OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Liečba a rehabilitácia kolena


Kĺb kolena


liečebná rehabilitácia podľa Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie


Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie je efektívnym a bezpečným prínosom v prevencii a v predchádzaní chirurgickým zákrokom.
Pri bolesti kolena spôsobenej zranením, úrazom, chirurgickým zákrokom, artritídou, artrózou, deformáciou (napr. valgozita) pomáha aplikácia primeraných naťahovacích a posilňovacích cvičení, zmierňujúcich bolesť a zároveň zlepšujúcich stabilitu, flexibilitu a rozsah pohybu, estetický prejav lokomócie.

Adenozíntrifosfát (ATP) - primárne účinok na zvýšenie fyzickej energie. Medzi ďalšie použitia ATP patrí podpora tráviaceho systému, zdravia kĺbov a funkcie srdca. Získavame ho počas aeróbneho cvičenia a konzumáciou vhodnej stravy. Ako výživový doplnok aplikujeme creatin monohydrát.


Absencia pohybu v kolene spôsobuje stuhnutie, nerovnováhu čo zhoršuje bolesť a sťažuje vykonávanie každodenných aktivít. Pružnejšie a silnejšie svaly znižujú vplyv a napätie na koleno, kontrolujú kolenný kĺb a pomáhajú kolennému kĺbu ľahšie sa pohybovať.

Po úraze alebo operácii nám cvičebný program pomôže vrátiť sa ku každodenným aktivitám a užiť si aktívnejší a zdravší životný štýl. Dodržanie sofistikovaného programu nám pomôže vrátiť sa aj k športu a iným rekreačným aktivitám.

V systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie sú v ponuke rôzne formy odľahčených rovnovážnych cvikov na trampolínke, bosu či balančnej doske. Technicky správne cvičenie na trampolínke má oproti bosu (cvičenie na oblúku) tú výhodu, že nás núti zapájať do činnosti vo zvýšenej miere (zvyčajne zanedbávané) odťahovače (priťahovače využívajú gravitáciu) a sedacie svaly .

Koleno obklopujú štvorhlavý sval stehna, hamstringy a ovplyvňujú lýtkové svaly. Na tieto svaly sa zameriava väčšina rehabilitácie kolien.
Mnohé symptómy kolena sú výsledkom problémov, ktoré majú svoj pôvod v jadre a panve, a nie iba v problémoch v kolennom kĺbe (zameriavame sa aj na abduktory bedrového kĺbu, flexory bedra a gluteálne svaly). V rámci systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie aplikujeme unilaterálne cviky lokálne aj celostne (lýtka, stehná, sedacie svaly ...). Využívame tak posilňovanie, ako aj vytrvalostné aktivity.

1. M. quadriceps femoris, 2. Šľacha m. quadriceps femoris, 3. Patella, 4. Retinaculum patellae laterale, 5. Ligamentum collaterale fiburale (ihlicový pobočný väz), 6. Fibula, 7. Retinaculum patellae mediale, 8. Ligamentum collaterale tibiale (píšťalový pobočný väz), 9. Ligamentum patellae, 10. Tibia.

Dôležitou podmienkou úspešnej rehabilitácie kolien je zníženie nadváhy... súčasť sofistikovaného rehabilitačného programu.

1. Ligamentum cruciatum anterius, 2. Ligamentum collaterale fibulae, 3. Meniscus lateralis, 4. Ligamentum cruciatum posterius, 5. Meniscus medialis, 6. Ligamentum collaterale tibiale, 7. Ligamentum transversum.

Gonartróza, patellofemorálna bolesť, zranenie menisku kolena, zranenia mediálneho väzu kolena, zranenie predného skríženého väzu, zranenie zadného skríženého väzu, zranenie laterálneho väzu a súvisiace posterolaterálne rohové poranenia kolena, syndróm iliotibiálneho pásma, poranenia svalov a šliach m. quadriceps femoris, poranenie svalov a šliach adduktora.

Súčasťou rehabilitácie kolena býva elektrostimulácia (TENS proti bolesti a EMS na svalovú stimuláciu). Napr. bežnou svalovou skupinou, na ktorú sa používa EMS, sú kvadricepsy po operácii kolena či predný skrížený väz po ortopedických operáciách.

Súčasťou problematiky kolenného kĺbu býva neraz problematika sprievodného výskytu skoliózy (jednoduchá, zložená). V systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie dokážeme bezpečne a efektívne riešiť aj túto kombináciu zdravotných ťažkostí.


Učme sa od najlepších, ako má vyzerať technicky správny drep a budeme predchádzať zraneniam kolien i chrbtice nielen pri posilňovaní. Na činke je asi 300 kg.

Elektroliečba - kontraindikácie

  • Symptomatická lokálna bolesť, pokiaľ nie je jasne diagnostikovaná príčina bolesti. 
  • Nemala by sa používať v oblastiach tela, kde existujú rakovinové lézie. 
  • Oblasti pokožky, ktoré sú opuchnuté, infikované alebo zapálené (napr. kŕčové žily). 
  • Podozrenia na závažné infekčné choroby alebo choroby, ktoré si vyžadujú potláčanie horúčky. 
  • Tehotné ženy, pretože bezpečné používanie pre tehotenstvo nebolo stanovené. 
  • Pomocou svalových stimulátorov by nemali byť liečení pacienti s kardiostimulátorom. 

Odľahčené štvrťdrepy, drepy vo vise na výškovo nastaviteľnej hrazde či žrdi multipressu (obojručne, jednoručne - kombinovaná terapia skoliózy), na bosu (aj opačná strana - účinok na vonkajšiu časť stehien) či pomocou popruhov TRX patria do pestrého zásobníka cvikov. V algoritmoch rehabilitácie využíva terapeut ich kombinácie, rozsah a trajektóriu pohybu či unilaterálne zaťaženie.  

V rehabilitácii kolien používame cvik (ne)odľahčené výpony lýtkami na trampolínke (aj naboso a jednonožne).

Trakčnú kinezioterapiu kolenného kĺbu kombinujeme elektroliečbou. Najbežnejšie umiestnenia elektród pri elektroliečbe sú rovnobežné a krížové. 

Pallof press v spojení s drepom - antirotácia a rozvoj sily v rovnováhe celého tela.

Hamstringy posilňujeme a uvoľňujeme cvičením jednonožne v sede na zakopávacom stroji s viacerými nastaviteľnými mechanizmami - prispôsobenie sa parametrom subjektu a jeho problémom s kolenom.

Asistenčný stroj umožňuje pohodlne a bezpečne zaťažovať postihnuté koleno aj s príslušnými svalovými partiami - m. quadriceps femoris, gluteálne svaly, hamstringy, lýtkové svaly. Držaním sa jednou rukou adaptéra alebo poloha bez dopomoci rúk vylepšuje rovnovážne možnosti kolena i celého tela.

 

 

 

 

 

EMG biofeedback je presná elektronická metóda, pomocou ktorej zisťujeme (ne)rovnováhu kontrolovaných svalových partií a podľa výsledkov nastavíme proces efektívnej liečebnej rehabilitácie.