava v prirodzenom predĺžení chrbtice), laterálna flexia chrbtice a rotačné cvičenie, ktoré vykonávame synchrónne s hlbokým dýchaním. Cvičíme na stroji na vertikálnu trakciu s unilaterálnym účinkom s konštrukciou selektívnych ramien s vačkovým prevodom v tzv. asymetrickom derotačnom sede (uhol stanovíme podľa axiálnej snímky stavca na vrchole oblúka) s nohami pevne položenými na podlahe. Pacient rotuje a laterálne ohýba trup smerom ku konvexnej krivke skoliózy. Zhlboka vydýchne do konvexnej strany krivky počas laterálneho ohybu a rotácie, aby sa kontrahovali svalové partie zúčastňujúce sa na rotácii a laterálnej flexii. Krátko na to sa v tejto polohe nadýchne do konkávnej strany skoliotickej krivky, aby maximálne roztiahol hrudnú stenu. Výdych zahŕňa relaxáciu pri návrate do neutrálnej polohy. Operadlo stroja je zarovnané s vrcholom kyfotického zakrivenia hrudníka na strane konvexity skoliotickej krivky. Pod sedacím svalom na strane konvexity máme tenkú (1-5 cm, možno aj hrubšiu - môže sa zaboriť do tukového tkaniva zadku) a krátku drevenú lištu. 

Pri cvičení medzi protismernými kladkami využívame ramená Cobbovho uhla na naťahovanie konkavity (vertikalizácia) a posilňovanie konvexity. Derotačný sed nastavujeme uhlovým otočením sklopnej lavičky. V priebehu liečebnej rehabilitácie, aby sme nevystavili organizmus skoliotika škodlivému žiareniu, využívame na určovanie uhlov zakrivenia videokameru (vybodkované stavce chrbtice) alebo termokameru. V aplikácii Kinovea analyzujeme zmeny veľkosti skoliotickej krivky. 

Rotácia panvy pri skolióze.

Stanovenie bezpečných medzných napätí pre rôzne prípady v statickom zaťažení (súčet všetkých síl v akomkoľvek smere sa musí rovnať nule) a najmä v dynamickom zaťažení (výsledná sila, ktorá sa nerovná nule, nie je statická, t.j. bude zahŕňať zrýchlenie hmoty) a následne pri striedavom symetrickom a najmä nesymetrickom zaťažení býva časovo náročné. Ale v bezpečnej a účinnej rehabilitácii chrbtice pacienta musíme brať do úvahy čo najpresnejšie diferencované podmienky zaťaženia.

Hlboké dýchanie podporuje rotáciu apikálneho stavca (najviac deformovaný stavec na vrchole skoliotickej krivky). V klasických systémoch terapie skoliózy sa v sagitálnej rovine vyhýbame extrémnym silám. Extenziou zvýrazníme plochý chrbát a flexiou zvýšime tlak na diskoch. Pri rotácii o 25° má apikálny stavec tendenciu ďalej zvyšovať existujúcu rotáciu v dôsledku pák paraspinálnych svalov a polohy okamžitého centra rotácie. Chrbticové svaly na konkávnej a konvexnej strane sa stávajú agonistami a majú autodeformačný účinok.


Používame takú veľkú ťahovú silu (trakcia), pôsobenie ktorej vyvolá pružnú deformáciu tkanív (neprekročí dovolené ťahové napätie - tenziu, pevnosť tkaniva), aby sa po zaťažení tkanivá plynule približovali k svojmu pôvodnému tvaru a k predchádzajúcej fyziologickej pozícii. Silami pri cvičení limitujeme vytváranie rizikového klinovitého tvaru platničky. Spinálna trakcia nemá vyvolávať bolesť, kŕče.

Rotácia stavcov pri skoliotickom zakrivení chrbtice: rotačný posun tŕňových výbežkov axiálne, veľkosť konkavity a konvexity (uhly podľa Cobba), počet zakrivení a smer aktivovaných svalových vlákien zohrávajú významnú úlohu pri biomechanickej analýze pre redukciu skoliózy i hernií spinálnych diskov kinezioterapiou.

K jedinečným v Systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie patrí metóda bezbolestnej pohybovej liečby bolestivých hernií spinálnych diskov a ťažkých patologických skolióz (i viacnásobných). Metóda využíva vystupňovaný účinok zladeného trakčného naťahovania a trakčného posilňovania prostredníctvom určeného cyklického rozsahu izotonickej (dynamickej) svalovej kontrakcie alebo lokalizovanej izometrickej (statickej) svalovej kontrakcie. Kinezioterapeutickej progresii napomáha efekt recipročnej inhibícieVýsledkom pôsobenia komplexu ťahových (trakčných) síl je vyvolanie krútiaceho momentu, vhodný axiálny derotačný účinok v cielených spinálnych segmentoch a celostná centrácia a stabilizácia chrbtice; hlboký systém m. transversospinalis - prekrytie na chrbtici ako škridle na streche, pospájané sú priečne výbežky stavcov a tŕňové výbežky (pri jednostrannej kontrakcii otáča chrbticu na opačnú stranu).

Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie je dostupný aj pre imobilných a telesne postihnutých pacientov nielen v rámci ich túžby po pohybe, ale aj v rámci riešenia prípadných ďalších zdravotných problémov, aj na prvý pohľad komplikovaných. Aj po krutom zásahu od života býva ich chuť žiť obdivuhodná.

Riešenia lopatky so svalovým prepojením v rehabilitácii

Popri chrbtici, hlave a panve hrajú významnú úlohu v terapii najmä patologických skolióz, krčných lordóz, hrudných kyfóz a hernií spinálnych diskov lopatka a svaly, ktoré sa na ňu upínajú. Popri tom berieme do úvahy kľúčnu kosť a rebrá.

1 m. serratus anterior, 2 m. teres major, 3 m. teres minor, 4 m. deltoideus, 5 m. infraspinatus, 6 m. trapezius, 7 m. levator scapulae, 8 m. rhomboideus minor, 9 m. rhomboideus major, 10 m. triceps brachii (caput longum et laterale). 

Uvádzam primárne svalové skupiny na dorzálnej strane trupu, ktoré sa podieľajú na riešení skolióz a hernií spinálnych diskov, ale aj sekundárne svalové skupiny na ventrálnej strane:

Pokles pleca (depresia): malý prsný sval, podkľúčny sval, najširší sval chrbta, dolná časť lichobežníkového svalu, dolná časť veľkého prsného svalu, dolná časť predného pílovitého svalu.

Posun pleca dozadu (retrakcia): najmä stredná časť lichobežníkového svalu, kosoštvorcový sval, najširší sval chrbta.

Zdvihnutie pleca (elevácia): horná časť lichobežníkového svalu, zdvíhač lopatky, kosoštvorcový sval.

Posun pleca dopredu (protrakcia): malý prsný sval, veľký prsný sval, predný pílovitý sval.

Pri sťahovaní na kladke je v kinezioterapii skoliózy dôležitá nielen biomechanická analýza chrbtice, ale aj lopatky (skĺbenie s kľúčnou kosťou). Výsledky nám ponúknu dôkladný pohľad na pozície lopatky na konvexnej strane hrudnej skoliózy (hrb - gibbus), ktoré dosiahneme pohybom pliec a paží (i chrbtice). K tomu pridáme biomechanickú analýzu panvy samostatne ale aj kompletne s chrbticou a lopatkami.

Rotáciu dolného uhla lopatky dovnútra smerom ku chrbtici podmieňuje zdvíhač lopatky, kosoštvorcový sval, najširší chrbtový sval na ventrálnej strane malý prsný sval a dolná časť veľkého prsného svalu.

Rotácia dolného uhla lopatky von a tým aj otočenie jamky ramenného kĺbu nahor, vzniká kombinovanou činnosťou horných a dolných snopcov lichobežníkového svalu a dolných snopcov predného pílovitého svalu (zdvihnutie paže nad horizontálu).

  • Axiálne korekčné zaťaženie je účinnejšie pri ťažkých krivkách skoliózy. 
  • Priečne korekčné zaťaženie je účinnejšie pre ľahké zakrivenia.
  • Kombinované zaťaženie je účinnejšie pre oba typy kriviek. 
    A to vám ponúka Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie. Tak kombináciou aktívnej i pasívnej formy zaťaženia. 

Rotačné cvičenia v trakcii

Každá rotácia chrbtice je sprevádzaná lateroflexiou chrbtice. Podobne lokalizujeme aj účinok špecifických trakčných rotačných cvičení (obr. 1 hore) na docielenie priaznivej derotácie vo vybraných segmentoch patologických zakrivení chrbtice. Limitovaná axiálna rotácia je dôležitá najmä z hľadiska deformity hrudníka a prognózy liečby.

Axiálna rotácia a bočné ohýbanie sú vždy spojené pohyby kvôli šikmej orientácii kĺbov a svalov. Spojenie je najzreteľnejšie na krčnej úrovni. Všeobecne je odpor najväčší v axiálnej rotácii, po ktorej nasleduje extenzia (záklon), bočné ohýbanie (lateroflexia) a nakoniec flexia (predklon).

Rotácia v hrudnom sektore chrbtice je sprevádzaná ohýbaním rovnakým smerom, nie kvôli orientácii faziet, ale kvôli väzbe rebier väzivami k hrudným stavcom.

Pri bežnej axiálnej rotácii dochádza ku kompresii chrbtice. Rotačnými cvikmi v trakcii kompresiu redukujeme a môžeme dosiahnuť až miernu dekompresiu chrbtice - dôležitá je voľba  trakčnej záťaže, uhol rotácie a rýchlosť rotácie.

Kombinácia sťahovania s obratom trupu pre vyšší level rehabilitácie. Cvičenka by mala byť aktívna cez mierne pokrčené kolená - bezpečnosť driekového sektora chrbtice.

Jadro a vnútorný prstenec platničky. Zvrátenie degenerácie disku a ovplyvnenie hojenia vnútorného prstenca platničky a jadra disku je extrémne pomalý proces. Nízka hustota buniek býva hlavným dôvodom zlého hojenia jadra. Jadro platničky je avaskulárna štruktúra, homeostáza sa do veľkej miery riadi difúziou a objemovým tokom tekutín.

Rozsah toku cez jadro platničky je ovplyvnený úrovňou fyzickej aktivity pacienta. Jadro pozostáva prevažne z kolagénu, ktorý odoláva kompresným silám, homeostáza sa udržiava najlepšie prerušovanou kompresiou a relatívnou dekompresiou. Tieto sily môžu byť rovnomerne generované rotáciou okolo pozdĺžnej (y) osi tela, pretože prstencové vlákna spôsobujú určitú mieru kompresie a dekompresie recipročným (vrstvovým) uťahovaním a uvoľňovaním prstencových vlákien. 

Presné poznatky o patologickej biomechanike skoliózy (chrbtica, rebrá, hrudná kosť, lopatka, kľúčna kosť, panva, dolné končatiny) nám pomáhajú pri prijatí efektívnych 3D riešení redukcie krivky s lokálnym zapojením svalových partií s presnosťou aj tých konvergentných.

Ľavostranná hrudná skolióza (konvexita):

  • pravostranný ohyb (konkavita)
  • rotácia trupu (stavcov) doľava
  • vonkajšia rotácia ľavého rebra
  • vnútorná rotácia pravého rebra

Konkavita – hrudný sektor chrbtice:
Rotácia spôsobuje, že tŕňové výbežky sa vychyľujú konkávnym smerom (skrátené svaly). Telá stavcov sú vzadu stláčané k sebe (kompresia) a dopredu, čím sa vzadu zmenšuje vzdialenosť rebier medzi sebou a zároveň sa rebrá pohybujú dopredu, čo zväčšuje hrudný kôš vpredu – ventrálny hrb (gibbus).
Konvexita – hrudný sektor chrbtice: 
Rebrá sú ťahané dozadu – zväčšuje sa vzdialenosť medzi nimi, čím sú vytvorené podmienky pre vznik dorzálneho hrbu (gibbus) a zúženie hrudného koša vpredu.

Avaskulárne jadro platničky má nízky metabolický obrat (syntézu proteínov). Nadmerná kompresia disku (preťažovanie) vedie k zníženiu syntézy proteoglykánu (viazaniu vody), zatiaľ čo mierne zvýšenie hydrostatického tlaku prispieva skôr k opačnému účinku.

V ľahu na boku unožujeme - abduktory, gluteály, m. vastus lateralis, hamstringy (prinožujeme - adduktory, hamstringy, m. vastus medialisjednonožne pokrčmo (vystretou končatinou) s rotáciou. Dolaďujeme rovnovážny účinok medzi dolnými končatinami a panvou. Pri posilňovaní používame členkové záťaže, vertikálny smer po nastavení bežca protismernej kladky a odpor elastického lana. Pri unožovaní sme spočiatku aktívni bez prídavnej záťaže. Nezabúdame na koncovku ladenia skoliózy - lýtkové svaly a propriocepcia chodidla.

Vonkajší prstenec platničky. Axiálna rotácia bedrovej chrbtice, ktorej disky majú primeranú regeneračnú kapacitu, poskytuje stimul na hojenie tkanív.

Rotácia poskytuje základ pre normálne homeostatické mechanizmy v prstencových vláknach disku. Prstencové vlákna disku sú orientované v striedavo šikmých smeroch. Keď je chrbtica vystavená rotácii v osi y v jednom smere, polovica prstencových vlákien sa napne, zatiaľ čo vrstvy opačne orientované na tieto napnuté vlákna sa stávajú relatívne neaktívnymi. Kontralaterálna rotácia vytvára presne opačnú reakciu. Vlákna, ktoré sú napnuté, spôsobia priblíženie susedných stavcov, ku ktorým sú prstencové vlákna pripojené. Výsledkom je translácia pozdĺž osi y alebo kompresia a relatívna dekompresia. Prstencové vlákna sú presne a jedinečne orientované, aby poskytovali kontrolu otáčania okolo osi (y).

Čím väčší uhol pri obrate trupom dosiahneme, tým väčšiu kompresiu medzi jednotlivými segmentami chrbtice vytvoríme (najmä v hrudnom sektore chrbtice) a tým skrátime dĺžku chrbtice. Príliš veľký uhol rotácie poškodzuje väzby medzi jednotlivými súčasťami pohybového segmentu.
Pri viacstupňovej skolióze lokalizuje terapeut účinok obratov trupom na konkrétnu hrudnú krivku tak, že rukami fixuje bočné rebrá pod miestom obratov na hrudnej chrbtici.
Pri cvičení obratov na rotane akcentujeme účinok na driekový sektor skoliózy a terapeut fixuje rukami dolnú časť hrudného koša.

Aplikácia vhodných úrovní napätia pozdĺž orientácie línií vlákien prstenca podporuje homeostatické mechanizmy výroby kolagénu.
Po poranení v priebehu fáz hojenia môže riadená rotácia (obraty trupom, panvou) pomôcť pri znižovaní nadmernej tvorby jazvového tkaniva v medzikruží.

Aktivitu a stabilizačnú funkciu svalov vnímame vo vzájomnej interakcii. Počas axiálnej rotácie (krútiaci moment) má m. erector spinae skôr stabilizačnú funkciu (najmä m. longissimus dorsi, o čosi menej m. iliocostalis thoracis a napokon m. iliocostalis lumborum). Najaktívnejší je m. obliquus internus abdominis na tej istej strane a na kontralaterálnej (opačnej strane stabilizátory mm. rotatores et mm. multifidi), m. obliquus externus abdominis a m. transversospinalis. M. transversus abdominis má skôr stabilizačnú funkciu. M. latissimus dorsi prispieva k rotácii. 

Mechanizmy účinku pri obratoch trupom. Poznatky o hmotnosti tela a jeho častí, poznatky o ich dĺžke a polomeroch zotrvačnosti, o momente zotrvačnosti a rýchlosti otáčania potrebujeme na pochopenie biomechanického účinku cviku. Ale uhlová rýchlosť a hybnosť (pohybový účinok hmotnosti) nie sú v našom prípade veľké vektorové veličiny.

Rýchlosť otáčania môže pacient zvyšovať zväčšovaním momentu pôsobiacich síl alebo zmenšovaním polomeru zotrvačnosti (v praxi dosiahneme menší polomer zotrvačnosti zaujatím základnej pozície pri cvičení pohybom paží z upaženia do vzpaženia, priblíženie vystretých paží k osi trupu – os otáčania).

Obraty trupom v horizontále (veľký polomer otáčania) - pri trakčných obratoch neposúvame úchop vyššie, než je koliesko kladky, len nižšie; šikmý smer lanka zhora dole k adaptéru (trakcia - dekompresia chrbtice). Vylepšujeme synchronizáciu stabilizačnej a dýchacej funkcie bránice.

Hmotnosť tela pacienta ani poloha ťažiska sa v priebehu cviku nemenia, a tak je polomer zotrvačnosti (vzdialenosť úchopu rúk na ramenách adaptéra) jediným faktorom určujúcim zmenu momentu zotrvačnosti, a tým aj zmeny rýchlosti jeho pohybu.

V driekovom sektore chrbtice, kde sa vyskytuje najviac problémov, je rozsah rotácie chrbtice asi 5 ° na každú stranu, ale to nám na pozitívne terapeutické výsledky stačí. V hrudnom sektore chrbtice je to oveľa viac, asi 35 ° na každú stranu (využitie pri skoliózach).

Obraty panvou v kľaku na rotane (v akcii je ľavý vnútorný šikmý brušný sval + pravý vonkajší šikmý brušný sval); trakciu dosiahneme cvičením vo vise stojmo na hrazde (rotanu umiestnime pod hrazdu protismerných kladiek - úchop hrazdy vo vzpažení). Plecia, trup máme fixované. Aktívny je m. gluteus maximus et medius a m. adductor longus; na stabilizácii sa podieľajú hamstringy a m. rectus femoris.

Mnohí doktori zakazujú používať v rehabilitácii chrbtice rotačné cvičenia (najmä v prípadoch implantovaných stabilizátorov). Je to extrémny pohľad, pretože chrbtica "potrebuje" aj rotačné pohyby na posilnenie príslušných fyziologických svalových stabilizátorov. Ale fyzioterapeut musí určiť optimálne vyhovujúci rozsah pohybu - zvyčajne postačuje niekoľko stupňov. Obe šikovné mašinky (druhá obraty trupom v sede s odľahčením chrbtice - paže položené na opierke) nám však umožňujú posilňovať príslušné svalové partie izometricky - nemusíme chrbticu rotovať (meniť dĺžku svalových vlákien), ale ju držíme pod príslušným svalovým napätím.


M. multifidus

Keď sa pravé a ľavé mm. multifidi kontrahujú súčasne, dochádza k extenzii chrbtice. S izolovanou kontrakciou m. multifidus iba na jednej strane vytvára sval ipsilaterálnu (rovnaká strana) flexiu chrbtice a kontralaterálnu (opačná strana) rotáciu chrbtice. Napríklad ak sa ľavý m. multifidus kontrahuje, privádza ľavé rameno dole a otočí nás doprava.


V rehabilitácii chrbtice trakčnými rotačnými pohybmi nepotrebujeme vykonávať jednotlivé obraty chrbticou do maxima a maximálnou rýchlosťou. Primárnym v našom prípade je požadovaná dĺžka adaptéra, určenie smeru (uhla) trakčných síl prostredníctvom úchopu oboch paží s lokalizovaním terapeutického účinku (priesečník výsledníc trakčných síl na chrbtici), krátky rozsah dráhy obratov trupom, panvou, mierne až pomalé precítené tempo pohybu, cyklické pohyby konštantnou rýchlosťou so stálym rytmom. 

Tempo pohybu - stupeň rýchlosti opakujúcich sa pohybov za minútu. Rytmus pohybu - pravidelné pohybové cykly častí tela (časový rozsah pohybu).

Úklony v trakcii (laterálne skrčenie trupu)

Primárne techniky úklonov 

V stoji bokom pri kladke trakčná lateroflexia - úklony trupom so skrčenou pažou pri tele (ťahanie adaptéra) patria v bežnom posilňovaní k najlepším a zároveň k najbezpečnejším cvikom na štíhly a pevný driek. Efekt korekcie skoliózy umocníme miernym obratom trupu dozadu.

Pri trakčnom úklone dochádza k translačnej torzii stavcov v smere konvexity a segmenty chrbtice nie sú vystavené takým rizikovým šmykovým a strihovým silám ako pri bežnom úklone či úklone v kompresii (s činkou v ruke). V trakčnej kinezioterapii má cvik efektívne uplatnenie v kraniálnom smere.

Ak vytvárame ohybový moment vľavo (lateroflexia), tak sa na ňom výraznou mierou podieľajú ľavý vonkajší a vnútorný šikmý brušný sval, ľavý vzpriamovač chrbtice (m. longissimus dorsi, m. iliocostalis lumborum, iliocostalis thoracis), m. multifidus, aj ľavý štvoruhlý driekový sval a ľavá strana priameho brušného svalu. Mnohí odborníci zabúdajú na účinok m. latissimus dorsi.


Na tomto príklade jednoduchej pravostrannej skoliózy môžeme aplikovať akcentovaný účinok redukcie skoliotickej krivky kyvadlom na kladke. Zvýšený efekt na korekciu skoliotickej krivky v hrudnom sektore chrbtice dosiahneme už natiahnutím na strane konkavity a "krátkym" stiahnutím na strane konvexity. Ale keď pridáme na strane konvexity ešte aj rotáciu (obrat trupom) dozadu s výdychom, vynikajúci kinezioterapeutický výsledok príde skôr.


V stoji bokom trakčné úklony trupom s vystretou pažou pri tele (stláčanie adaptéra) - zároveň vytvárame rotáciu stavcov, je efektívnejší cvik pre nižší sektor chrbtice (kaudálne), ako produkuje variant predchádzajúci (kraniálne). Pri polohe dolnej končatiny vzadu (na obr.), cielime účinok na ventrálno-laterálnu časť trupu; účinok cviku regulujeme nielen stojom v prednožení-zanožení, ale aj veľkosťou uhla medzi smerom lanka kladky a osou trupu. Dôležité je dýchanie - výdych počas svalovej kontrakcie na strane úklonu (prekonávanie záťaže). Efekt redukcie skoliózy umocníme miernym obratom trupu dozadu.

Štandardná je vzpriamená pozícia trupu. Ak chceme o čosi zvýšiť účinok na ventrálnu časť trupu, mierne predkloníme trup. Ak chceme o čosi zvýšiť účinok na dorzálnu časť trupu, mierne zakloníme trup. Takýmito nuansami pozícií trupu riešime terapiu lokalizovanej hernie disku (mediálna, paramediálna, laterálna). V rehabilitácii chrbtice (aj lateroflexia v driekovom sektore) má svoje miesto m. iliopsoas - a aj keď cvičíme v trakcii, úklony by sme nemali vykonávať do maxima.

Ak máme k dispozícii podobný posilňovací stroj, v sede trakčné úklony trupom s vystretou pažou pri tele (stláčanie adaptéra) môžeme ponúknuť aj imobilným pacientom.

Pri úklone v driekovom sektore chrbtice nám bránia v pohybe na opačnej strane mohutné iliolumbálne väzy (horná časť panvy a bočné tŕňové výbežky L4, L5) a väzy medzi bočnými tŕňovými výbežkami.  

Vizuálne ukazovatele

Niektoré terapeutické systémy ale aj korzetoterapia prinášajú "nejaké" pozitívne výsledky v konzervatívnej liečbe (hlavne v období osifikácie kostí - dospievanie), ale sú to systémy pasívne, statické (len naťahovanie skrátených svalových partií vo vrcholoch skoliotických kriviek). Absentuje komplexná neuromuskulárna synchronizácia. Neposilňovaním oslabených kontralaterálnych svalových partií vo vrcholoch skoliotických kriviek neurýchľujeme výsledky terapie. Predlžujeme terapiu - zvyšujeme náklady na terapiu. Psychické komplexy tvoria ďalšiu negatívnu zložku korzetoterapie.

Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie je podporený komplexnou aktivitou neuromuskulárneho systému (súčasné naťahovanie i posilňovanie - princíp recipročnej inhibície v terapeutických lokalitách chrbtice a nielen chrbtice), je účinnejší, lacnejší, pohodlnejší ako korzetoterapia, medikamentózna liečba, invazívne metódy liečby.

Trojitá skolióza (uhly podľa Cobba) dokáže potrápiť i odradiť nejedného fyzioterapeuta, aj kolektív fyzioterapeutov (aplikácia progresívneho riešenia terapie namierenej na patologickú lateroflexiu, kyfózu, rotáciu stavcov, deformitu rebier a lopatky, pozíciu panvy, dolných končatín). Vyžaduje si to sofistikovaný prístup k riešeniu presne cieleného ťahania i posilňovania (primárna krivka, kompenzačné krivky). Rozhodnutie fyzioterapeuta či neurológa končí aj doporučením chirurgického zákroku. Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie má pripravené pozitívne riešenia a je aj prevenciou pred korzetoterapiou, chirurgickým zákrokom - stabilizátory.


Neoddeliteľnou súčasťou kinezioterapie chrbtice v dorzálnej oblasti sú vzpriamovače chrbtice (mm. erectores trunci), ktoré sú orientované rovnobežne s chrbticou a prevažne sa spájajú so stavcami. Na náprotivnej strane hneď vedľa chrbtice je odhalený hlboký transverzospinálny svalový systém.


Osvedčuje sa nasnímanie kinematiky prospešných cvikov videokamerou (vysokorýchlostnou) na pacientovi, spomalené prehrávanie videozáznamu v počítači, 2D, 3D analýza dynamiky rozfázovaných sekvencií v priestore a čase, dosiahnutie vyhovujúcich biomechanických pozícií pri cvičení, určenie dĺžky a polohy adaptéra (jednoručné strmeňové adaptéry).  

Pri biomechanickej analýze sa orientujeme pomocou bodov (markerov) na kĺboch a ich spojníc priamkami (alebo bez nich) a fixkou vyznačených bodov na chrbtici (skolióza v driekovom sektore chrbtice a bolestivá paralelná paramediálna hernia disku boli odstránené; pani v strednom veku pracovala vo výrobe za pásom a k tejto práci sa vrátila - obr. vľavo).

Výbornou orientáciou je viditeľná kontrakcia zaťažovaných svalových partií (u jedincov s percentuálne nízkym obsahom podkožného tuku - kontrakcia m. trapezius pars inferior) a ich terapeutický efekt na chrbticu.

Praktický akcentovaný terapeutický účinok: 
Pri ľavostrannej skolióze ľavou pokrčenou pažou (po stiahnutí) a miernom prehnutí a úklone vykonáme obrat ľavým plecom dozadu s dorzálnym výdychom medzi rebrami.

Jednoduchá ľavostranná skolióza trupu: posilňujeme ľavú stranu chrbta, ľavé sedacie svaly, ľavý hamstring, ľavé vnútorné priťahovače stehna, posilňujeme pravý odťahovač stehna, pravý priamy stehenný sval, rotujeme von ľavé stehno, ľavé lýtko, posilňujeme ľavé vnútorné lýtko, ľavé chodidlo rotujeme von.
Opačne uložené svalové partie uvoľňujeme.
Pozor - pri tomto type skoliózy trupu dochádza ku kompenzácii: bočné zakrivenie krčnej chrbtice

Imobilní pacienti, pacienti po amputáciách oboch dolných končatín alebo pacienti odkázaní na vozík, môžu využiť v posilňovni závesný horolezecký systém, ktorý je uchytený na kladkostroji a pohybuje sa vďaka mačke po hornej horizontálnej koľajnici protismerných kladiek. Je to zároveň príležitosť pre pacientov s čiastočne ochrnutými dolnými končatinami, ktorí sa môžu pokúsiť o návrat k bipedálnej lokomócii na bežiacom páse pod koľajnicou. Takéto mobilné rehabilitačné zariadenie sa dá vybudovať v každom fitnescentre.

Pohyby pri cvičení sú spočiatku veľmi jednoduché (pohyb vo vodidlách kladkostroja) a zvládnu ich deti, dospelí aj imobilní pacienti s nižšou úrovňou motorických schopností. Neskôr väčšine z nich nerobí problém ani náročnejší Pallof press (izometrický svalový princíp statických obratov trupom) a jeho varianty a ani jeho dynamická kroková variácia (kompenzácia jednostranného zaťaženia u mladého hokejistu). Cvikom Pallof pres vylepšujeme synchronizáciu stabilizačnej a dýchacej funkcie bránice.


Podobná efektívna kinezioterapia sa nepraktizuje v žiadnom kúpeľnom či rehabilitačnom zariadení nielen na Slovensku, ale ani nikde vo svete. Len v Topoľčanoch.


Presná diagnostika je jedna vec, presná kinezioterapia druhá

Kinovea (Tracker) je progresívny softvér na štúdium ľudského pohybu, prostredníctvom ktorého tréneri a kinezioterapeuti analyzujú videá (dôležitá je kalibrácia kamier). Používame aj jednoduchú kalibráciu roviny na zisťovanie pomerne presných parametrov pohybu. Jeho nástroje umožňujú sledovať kinematiku (trajektóriu - smer dráhy) markerov (kĺby, stavce), mikrofázy svalových reťazcov, merať vzdialenosti, uhly, čas, rýchlosť ... Vytvára grafy a ukladá výsledky do prehľadných tabuliek. 
V Systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapii berieme do úvahy aj príčiny pohybov, ktorými sú sily, krútiace momenty, ktoré popisuje kinetika.

Vektorové sčítanie a odčítanie - keď sa spoja dve alebo viac vektorových veličín, proces sa nazýva „vektor“. Väčšina vektorových veličín, vrátane sily, môže byť ošetrená týmto spôsobom. Vektorové skladanie síl (výslednica) využívame v biomechanickej analýze v Systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice. 

Aj keď je grafické pridanie vektorov pre dvojrozmerné problémy veľmi jednoduché, to isté neplatí pre trojrozmerné. Komponentné pridanie vektorov, pomocou trigonometrie sa dá jednoduchšie zovšeobecniť na trojrozmerný prípad. 

Vektorový (alebo krížový) produkt dvoch vektorov je užitočný v rotačnom pohybe, pretože umožňuje napríklad, aby vektory uhlového pohybu boli vo vzťahu k vektorom translačného pohybu.

Účinný terapeutický uhol pri trakčnom sťahovaní na kladke meriame v praxi najčastejšie v lakťovom kĺbe pomocou veľkého dreveného školského uhlomera alebo špeciálnym plastovým goniometrom s pohyblivým ramenom.

Vysokorýchlostné kamery

I menej výkonné vysokorýchlostné kamery (teleso kamery veľké asi ako tri zápalkové krabičky) stoja asi 3.500 € (200 - 750 fps) a na 3D analýzu potrebujeme aspoň dve. Postačujúcou alternatívou je kamera JVC GC-PX100 v cene 700 € (vysokorýchlostné parametre 100 - 500 fps), ktorá je určená na bežné účely.

Elektromyografia 

Výborným pomocníkom v diagnostike sú výsledky elektromyografie - poruchy nervov (neuropatia) a svalov (myopatia). Prenosný telemetrický a dátový záznamník so schopnosťou súčasne merať elektromyografiu a ďalšie fyziologické signály (napr. pre optimalizáciu tréningu, pre spoľahlivú diagnostiku bolesti chrbta, krku, pre rehabilitáciu pacientov s mŕtvicou alebo inými neurologickými komplikáciami - EMG biofeedback).
 
Termografia

V komplexnej bioanalýze chrbta (aj pri zaťažení) sú prínosom ukazovatele z termokamery - na obr. je farebnou škálou (ponúkaná v menu termokamery) zobrazená skolióza chrbtice s upresnením svalovej nerovnováhy (kamera dokáže odhaliť aj zápalový proces - biela farba). 


Jednoduchou ale účinnou pomôckou je mobilný 3D skener - diagnostika reliéfu plasticity trupu.

Vzdelaný a skúsený kinezioterapeut dokáže odhadnúť vhodné pôsobenie efektívnych síl (veľkosť, smer, trajektória, rýchlosť a krútiaci moment) u vybraných cvikov pri riešení napr. rôznych foriem skoliózy. Presnejším spôsobom získania pôsobenia efektívnych síl sú biomechanické výpočty. Presnejšou metódou získania informácií o pôsobení efektívnych terapeutických a rehabilitačných síl pri konkrétnom cviku, s konkrétnou záťažou u konkrétneho jedinca je analýza spomalených záberov zo záznamu videokamery. 

Biomechanické inžinierstvo, 3D skener, 3D tlačiarne a 3D modely

Trojrozmerná rekonštrukcia deformity chrbtice z CT snímok - závažná kyfoskolióza.

4D skener firmy Diers predstavuje najnovšie technické možnosti na presnú diagnostiku chrbtice - bez škodlivého žiarenia, aj pri pohybe (cvičenie). Presná diagnostika umožňuje ľahšie lokalizovať terapeutické riešenie a rýchlejší priebeh kinezioterapie.

Biomechanické zdravotné inžinierstvo sa posúva výrazne dopredu a umožňuje nám simulovať a analyzovať funkcie organizmu, kontaktnú prácu s modelmi, ktoré pomáhajú vyrábať 3D tlačiarne zo zvoliteľného materiálu.

Model chrbtice v životnej veľkosti  môže pomôcť lekárom, terapeutom premýšľať o metódach liečby skoliózy. Vyberieme svoju chrbticu z 3D tlačiarne a môžeme hľadať spôsoby, ako zabrániť jej patologickým zakriveniam, bolesti. Teraz budeme mať hmatateľné informácie, ktoré nám chýbali v minulosti - naša chrbtica v 3D rozmere. Bude to zaujímavé, keď pôjdeme na konzultáciu s chirurgom alebo terapeutom s replikou svojej chrbtice v plnej veľkosti.


Konvergentný svalový ťah

Biomechanická analýza chrbta-chrbtice je zložitá. V biomechanike trakčného sťahovania (naťahovania) na kladke využívame smer konvergencie jednotlivých vlákien plochých dorzálnych svalových partií ako m. latissimus dorsi, ktorý je vhodné rozdeliť na hrudný Th7-Th12 (aj kostálny začiatok na 3-4 kaudálnych rebrách), driekový L1-L5dolný-bočný (crista sacralis mediana et lateralis a crista iliaca), ale aj m. trapezius (vhodné rozdeliť na horný, stredný, dolný),  m. rhomboideus (vhodné rozdeliť na malý, veľký) a tiež m. quadratus lumborum. Vo ventrálnej časti je to veľký prsný sval (m. pectoralis major) a jeho tri časti - pars clavicularis, pars sternocostalis, pars abdominalis.
Jednotlivé kontrakčné 
vlákna konvergentného (zbiehavého) svalového ťahu m. latissimus dorsi pôsobia v odlišných smeroch, a teda aj ich smer pôsobenia na kĺb sa líši - fixné uchytenie proximálne na ramennej kosti. 

V kľaku sťahovanie obojručne na protismerných kladkách. Účinok terapie umocňujeme variantami v kľaku výkročnom, v sede, v stoji, jednoručne ...


Pri funkčnej skolióze vykoná vestibulárny a vizuálny systém mozgu úpravy pomocou reflexov. Opakovaná nerovnováha v základoch opory (dolné končatiny, panva) vyvoláva vzostupnú alebo zostupnú posturálnu kompenzáciu prostredníctvom ochranného svalového spazmu. A riešenie svalových spazmov (periostových bodov) spadá do komplexnosti Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie.  

Na obrázkoch je mladý basketbalista so štvoritou skoliózou (štvrtá je v krčnom sektore chrbtice). Podľa lekárskeho nálezu boli diagnostikované iba dve. Už len obyčajná obojručná symetrická trakcia širším úchopom na vertikálnej kladke urobila s jeho zakrivenou chrbticou malý ale jasne viditeľný zázrak! Skrutkovitý pohyb stavcov v priestore - ekvivalentný špirálový pohyb je superpozíciou rotácie a translácie okolo a pozdĺž tej istej osi (špirálová os pohybu).

Polohy paží pri cviku (kyvadlo na kladke) naznačujú redukciu krivky v hrudnom sektore chrbtice (pravá lopatka je v priaznivej pozícii - m. trapezius pars medius et pars inferior, m. rhomboideus major). Z prednej časti hrudného koša fixuje lopatku ich antagonista predný pílovitý sval (m. serratus anterior).
Ale toto ešte nie je presne zacielená lokalizácia umocneného terapeutického účinku (navyše pravé plece nie je v depresii). Presné zacielenie zabezpečíme jednoduchou zmenou vzdialenosti úchopu medzi rukami a pozíciou paže vo vertikálnom sťahovaní, aby účinná výsledná sila smerovala pod optimálne vytvoreným uhlom do požadovaného segmentu krivky chrbtice (naťahovanie na konkavite a posilňovanie na konvexite cielenej krivky) s minimalizovaním kontraproduktívneho
účinku. 
Čím nižšie ťaháme adaptér, tým väčšiu ťahovú silu vytvárame na ramene adaptéra (tým väčšiu trakčnú silu vytvárame na ramene adaptéra na opačnej strane), pretože skracujeme ramená síl adaptéra (moment sily).  

Sval produkuje najväčšiu silu na začiatku sťahovania (balistická kontrakcia pri dynamických športoch), keď je najdlhší - je schopný prekonať najväčšiu záťaž. Ale to je v záujme silových športovcov. V kinezioterapii sa primárne sústreďujeme najmä na plný rozsah pohybu, pokiaľ nie je limitovaný bolesťou, alebo špecifickým cieľom kinezioterapie - napr. skrátená trajektória izotonickej svalovej kontrakcie (koncentrická a excentrická svalová kontrakcia) či lokálne použitie izometrickej svalovej kontrakcie.

Na umocnenie účinku pridáme zmenu v polohe kolena vo vertikále (cez panvu prenos na driekový sektor chrbtice) a horizontálne lokalizované ťahanie cez vrchol ďalšej krivky prostredníctvom remeňa - ťahá terapeut, eventuálne realizujeme ťahanie elastickým lanom vhodne uchyteným a napnutým o konštrukciu blízkeho posilňovacieho stroja.

Zmenou sklonu (uhla) trupu pri sťahovaní zmeníme trakčný účinok na chrbticu i lokalizáciu pôsobenia výslednice síl. 

Problematiku spazmov a periostových bodov riešime adekvátnymi myofasciálnymi technikami a špecifickými pomôckami.

Protismerné kladky ponúkajú pestrú paletu cvikov tak pre kulturistov, športovcov, bežnú populáciu, ako aj pre kinezioterapiu chrbtice.  

Ale ďalej to nebudem prezrádzať, hoci šikovný kinezioterapeut je už len krôčik od objavenia môjho tajomstva. Úpravu krčnej krivky skoliózy vyriešime v pohode cvičením trakčnou kinezioterapiou na primerane veľkom drevenom valci v ľahu na pevnej podložke horizontálne alebo na autotrakčnom lehátku pod vhodným uhlom.

Účinnými variantmi sú tieto pozície pri korekcii pravostrannej skoliózy - pravou pažou sťahujeme (posilňujeme) oslabenú konvexnú stranu trupu, opretím o ľavú ruku, predlaktie meníme uhly laterálne ohnutého trupu a naťahujeme skrátenú konkávnu stranu. Cvik nie je vhodný pre ťažké skoliózy (či veľmi bolestivé hernie spinálnych diskov) - vznik komplikácií pri zaujímaní polôh a vstávanie z polôh, iritácia miechových koreňov, miechy.


Medzi odborníkmi nie je zhoda v názore na trakčnú terapiu chrbtice - u nás ponúkame riešenie "dilemy"


Podľa údajov z výskumu renomovaných odborníkov, ktoré sú v dostupnej literatúre (biomechanická analýza axiálnych trakcií v terapii chrbtice), nepriniesli prezentované výsledky jednoznačné stanoviská - je tam prekvapivo veľa protichodných názorov. A tak panujú medzi odborníkmi rozdielne názory na účinok klasickej axiálnej trakcie v terapii chrbtice.

Cvičením na extenznej lavičke dosiahneme nielen trakciu na chrbtici, natiahnutie  sedacích svalov, hamstringov, ale aj spevnenie hamstringov, sedacích svalov a svalov chrbta.
Z hľadiska biomechaniky je ohnutie vpred dvojdielny pohyb (aj v stoji). Spočiatku sa postupne ohýbame v driekovom sektore chrbtice so sprievodnou aktivitou m. erector spinae a povrchových svalov chrbta. V druhej fáze dochádza k pohybu relaxovanej panvy vzhľadom na stehná. Vystretie z ohnutej polohy do horizontály dosiahneme v opačnom poradí: po extenzii panvy nasleduje extenzia driekovej chrbtice. 
Bezpečné cvičenie v obtiažnejšom leveli 
rehabilitácie: ležíme na horných stehnách a pohyb do predklonu vykonávame vo vystretí (toporný trup) cez bedrové kĺby (driekový sektor chrbtice spevníme).

Liečba pacientov má byť komplexná. Ale keďže renomovaní odborníci skúmali účinky trakcie izolovane, navyše sa jednalo o pasívne trakcie, k objektívnym výsledkom sa nedopracovali – výsledky mojich pozorovaní pri obyčajnej obojručnej trakcii na kladke v sede sú presvedčivo pozitívnym argumentom pre systém trakčnej kinezioterapie pri riešení skoliózy i hernie spinálneho  disku.

 

Kombinácia celkovej axiálnej trakcie a lokálnej dekompresie pri trakčnej terapii je užitočná pri znižovaní ťahového napätia na vláknach medzikružia medzistavcovcových diskov a väzov a vnútrodiskového tlaku.

Trakcia, najmä v driekovom sektore chrbtice, v kombinácii s cielenou celostnou trakčnou kinezioterapiou (posilňovanie a naťahovanie svalových partií a väzov v tejto lokalite) je prínosom pri liečbe pacientov s bolestivou kompresiou miechových koreňov a skoliotickým zakrivením chrbtice. 

Precvičovanie lýtkových svalov býva zanedbávané nielen v bežnom tréningu v posilňovni, ale aj v rehabilitácii. Pritom správna bipedálna lokomócia začína propriocepciou chodidiel od lýtok a prenáša sa cez panvu na chrbticu. Výpony lýtkami v sede znožmo, jednonožne nezaťažujú kompresiou bolestivú chrbticu.  

Trakcia v driekovom sektore chrbtice v kombinácii s programom fyzioterapie (ultrazvuk s ľubovníkovým olejom, ...) tiež prináša zníženie veľkosti herniovaného materiálu disku a umocňuje dosahovanie progresívnych terapeutických výsledkov.

V stoji pri protismerných kladkách precvičujeme bicepsy obojručne. Súčasťou Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie je množstvo cvikov na všetky svalové partie, pri ktorých nedochádza k axiálnej kompresii chrbtice.  

Dôležitým faktorom je používanie optimálnej záťaže pri trakčnej kinezioterapii. Spoliehame sa na subjektívne pocity pacienta – prekonávame takú veľkú záťaž, ktorou vykonáme pohyby technicky správne v limite medzi bolesťou (cvičíme po hranicu bolesti). Čím vyššiu záťaž pri technicky správnom cvičení postupne zaraďujeme do programu terapie, tým viac sa blížime k cieľu vyliečenia.

Do fitka príde pacient s bolestivou herniou disku, má ťažkosti pri chôdzi, sedení, ležaní. Po čase v náročnom leveli trakčnej kinezioterapie dokáže vykonávať bez bolesti trakčné drepy na jednej nohe so súčasným priťahovaním jednoručne prostredníctvom závesného systému TRX. Ide o náročné silovo-rovnovážne cvičenie.
Technická pripomienka k obrázku: v dolnej polohe by nemali byť paže pokrčené (skrčené) ani v klesaní do drepu, ani pri vstávaní z drepu. Základný algoritmus pohybov: pri klesaní do drepu najskôr uvoľníme-vystrieme skrčenú pažu, potom plece (protrakcia), nasleduje drep. Pohyb hore regulujeme v opačnom poradí. Dole nádych, hore výdych. Aplikácia ventrálno-dorzálneho dýchania.


Cvičenia na stabilizáciu bedrového kĺbu

Cvičenia na stabilizáciu bedrového kĺbu sa bežne používajú na liečbu bolesti krížov a zlepšenie športového výkonu. Tento typ cvičení býva u pacientov s lumbálnou spondylolýzou alebo spondylolistézou neraz účinnejší ako konvenčná konzervatívna liečba. Podobne to platí u pacientov s opakujúcimi sa bolesťami dolnej časti chrbta, keď sú takéto cvičenia účinnejšie ako každodenné prechádzky orientované na zlepšovanie invalidity a zdravotných parametrov. Optimálny výber cvičení je účinný nielen pri poruchách bedrovej oblasti, ale aj pri prevencii poranení dolných končatín. Nedostatočná stabilita jadra trupu býva rizikovým faktorom poranenia predného skríženého väzu u športovkýň.

Okrem liečby a prevencie zranení môžu cvičenia na stabilizáciu bedrového kĺbu zlepšiť športový výkon napr. významne zvýšili vertikálnu rýchlosť.


Prostredníctvom Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie dochádza k výraznému zníženiu bolesti, k zvýšenému lokálnemu metabolizmu, hojivým procesom, k zlepšeniu rozsahu pohybu, zvýšeniu fyzickej i psychickej výkonnosti a k celkovo pozitívnym výsledkom neinvazívnej terapie na celý organizmus.

Nielen ja, ale aj moji bývalí pacienti sa presvedčili o efektívnom prínose Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie pre fyzickú i psychickú pohodu organizmu, ktorú pacienti dosiahli v relatívne krátkom čase a sú spokojní s dlhodobou zárukou dosiahnutých pozitívnych výsledkov. 


Ak renomovaní odborníci neustále zotrvávajú na výsledkoch svojich výskumov a neposunuli sa ďalej a inštitúcie, zaoberajúce sa neinvazívnou spinálnou liečbou, ktoré rešpektujú ich výsledky, nech sa prídu pozrieť do Topoľčian, kde sme sa ďalej posunuli, kde im reálnymi teoretickými i praktickými argumentami odprezentujeme, ako robíme s aktívnym Systémom cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie a aké sú naše výsledky.