OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Prostata - konzervatívna liečba


Cielená celostná onkologická kinezioterapia trakčnými hybridnými cvikmi v sede


Personalizovaným tréningom ovplyvňujeme rakovinu prostaty - sofistikované cvičenie je liek


Fyzicky aktívny životný štýl podporuje potenciálne protinádorové účinky, podporuje apoptózu v nádorových bunkách alebo vrodenú imunitu proti niektorým rakovinám. Veľké zvýšenie hladín myokínov a katecholamínov má potenciál priamo regulovať rast nádoru.

Súčasťou cielenej celostnej onkologickej kinezioterapie trakčnými hybridnými cvikmi v sede je optimálna svalová hypertrofia (biele a červené svalové vlákna) - cvičením indukované myokíny majú terapeutický potenciál.

Samotné cvičenie a diéta pravdepodobne nevyliečia rakovinu, ale môžu byť dôležitými súčasťami holistického prístupu k prevencii a liečbe rakoviny.

Pri liečbe rakoviny sa cvičenie považuje za súčasť komplexného prístupu, ktorý zahŕňa chirurgiu, chemoterapiu, radiačnú terapiu, imunoterapiu a iné intervencie. Kinezioterapeuti by sa mali poradiť so zdravotníckym tímom, aby určili najvhodnejší a personalizovaný liečebný plán pre konkrétny stav.


Keďže nemám k dispozícii potrebné obrázky s mužskými modelmi, používam aj obrázky so ženskými modelmi


Vedľajšie účinky chemoterapie, ožarovania, chirurgie a hormonálnej terapie:

* únava,
* lymfedém (lymfatický opuch predstavuje poruchu drenážnej funkcie lymfatických ciev, ktorá sa prejavuje nahromadením tekutiny v medzibunkovom priestore),

* znížená kvalita života,
* depresia,
* sarkopénia (zvýšenie telesného tuku a zníženie svalovej hmoty),
* zvýšené riziko srdcových chorôb,
* úbytok kostnej hmoty,
* znížený rozsah pohybu,
* problémy s panvovým dnom,
* zvýšený výskyt pádov v dôsledku periférnej neuropatie a dekondície.

Tieto účinky v kombinácii s celkovou dekondíciou spôsobenou sedavým životným štýlom a procesom starnutia vytvárajú nápor na stratu kondície počas liečby rakoviny.


Aktivity každodenného života

  • Presun (v posteli alebo v kresle alebo z izby do izby a z nej),
  • toaleta,
  • príprava jedla,
  • stravovanie,
  • obliekanie,
  • kúpanie alebo sprchovanie,
  • osobná hygiena,
  • domáce práce,
  • užívanie liekov,
  • správa peňazí,
  • nakupovanie - potraviny, oblečenie, domáce potreby,
  • používanie telefónu,
  • doprava.

Bezpečný a nezávislý výkon činností každodenného života môže byť použitý ako indikátor samostatnosti jednotlivca alebo potreby pomoci v domácnosti. Starší ľudia alebo ktokoľvek, kto žije so zranením alebo postihnutím, môže pri svojich každodenných činnostiach potrebovať pomoc prostredníctvom vybavenia, pomocných zariadení alebo podporných služieb pre osobnú starostlivosť a domácu starostlivosť, aby si udržali nezávislý život.


Kreatín monohydrát a testosterón

Pri štandardnej liečbe metastatickej rakoviny prostaty už nemôžu pacienti naberať svalovú hmotu, pretože liečba blokuje signalizáciu androgénov, ktorá pomáha vytvárať testosterón. Ak telo nevytvára testosterón, nemôžeme budovať svalovú hmotu, ale môžeme ju stratiť. Je dôležité, aby si pacienti udržali svalovú hmotu, ktorú už majú, aby si pomohli udržať nezávislosť, kvalitu života a znížili ďalšie vedľajšie účinky súvisiace s liečbou rakoviny. Viac svalovej hmoty je spojené aj s vyššou mierou prežitia. Suplementácia kreatín monohydrátom pri účasti na silovom tréningu zachová svalovú hmotu.

Nový prístup pri liečbe metastatickej liečby rakoviny zahŕňa mesačné cyklovanie hladín testosterónu.


Cvičenie a myokíny

Význam telesného cvičenia a športu v liečbe onkologických ochorení je čoraz dôležitejší. Cielená fyzická aktivita počas fázy terapie môže pomôcť znížiť vedľajšie účinky a celkovo prispieť k zlepšeniu kvality života onkologických pacientov. 

Zlepšené zdravie prostaty: Posilňovanie svalov panvového dna prostredníctvom pravidelných hybridných cvičení pomáha zlepšiť celkové zdravie prostaty. Silnejšie svaly panvového dna pomáhajú pri udržiavaní správnej funkcie prostaty a pri prevencii inkontinencie moču.

V sede príťahy na dolnej kladke - primárne precvičovanou svalovou partiou sú chrbtové svaly, sekundárnou po pridaní valca svaly panvového dna a sedacie svaly; pridanou hodnotou je rozvoj rovnvážnych schopností.

Zistilo sa, že cvičenie má pozitívny vplyv na všetky uvedené vedľajšie účinky, pomáha zvrátiť proces dekondície a znižuje riziko ďalšieho výskytu rakoviny. Obsah a forma cvičenia sa líšia v závislosti od typu a štádia rakoviny a ďalších diagnostikovaných ukazovateľov (skolióza...). Silové schopnosti a veľkosť svalov, kardiovaskulárny systém, flexibilita, rovnováha, funkčnosť, rozsah pohybu a cielené cvičenia, napr. kontrola a funkcia panvového dna (nielen riešená inkontinencia močová a fekálna, ale aj výskyt rakoviny prostaty, krčka maternice, kolorektálneho karcinómu či endometriózy maternice), majú svoje fyzické a psychické výhody.


Multimodálny cvičebný program Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice

zahŕňa silovú a aeróbnu cvičebnú intervenciu zameranú na veľké a špecifické svalové skupiny. Obnova myokínov fyzickou aktivitou je mechanizmus, pomocou ktorého má cvičenie preventívne alebo liečebné účinky proti veľkému počtu chorôb. Pravidelným precvičovaním nižšie uvedenými hybridnými cvikmi v trakčnom sede pozitívne ovplyvňujeme zdravie predstojnej žľazy (prostaty), krčka maternice. Priradiť k nim môžeme paletu ďalších cvikov, pri ktorých sedíme - pri precvičovaní primárnej svalovej partie umocňujeme precvičovanie svalov panvového dna, sedacích svalov, brušných svalov, vzpriamovačov chrbtice, mm. multifidi prostredníctvom sedu na valci. Bráničným dýchaním zvyšujeme funkčnosť bránice. Ďalším pozitívom je, že spaľujeme viac kalórií pri zlepšovaní koordinačných schopností, centrácii a stabilizácii chrbtice. V optimálnej miere vykonávame silový a aeróbny cielený celostný onkologický tréning.


Prevencia, liečebná rehabilitácia, príprava na operáciu a pooperačná rehabilitácia znižuje pooperačné komplikácie

Predstojná žľaza (prostata) je malá svalová žľaza umiestnená v mužskom reprodukčnom systéme. Produkuje dôležitú tekutinu, ktorá pomáha transportovať spermie a udržuje ich v bezpečí. 
 
Moč a sperma prúdiace cez močovú rúru prechádzajú cez prostatu. 1 močový mechúr, 2 prostata, 3 semenovod, 4 penis, 5 semenník. Zmeny hladín mužských hormónov u starších mužov, starnutie (50+), zápal a fibróza (okolo orgánov sa tvorí extra sieťové tkanivo, ktoré sa stáva hustým a tuhým) môžu hrať úlohu pri spôsobení benígnej hyperplázie prostaty (zväčšená prostata).
 
Benígna hyperplázia prostaty (BPH): Tento stav zahŕňa nerakovinové zväčšenie prostaty, ktoré môže spôsobiť problémy s močením, pretože žľaza tlačí na močovú rúru, čím bráni prietoku moču.

Rakovina prostaty: Rakovina prostaty je jednou z najčastejších rakovinových ochorení u mužov. Vyskytuje sa, keď bunky v prostate rastú abnormálne. Včasná detekcia a liečba sú rozhodujúce pre účinnú liečbu.


Myokíny

Myokíny sú skupinou malých proteínov a proteoglykánových peptidov. Sú to malé signále molekuly, ktoré sú exprimované a uvolňované bunkami svalstva po svalovej kontrakcii. Ide o cytokíny a iné peptidy, ktoré majú autokrínne, parakrínne alebo endokrínne účinky a vyvolávajú metabolické zmeny v reakcii na fyzickú námahu. Podieľajú sa na protizápalových, metabolických a imunologických procesoch. 

Kostrové svalstvo funguje ako endokrinný orgán, ktorý môže produkovať a vylučovať stovky myokínov, čo umožňuje presluchy medzi svalmi a inými orgánmi, vrátane mozgu, tukového tkaniva, kostí, pečene, čriev, pankreasu, cievneho riečiska a kože, ako aj komunikáciu v rámci samotných svalov. 

Pre jedincov s rakovinou je prospešný aeróbny aj anaeróbny tréning, no konkrétny výber závisí od kondície a cieľov jedinca. Vhodnejší je silový tréning, pretože pomáha vytvárať väčšie množstvo svalovej hmoty ako aeróbny tréning. Ale aeróbny tréning má kardiovaskulárne výhody: myokíny môžu mať tiež priame alebo nepriame účinky na kardiovaskulárny systém, čím sa znižuje riziko komplikácií spojených s cukrovkou, ako aj srdcové choroby.

 

Newcastle University: Keď sa cvičenie opakuje niekoľkokrát týždenne počas dlhšieho obdobia, látky bojujúce proti rakovine - ako je IL-6 - uvoľnené do krvného obehu majú príležitosť interagovať s abnormálnymi bunkami, opravovať ich DNA a znižovať rast rakoviny.

Štúdie naznačujú, že fyzická aktivita vo voľnom čase znižuje riziko najmenej 13 rôznych typov rakoviny. Ľudia, ktorí sú fyzicky aktívni po diagnostikovaní rakoviny prostaty, kolorektálneho karcinómu a rakoviny prsníka, majú vyššiu mieru prežitia ako fyzicky neaktívni ľudia trpiaci rovnakými typmi rakoviny.


Účinnosť prevencie, liečebnej rehabilitácie, prípravy na operáciu a pooperačnej rehabilitácie  umocňujeme zvolenou pohybovou aktivitou horných (prostredníctvom trupu) alebo dolných (prostredníctvom panvy) brušných svalov - Metóda cielenej celostnej onkologickej kinezioterapie trakčnými hybridnými cvikmi v sede
  1. Pohyb trupu prostredníctvom hornej časti brušných svalov.
  2. Pohyb panvy prostredníctvom dolnej časti brušných svalov.
  3. Kombinovaný pohyb trupu a panvy prostredníctvom komplexu brušných svalov.

Základným cvikom sú trakčné skracovačky na hornej kladke, kedy primárne zaťažujeme priamy brušný sval a sekundárne sedacie svaly a svaly panvového dna. Na druhom obrázku je valec pozdĺžne stabilizovaný na sedadle. 

Hybridné cvičenie spočíva v pomalej kontrakcii a uvoľňovaní svalov panvového dna i sedacích svalov (izotonický princíp svalovej kontrakcie) alebo v neprerušovanej kontinuálnej svalovej kontrakcii (princíp izometrickej svalovej kontrakcie). Panvové dno je tvorené skupinou svalov, ktoré majú viacero funkcií. Význam majú z hľadiska močenia, vyprázdňovania, držania tela, priebehu pôrodu aj dosiahnutia orgazmu. Sedacie svaly ovplyvňujú posturálne držanie tela, lokomóciu a majú aj estetický efekt.

Hlavný aktívny sval: m. rectus abdominis, synergisty: m. obliquus externus et internus abdomini, stabilizátory: m. transversus abdominis, m. psoas major, svaly panvového dna. Ak pridáme valec zvyšuje sa aktivita svalov panvového dna a komplexu sedacích svalov.

Zlepšená kontrola močového mechúra: Hybridné cvičenia panvového dna pomáhajú pri lepšej kontrole močového mechúra, znížujú riziko úniku moču a zlepšujú schopnosť úplne vyprázdniť močový mechúr. To je prospešné pre mužov s ochoreniami, ako je benígna hyperplázia prostaty (nezhubné zväčšenie prostaty v procese starnutia).

Trakčný cvik na chrbticu - primárne precvičovanou svalovou partiou sú chrbtové svaly, trojhlavý ramenný sval, zadný deltový sval a sekundárnou po pridaní valca svaly panvového dna a sedacie svaly.

Podpora prostaty: Svaly panvového dna poskytujú podporu prostatickej žľaze, ktorá sa nachádza tesne pod močovým mechúrom. Preventívne hybridné posilnenie týchto svalov prispieva k lepšej podpore a stabilite prostaty a potenciálne znížuje riziko problémov, ako je zväčšenie prostaty alebo nepohodlie v tejto oblasti.

Zotavenie po operácii prostaty: Po operácii prostaty, ako je napríklad prostatektómia na liečbu rakoviny prostaty, sa odporúčajú hybridné cvičenia panvového dna ako súčasť procesu obnovy. Tieto cvičenia pomáhajú získať kontrolu nad močovým mechúrom a znížiť riziko pooperačnej inkontinencie moču.

Zlepšená sexuálna funkcia: Silné svaly panvového dna prispievajú k lepšej sexuálnej funkcii. Zlepšený prietok krvi do panvovej oblasti a lepšia kontrola nad týmito svalmi vedú k zlepšeniu erektilnej funkcie a potenciálne zvyšujú sexuálne uspokojenie.

Trakčný cvik Pallof press v sede na valci je exkluzívnym doplnkom v prevencii a v liečebnej rehabilitácii inkontinencie a sexuálnej potencie. Úspešne si ním môžu pomôcť aj jedinci odkázaní na vozík.

Pokiaľ po pravidelnom cvičení hybridných cvikov dokážeme diferencovane kontrolovať močovú a fekálnu inkontinenciu (napr. zadržíme močenie a popri tom si dokážeme sucho uvoľniť plyny), posunuli sme sa ďaleko.

Diferencované použitie valcov

Použitie valcov rôzneho priemeru a povrchového dezénu v trakčnej kinezioterapii je diferencované a závisí od množstva faktorov. Pokiaľ používame cviky, v ktorých nelimitujeme trakciou  tlak - tiaž tela na valec, musíme byť opatrní. Výrazne opatrní by sme mali byť najmä na začiatku kinezioterapie hybridnými cvikmi v sede prostredníctvom valcov, kedy lokalizovaná oblasť nie je patrične pripravená na takúto formu záťaže. V kinezioterapii využívame masážne penové valce rôzneho priemeru a dezénu. 

Sada drevených valcov s rôznym priemerom je určená na aplikáciu liečebno-rehabilitačných algoritmov pri rôznych zdravotných stavoch jedinca, telesnej hmotnosti, anatomických dispozíciach či citlivosti v gluteálnom záreze (crenata interglutealis), vonkajších pohlavných orgánoch a hrádzi. Pri zvýšenej citlivosti v gluteálnom záreze, vonkajších pohlavných orgánoch a hrádzi pokladáme na valec okrem uteráka aj potrebné vrstvy "karimatkoviny" a priemer používaného valca optimálne zväčšíme. Sledujeme diagnostiku pudendálnej neuralgie spôsobenej zovretím pudendálneho nervu.


Cielená celostná onkologická kinezioterapia trakčnými hybridnými cvikmi v sede - prostata

Pred, počas a po liečbe prospieva pacientom s rakovinou cielená fyzická aktivita. Cielený tréning a pohybová terapia v onkológii majú byť súčasťou štandardnej starostlivosti o pacienta. Počiatočným špecifikom pohybovej terapie je nižší počet opakovaní, nižší používaný odpor alebo záťaž a nižšia intenzita hybridných cvikov v trakčnom sede. Postupne ich primerane zvyšujeme. Personalizovaný koncept berie do úvahy: obsah cvičebnej terapie, onkologickú entitu, liečebnú terapiu, vedľajšie účinky a symptómy, vek, pohlavie, históriu pohybu a aktuálny stav pohybu, ako aj ďalšie relevantné aspekty týkajúce sa zvolených aktivít v cielenom tréningovom procese. 

Primárne precvičovanou svalovou partiou sú priťahovače stehien, sekundárnou po pridaní valca svaly panvového dna.

  • V prípade rakoviny prostaty možno inkontinenciu po radikálnej prostatektómii znížiť špeciálnym tréningom hybridnými cvikmi v sede zameranými na zvierač.
  • Intenzívna fyzická aktivita orientovaná na aplikáciu špecifických hybridných cvikov v sede môže znížiť úmrtnosť pacientov s rakovinou prostaty.

Hlavné zložky cieleného celostného onkologického multimodálneho programu cvičenia s dôrazom na dodržiavanie zásad primeranosti a postupnosti v dosahovaní minimálnej a maximálnej dávky cvičenia: režim, intenzita, frekvencia, trvanie, celková dávka cvičenia, progresia, periodizácia a autoregulácia.

Ak je imunitný systém plne funkčný, má úžasnú schopnosť sám zabíjať rakovinové bunky. Aj v tomto smere sú šance poraziť rakovinu kombinovanými terapiami. Sofistikované cielené onkologické cvičenie zlepšuje kvalitu života, znižuje vedľajšie účinky hormonálnej terapie, chemoterapie a radiačnej terapie a je spojené so zvýšením predpokladu prežitia.

Udržiavanie alebo zvyšovanie svalovej hmoty a jej kvality prostredníctvom cielenej pohybovej terapie u pacientov s rakovinou prostaty, krčka maternice má byť prioritou nielen pre fyzické funkcie a metabolické zdravie, ale aj pre výhody potláčajúce rakovinu (myokíny - prispievajú k mnohým zdravotným benefitom spojeným s fyzickou aktivitou). Pri tejto forme cvičenia rešpektujeme faktory ďalších kontraindikácií.

Efektívnym cvikom v Systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice je v sede na stroji striedavé sťahovanie. Pridajme sed na optimálne veľkom valci a máme efektívny hybridný cvik v cielenej celostnej onkologickej kinezioterapii prostaty, krčka maternice, kolorektálneho karcinómu.

Namiesto veľkého objemu cvičenia dva alebo tri dni v týždni vykonávame kratšie cvičenia počas piatich, šiestich alebo dokonca siedmich dní. U pacientov s rozsiahlou únavou alebo chorobou vykonáme niekoľko cvičebných sedení v trvaní 5 až 10 minút rozložených počas dňa s cieľom nahromadiť cieľovú dávku cvičenia každý týždeň. 

Silové cvičenia zahŕňajú 6–8 cvikov, ktoré aktivujú všetky hlavné svalové skupiny tela, ktoré vykonávame v jednej až štyroch sériách po 6–12 opakovaní z maximálnej záťaže. Nevykonávame série až do absolútneho zlyhania (pretrénovanie). Intenzity cvičenia kombinujeme, aby sme dosiahli požadovaný cieľ napr. aj intervalovým tréningom.Naše výkonnostné ciele by mali mať v periodizácii cieleného onkologického tréningu tvar progresívnej sínusoidy.
 

Podobne postupujeme pri aeróbnom tréningu napr. na stacionárnom bicykli, orbitreku aj recumbete. Algoritmy v cielenom personalizovanom onkologickomho tréningu kombinujeme prepájaním silového (rozvoj bielych svalových vlákien) a kardio-tréningu (rozvoj červených svalových vlákien). Klasické aeróbne cvičenie by sa malo podľa zásad primeranosti a postupnosti vykonávať v miernej intenzite najmenej 150 minút týždenne (optimálne 20 minút jednorazovo).

Podľa tréningových podmienok zaraďujeme významný motivačný činiteľ - púšťanie pacientových obľúbených melódií s optimálnou intenzitou zvukovej kulisy.  

Do tréningu začleníme dni odpočinku buď plánovite (zvyčajne sobota alebo nedeľa) alebo z pragmatických dôvodov (autoregulácia), keď sa objaví nejaká prekážka napr. zvýšená únava.

Zvýšenie fyzickej zdatnosti cieleným pohybovým tréningom je prínosom pre funkciu a kvalitu života, zatiaľ čo endokrinné a imunitné reakcie znižujú systémový zápal, zlepšujú metabolické zdravie a vo všeobecnosti vytvárajú prostredie, ktoré je menej priaznivé pre rast a proliferáciu rakovinových buniek. 

Do personalizovanej liečebnej rehabilitácie zapojíme multidisciplinárny tím lekárov a napr. aj odborníkov na výživu. Pri rakovine prostaty vyvolávajú smrť rakovinových buniek fytochemikálie – kombinácia dlhej papriky a kurkumy, dlhej papriky a bobuľovitého ovocia (hrozno, maliny, jahody, brusnice, čučoriedky), ale aj zelený čaj, arašidy, paradajky, mrkva, čili papričky a hlávková zelenina ako kapusta, kel, ružičkový kel, karfiol, brokolica a kaleráb.


Extracelulárna matrica (trojrozmerná sieťovina mimo buniek)

Extracelulárna matrica je kľúčovým hráčom pri rôznych fyziologických procesoch, ako je hojenie rán, vývoj tkanív počas embryogenézy, regenerácia poškodených tkanív a udržiavanie štruktúry a funkcie orgánov. Dysfunkcia extracelulárnej matrice môže viesť k rôznym ochoreniam, vrátane tkanivovej fibrotizácie, rakoviny a degeneratívnych ochorení.

Elastín je proteín, ktorý poskytuje elasticitu a odolnosť rôznym tkanivám, najmä tým, ktoré vyžadujú vlastnosti napínania a spätného rázu, napr. koža, krvné cievy a pľúca. Umožňuje týmto tkanivám vrátiť sa do pôvodného tvaru po natiahnutí alebo stlačení. Elastín je kľúčovou zložkou tkanív, ako sú tepny, čo im dáva schopnosť expandovať a kontrahovať s pulzom prietok krvi.


Cvičenie pred, počas a po rakovine - cielená celostná trakčná kinezioterapia pomáha proti vzniku i návratu rakoviny

Sofistikované cvičenie zabraňuje vzniku i návratu rakoviny a počas a po rakovine (časová dimenzia) prináša so sebou zníženú chorobnosť, zlepšenie funkcie a kvality života a potenciál na zlepšenie prežitia s veľmi nízkym rizikom poškodenia. Bezpečnosť, uskutočniteľnosť a prínos cvičenia závisí od typu rakoviny a požadovaného výsledku. Neexistuje žiadna indikácia a stanovená celková týždenná dávka cvičenia, ktoré by sa považovali za paušálne daný algoritmus pre všetkých onkologických pacientov. Pri určovaní vhodného cvičenia pre pacientov s rakovinou rešpektujeme cielené, celostné a individualizované cvičenie podľa špecifických úvah pacienta a typu rakoviny. Popri tom ide aj o potenciálne pozitívny účinok cvičenia na súčasné vedľajšie účinky (rádioterapia, chemoterapia) - rovnováha, závraty, únava, sila, pohyblivosť ..., ktoré súvisia s liečbou spektra typov rakoviny, ale aj riešenie dovtedajších ochorení - skoliózy, hernie spinálnych diskov...

Pozornosť venujeme cielenému usmerneniu cvičenia na riešenie prioritných zdravotných problémov, ale povolíme, podporíme každú aktivitu, ktorú pacient považuje za príjemnú alebo ktorú vníma ako pozitívne ovplyvňujúcu výsledky súvisiace s rakovinou (napr. bolesť, kvalita života) - fyziologický a psychologický prínos. Výnimkou z tohto odporúčania sú prípady, keď sa konkrétna aktivita považuje za kontraindikovanú alebo riziko poškodenia prevažuje nad jej prínosom (napr. pacient s rakovinou mozgu s obavami o stratu rovnováhy, ktorý chce pokračovať v cestnej cyklistike - navrhneme mu cyklistický trenažér s displejom terénu a prúdením vzduchu). Spätná väzba je dôležitou súčasťou pohybových aktivít pacientov s rakovinou.

Cvičenie môže znížiť pravdepodobnosť vyčerpania a zúfalstva aj pozitívne ovplyvniť kognitívne zmeny pamäte, pozornosti (mozgová hmla). Vnímanie vedľajších účinkov, kvality života a klinické výsledky subjektu sú ovplyvnené jeho predrakovinovými osobnostnými črtami, mechanizmami zvládania a odolnosťou. Umožnime onkologickým pacientom prejaviť všetky pocity, nežiadajme, aby prestali pociťovať smútok alebo plač. Plač môže byť zdravým uvoľnením vnútorných emócií a vždy je najlepšie poskytnúť pacientom bezpečný priestor na uvoľnenie emócií.

Hlavné rešpektované zložky cvičenia počas a po rakovine:

  • Motivačný faktor - predpríprava a príprava na cielené onkologické cvičenie.
  • Cvičebný režim (aeróbne a silové cvičenie).
  • Intenzita. Pacientov neobmedzujeme cvičením s nízkou ani s vysokou intenzitou, intenzita nie je kontraindikovaná pre všetkých.

Okrem spektra valcov rôzneho priemeru a dezénu používame v cielenej celostnej onkologickej kinezioterapii aj cvičebné oblúky rôznych veľkostí a povrchov.

  • Frekvencia a trvanie. Trvanie každého cvičenia ovplyvní frekvenciu cvičení za deň alebo týždeň. Pre pacientov so zdravotným postihnutím, bezprostredne po operácii alebo pre pacientov s pokročilým štádiom ochorenia, zahŕňa počiatočné nastavenie cvičenia niekoľko krátkych cyklov (5 – 10 minút) denne, aby sa nazbieralo aspoň 20 minút. Keď sa cvičebná kapacita zlepšuje, vo väčšine dní v týždni sa odporúča prejsť na cvičenie v trvaní najmenej 20 minút. Odpočinok v nedeľu, prípadne aj v sobotu.
  • Celková dávka cvičenia. Intenzita, frekvencia a trvanie sa kombinujú, aby sme vytvorili celkovú dávku na cvičenie počas definovaného obdobia (napr. týždeň alebo mesiac). 
  • Progresia. Predpisovanie cvičenia sa bude líšiť v závislosti od toho, či je pacient vo fáze prežívania rakoviny alebo po liečbe. 
  • Periodizácia a autoregulácia. Celkovou dávkou cvičenia počas definovaného obdobia sa snažíme o dosiahnutie požadovaného prínosu pre fyzické a duševné zdravie, pričom vyvažujeme riziká pretrénovania, zlej adaptácie, neoptimálneho cvičenia, nízkej priority alebo zbytočného cvičenia. 

Zabudnite na lôžko. Pravidelné cvičenie môže zastaviť rakovinu už v jej počiatkoch. Výskum vedcov (rok 2021) z Edith Cowan University (Austrália) ukázal, že cvičenie môže byť kľúčovou zbraňou pacientov v boji s rakovinou či proti tomuto ochoreniu. Cvičenie spôsobuje, že svaly vylučujú do krvi bielkoviny nazývané myokíny a výskumníci zistili, že tie môžu potlačiť rast nádorov a dokonca pomôcť aktívne bojovať proti rakovinovým bunkám. Hoci myokíny nedokážu samy osebe rakovinové bunky zabiť, môžu im signalizovať, aby rástli pomalšie, prípadne úplne zastavili rast.

Dokument bol uverejnený v americkom časopise Medicine & Science IN Sports & Exercise (Medicína a veda v športe a cvičení).

Reaktívne formy kyslíka (ROS)

Počas fyzického cvičenia sa rýchlosť metabolizmu výrazne zvyšuje, čo je kvantifikované spotrebou kyslíka a produkciou tepla, čo vedie k zvýšenej tvorbe reaktívnych foriem kyslíka, ktoré hrajú dvojakú úlohu pri iniciácii, rozvoji, potlačení a liečbe rakoviny. V nízkych až stredných koncentráciách hrá ROS úlohu pri regulácii bunkovej proliferácie, diferenciácie a apoptózy (programovanej bunkovej smrti). Optimálne cielené celostné onkologické cvičenie podporuje tvorbu fyziologických hladín reaktívnych foriem kyslíka (voľné radikály), udržať normálnu funkciu kostrového svalstva a uľahčiť adaptáciu na cvičenie, zatiaľ čo vyčerpávajúce cvičenie spôsobuje, že telo produkuje príliš veľa reaktívnych foriem kyslíka, čo spôsobuje nadmerný oxidačný stres, čo vedie k únave a poškodeniu buniek kostrového svalstva. Mitochondrie sú hlavným zdrojom produkcie ROS v bunkách. Dysfunkcia v mitochondriách môže viesť k zvýšeniu hladín ROS, čo ďalej prispieva k oxidačnému stresu. 


Tvorba myokínov a ich prínos v imunitnom systéme

Myokíny sú proteíny produkované svalovou bunkou počas fyzickej aktivity a majú protizápalové, antidiabetické a antikarcinogénne účinky. Tvorba myokínov je dôležitý proces v tele, ktorý má množstvo prínosov pre imunitný systém.

Jeden z najdôležitejších prínosov tvorby myokínov pre imunitný systém je zlepšenie funkcie imunitných buniek, ako sú napríklad T-lymfocyty a prirodzené zabíjacie bunky (NK bunky). Tieto bunky majú kľúčovú úlohu pri boji proti infekciám a chorobám, a tvorba myokínov môže zlepšiť schopnosť imunitných buniek odolávať a zabíjať patogény.

Okrem toho môže tvorba myokínov pomôcť znižovať zápal v tele. Zápal je prirodzená reakcia organizmu na infekciu alebo zranenie, ale v niektorých prípadoch môže byť nebezpečný a spôsobovať ochorenia. Myokíny môžu pomôcť zmierniť zápal a zlepšiť proces hojenia.

Pullover v sede. Pohodlný nástup pre pacientov. Stroj umožňuje dosiahnuť optimálne napätie po celom rozsahu pohybu a bezpečnosť cvičenca, oproti používaným voľným váham. Hlava cvičenky má byť voľne opretá. Pullover jednou pažou, aj striedavo, je vítaný. Efektívne využívame rôznu dĺžku trajektórie a polohy rúk na rukoväti a dýchanie.

Ďalší prínos tvorby myokínov v imunitnom systéme je zlepšenie metabolizmu tukov. Tukové tkanivo produkuje zápalové proteíny, ktoré môžu mať negatívny vplyv na imunitný systém. Myokíny môžu pomôcť zlepšiť metabolizmus tukov a znižovať zápal v tukovom tkanive, čo môže zlepšiť celkové zdravie a imunitnú funkciu.

Výskumy ukazujú, že pravidelná fyzická aktivita môže zlepšiť imunitnú funkciu, znižovať zápal v tele a pomáhať bojovať proti infekciám. Tvorba myokínov je jedným z kľúčových mechanizmov, ktoré sa podieľajú na účinkoch fyzickej aktivity na imunitný systém.

Funkcie gluteálnych svalov: m. gluteus maximus, m. gluteus medius, m. gluteus minimus

Extenzia bedrového kĺbu: Primárnou funkciou m. gluteus maximus je extenzia bedrového kĺbu, ktorá zahŕňa narovnanie bedrového kĺbu, keď posunieme stehno dozadu. Tento pohyb je nevyhnutný pre činnosti, ako je vstávanie zo sedu, chôdza, beh a lezenie.
Abdukcia bedra: M. gluteus medius a m. gluteus minimus sú zodpovedné za abdukciu v bedrovom kĺbe, čo je pohyb stehna smerom od stredovej čiary tela. Táto činnosť je dôležitá pre udržanie rovnováhy pri chôdzi (prevencia pred tzv. kývavou kačacou chôdzou), behu a státí na jednej nohe.
Vonkajšia rotácia bedra: M. gluteus medius a minimus tiež pomáhajú pri vonkajšej rotácii bedra, ktorá zahŕňa otáčanie stehna smerom von. Tento pohyb je potrebný pri činnostiach, ako je otáčanie pri športe alebo udržiavanie správneho zarovnania bedrových a kolenných kĺbov.
Stabilizácia panvy: Všetky tri gluteálne svaly prispievajú k stabilizácii panvy. Pomáhajú udržiavať vyrovnanie panvy a zabraňujú nadmernému nakláňaniu alebo otáčaniu pri rôznych pohyboch, ako je chôdza a beh.
Posturálna podpora: Silné gluteálne svaly sú nevyhnutné na udržanie dobrého držania tela a prevenciu problémov, ako je bolesť dolnej časti chrbta. Hrajú úlohu pri podpore chrbtice a panvy, zabezpečujú správne vyrovnanie a rovnováhu.
Generovanie energie: M. gluteus maximus je jedným z najvýkonnejších svalov v tele a je rozhodujúci pre generovanie sily počas aktivít, ako je zrýchlenie pri šprinte, skákanie a zdvíhanie ťažkých predmetov (drepy).

Slabé alebo nevyvážené gluteálne svaly môžu viesť k rôznym problémom, vrátane bolesti bedrového kĺbu, bolesti dolnej časti chrbta a zníženého športového výkonu. Správne precvičené gluteálne svaly dokážu zlepšiť ako funkčný pohyb, tak aj celkovú silu dolnej časti tela. Estetické gluteály zvyšujú sebavedomie nielen žien, ale aj mužov.

Sarkopénia

Po tridsiatom roku života nastupuje sarkopénia (strata svalovej hmoty). Bez pravidelného silového tréningu môžeme stratiť 3-8 % svalovej hmoty za desaťročie. To spomaľuje náš metabolizmus a znižuje našu silu a funkčnú schopnosť ľahko dokončiť každodenné úlohy.

Predstavme si silový tréning ako formu sporenia na dôchodok: Rovnako ako chceme odísť do dôchodku s ušetrenými peniazmi na celý život, chceme dosiahnuť vyšší vek s dostatočnou „zásobou“ svalov, ktorá nás ochráni pred zranením a umožní nám pokračovať v činnosti, ktoré máme radi. Čím väčšiu rezervu si teraz vytvoríme, tým lepšie na tom budeme na dlhej trati.

Onkologická kachexia býva spojená s poklesom príjmu potravy čo vedie k úbytku telesnej hmotnosti. Prejavuje sa sarkopéniou (strata svalovej hmoty a funkčnosti). Zlepšenie mobility (vyhnutie sa dekubitom), metabolizmu si vyžaduje cielený onkologický tréning a príjem optimálnej stravy.


Európska spoločnosť pre klinickú onkológiu (ESMO), publikovala nové smernice pre manažment onkologických pacientov s kachexiou (telesná ochablosť, podvýživa) s cieľom zlepšiť starostlivosť a lekárom poskytnúť návod na riešenie malnutrície (znížený prívod energetických a stavebných substrátov oproti ich výdaju).

Autori zdôrazňujú nedostatočnú diagnostiku a liečbu nádorovej kachexie, čo vyžaduje väčšiu pozornosť v klinickej praxi. Odhaduje sa, že ňou trpí približne polovica onkologických pacientov v pokročilom štádiu ochorenia. Cieľom smerníc je poskytnúť onkológom kľúčové odporúčania pre zvládnutie nádorovej kachexie.

Ide o syndróm spojený s progresívnou stratou telesnej hmotnosti, anorexiou a perzistentnou odpoveďou hostiteľskej bunkovej hmoty, ako reakciou na malígny rast. Pokles príjmu potravy v porovnaní s energetickým výdajom je zásadnou fyziologickou poruchou, ktorá vedie k strate telesnej hmotnosti spojenej s onkologickým ochorením.

Onkologickí pacienti sú vo vysokom riziku malnutrície, pričom podvyživený je 1 z 3 pacientov. Malnutrícia má negatívny vplyv na klinické výsledky a mortalitu. Je spojená s kratšou dĺžkou prežitia, zhoršenou kvalitou života, s nižším fyzickým statusom, zhoršenou funkciou imunitného systému, zvýšenou toxicitou súvisiacou s liečbou, či väčším počtom pooperačných komplikácií. Taktiež je spájaná s dlhšou hospitalizáciou a zvýšenými finančnými nákladmi.

Kľúčové body z dokumentu ESMO smerníc

Skríning

  • U kachetického pacienta sa vyskytujú veľmi často príznaky nedostatočnej výživy a bývajú spájané so zníženou kvalitou života a nižším fyzickým statusom.
  • Záchyt rizikových pacientov zavedením pravidelného štandardizovaného skríningu.
  • Skríning kachexie by mal byť rutinou pri liečbe onkologických pacientov, mal by byť podporený profesionálmi s okamžitou možnosťou intervencie.
  • Každému kachetickému pacientovi by malo byť ponúknuté riešenie, s cieľom zlepšenia alebo zmiernenia následkov kachexie.
  • Onkologická liečba je považovaná za významnú príčinu sarkopénie.
  • Odporúčanie: Pravidelný nutričný skríning a nutričná podpora, súčasťou ktorej je enterálna výživa (ak je potrebná) alebo parenterálna výživa, by mali byť odporúčané všetkým pacientom podstupujúcim onkologickú liečbu, aj tým, u ktorých je predpokladaná dĺžka prežitia len niekoľko mesiacov.
  • Odporúčanie: Kachexia je definovaná ako ochorenie súvisiace s podvýživou na základe GLIM definície malnutrície a prítomnosti systémového zápalu.
  • Odporúčanie: Pacienti, u ktorých nebolo skríningom zistené bezprostredné riziko malnutrície by mali byť opakovane skrínovaní v pravidelných intervaloch (každé 3 mesiace). V prípade pacientov, u ktorých je plánovaná onkologická liečba s následným vysokým rizikom podvýživy (napr. kombinovaná liečba, zvýšená dávka chemoterapie, vysoko emetogénne látky) je potrebné vziať do úvahy profylaktickú nutričnú podporu.

Liečba

  • Odporúčanie: Liečba kachexie vyžaduje multimodálny prístup zameraný na zmiernenie symptómov ovplyvňujúcich príjem stravy, zabezpečenie adekvátneho množstva energie a príjem nutrientov, minimalizáciu katabolických zmien, podporu svalového tréningu a psychologickú či sociálnu podporu.
  • Je nemožné očakávať nárast alebo stabilizáciu telesnej hmotnosti, ak nedôjde k naplneniu nutričných potrieb.
  • Orálne nutričné doplnky bývajú odporúčané lekárom alebo dietológom ako doplnok stravy k bežnej strave.
  • Odporúčanie: U pacientov s nedostatočným príjmom stravy, sú odporúčané nutričné intervencie. Uprednostňované sú nerizikové intervencie (napr. konzultácie či odporučenie orálnych nutričných doplnkov).
  • V prípade, že je to možné, orálne nutričné doplnky by mali byť prvou voľbou pre podporu výživy pacienta. V prípade dysfágie (poruchy prehĺtania) a zachovanej funkcie tenkého čreva je možné pristúpiť k živeniu sondovou výživou. Pravidelnosť výživových intervencií by mala závisieť od potrieb pacienta.

Nutričné potreby

  • Odporúčanie: Pre naplnenie nutričných cieľov by malo byť pacientovi dodané najmenej 25 – 30 kcal/kg/deň. Režim je potrebné upravovať podľa potreby pacienta.
  • Odporúčanie: Pacient by mal prijať najmenej 1,2 g proteínu/kg/deň (pričom na dosiahnutie syntézy bielkovín by mal byť príjem bielkovín až 2 g/kg/deň).
  • Odporúčanie: U pacientov s kachexiou, by mali byť uprednostňované tukové diéty, tvoriace polovicu neproteínových kalórií. 
  • Odporúčanie: Nutričné poradenstvo by malo byť prvou možnosťou podpory na zlepšenie perorálneho príjmu a možnosti nárastu telesnej hmotnosti u kachetických pacientov a pacientov v riziku, ktorí nedokážu prijímať dostatok stravy. Orálne nutričné doplnky by mali byť súčasťou nutričnej podpory, a to vďaka možnosti zvýšenia množstva energie, či nárastu hmotnosti. 
  • Odporúčanie: Pacienti podstupujúci liečbu chemoterapiou, rádioterapiou či chemorádioterapiou by mali prijímať orálne nutričné doplnky s omega 3 mastnými kyselinami pre zvýšenie telesnej hmotnosti, zmiernenie straty svalovej hmoty a zlepšenie kvality života.
  • Odporúčanie: Súčasťou nutričných intervencií by mali byť svalové tréningy so snahou o normalizáciu metabolického stavu (zmiernenie systémového zápalu, zmiernenie ťažkostí).

PS. Medzi doplnkami výživy by nemal chýbať vitamín B12 (kobalamín).

Aplikácia steroidov pri liečbe rakoviny
 
Používanie steroidov pri liečbe rakoviny by malo byť vždy pod dohľadom lekára, pretože môžu mať priaznivé aj potenciálne škodlivé účinky.
 
Zníženie zápalu a alergických reakcií: Steroidy možno použiť na zmiernenie zápalu a alergických reakcií spôsobených určitými chemoterapeutickými liekmi alebo ako súčasť premedikácie na prevenciu alergických reakcií počas chemoterapie.
Riadenie vedľajších účinkov chemoterapie: Steroidy môžu pomôcť zvládnuť niektoré vedľajšie účinky chemoterapie, ako je nevoľnosť a vracanie. Často sú zahrnuté do antiemetického režimu (proti nevoľnosti) u pacientov s rakovinou.
Zníženie opuchov mozgových nádorov: V prípadoch mozgových nádorov alebo mozgových metastáz sa steroidy môžu použiť na zníženie opuchu mozgu a súvisiacich symptómov, ako sú bolesti hlavy a neurologické deficity.
Potlačenie imunitného systému: V prípadoch transplantácie orgánov alebo transplantácie kostnej drene sa steroidy používajú na potlačenie imunitného systému a na prevenciu reakcie štepu proti hostiteľovi alebo odmietnutia orgánu.
 
Mnohí športovci doplatili na užívanie steroidov nielen deformáciou brušnej steny, ale aj závažnejším poškodením zdravia.
 
Zmiernenie bolesti a zlepšenie chuti do jedla: Steroidy môžu pomôcť zlepšiť celkovú pohodu pacienta znížením bolesti, zvýšením chuti do jedla a poskytnutím pocitu pohody, najmä v pokročilých štádiách rakoviny.
Liečba lymfómov a leukémií: Niektoré typy rakoviny, najmä lymfómy a leukémie, sa liečia vysokými dávkami steroidov ako súčasť chemoterapeutických režimov.
Liečba rakoviny prsníka s pozitívnym hormonálnym receptorom: Steroidy sa používajú pri liečbe rakoviny prsníka s pozitívnym hormonálnym receptorom na blokovanie účinkov estrogénu, ktorý môže podporovať rast týchto nádorov.
 
Je dôležité si uvedomiť, že hoci steroidy môžu poskytnúť úľavu od určitých symptómov a vedľajších účinkov súvisiacich s rakovinou, zvyčajne sa nepoužívajú ako primárna liečba samotnej rakoviny. Primárne spôsoby liečby rakoviny zvyčajne zahŕňajú chirurgický zákrok, radiačnú terapiu, chemoterapiu, imunoterapiu, cielené terapie a hormonálne terapie v závislosti od typu a štádia rakoviny.
 
Užívanie steroidov pri rakovine by malo byť pod vedením onkológa alebo iných zdravotníckych pracovníkov, ktorí môžu starostlivo zvážiť výhody a riziká spojené s ich užívaním, pretože steroidy môžu mať vedľajšie účinky a dlhodobé následky, ktoré je potrebné zvážiť u každého jednotlivca.

Prax

Prežívanie rakoviny prostaty sa výrazne zmenilo po antiandrogénnej terapii u mužov; Liečba liekmi na blokovanie účinku androgénov (mužských hormónov) v tele na cieľové orgány – t.j. testikulárne tkanivo (semeníky) a tkanivo nadobličiek. Výsledkom je zablokovanie účinkov na prostatické tkanivo. Androgény, ako je testosterón, sa viažu na proteíny nazývané androgénne receptory, ktoré sa nachádzajú v bunkách rakoviny prostaty.

Pri rakovine prostaty sa nasadzuje liek proti testosterónu, ktorý má aj vedľajšie negatívne účinky a jedným je aj dramatická strata hustoty kostí - osteoporóza. Nárazové cvičenia pomáhajú odstraňovať úbytok kostnej hmoty. Pri antiandrogénnej terapii sa odporúčajú optimálne skokanské cvičenia i box do lapy či vreca.