OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Netradičný box v ľadovom hokeji


BOX V ĽADOVOM HOKEJI


V Kanade a v USA začlenili do kondičnej prípravy v ľadovom hokeji v mládežníckych kategóriách box, čím zatraktívnili športový tréning a kluby spolupracujú s trénermi bojových športov.


V topoľčianskom fitnescentre Donald sme sa efektivitou kondičnej prípravy v žiackej kategórii posunuli ešte do vyššieho levelu – realizujeme pilotný projekt metódy boxu v stoji na klznej podložke. Nie je to štandardný postup, používaný v slovenskom či v medzinárodnom hokeji. Špecifikum projektu spočíva netradične v tom, že sa nekĺže hráč na klznej ploche, ale kĺže sa podložka, na ktorej stojí hráč v "stabilizovanom" v základnom postoji, alebo počas pohybovej aktivity postoj mení podľa potreby, do vyhovujúcej stabilizovanej polohy. 

Boxérsky tréning na klznej podložke je efektívnym spestrením kondičnej prípravy v ľadovom hokeji. U mladých hokejistov kladieme dôraz na striedanie úderov pravou a ľavou pažou - kompenzácia laterality chrbtice.

Boxérske lapy nastavujeme v rôznych vzdialenostiach a pod meniacimi sa uhlami pre direkty, háky, zdviháky. V stoji na klznej podložke pri úderoch do cieľa, či po údere do prázdna, pripravujeme hráča minimalizovať kolísavými pohybmi na dolných končatinách prípadnú stratu rovnováhy, aby sa v priebehu pobytu na ľade dokázal čo najrýchlejšie zapojiť do diania v zápase. Koordináciou a flexibilitou medzi trupom a končatinami dosahujeme predpoklady pre účinne presné a rýchle pohyby. Vytvárame podmienky pre rozvoj útočných i obranných mechanizmov, zvyšujeme sebavedomie hokejistu a usmerňujeme jeho bojovnosť. Nevychovávame bitkára, ale hráča, ktorý bude mať rešpekt na ľadovej ploche i mimo nej.

Ďalšími špecifickými cvičeniami aktivizujeme špirálové svalové reťazce, spevňujeme stabilizačné jadro hráča, rozvíjame rovnováhu, silu, rýchlosť, ekonomiku dýchania, načasovanie a frekvenciu pohybov, ktorých biomechanika sa podobá korčuľovaniu, kontaktom so súperom, súbojom o puk, prihrávkam a streľbe.

Prezentované prvky prispievajú k bezpečnosti hráča tak v zápase, ako aj v priebehu tréningu na ľade i na suchu. Popritom rešpektujeme v projekte požiadavky na fyziologický rast a zdravý vývoj detského organizmu.

Stabilizačné jadro rozvíjame dynamickou krokovou variáciou cyklickej rotácie tela o 180 ° striedavo dprava a doľava so stupňovaným svalovým napätím počas výbušného predpažovania na kladke pod rôznymi uhlami.

V stoji súpažné sťahovanie na stroji - dekompresia chrbtice a posilnenie chrbtového svalstva. Postupne pridávame striedavé sťahovanie pažami - unilaterálny efekt.

 

 

 

 

August 2015