OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Efektívna rehabilitácia skoliózy


Efektivita liečby a rehabilitácie


štvordimenzionálny časopriestorový Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice + EMG biofeedback


Svalová rovnováha vzpriamovačov chrbtice (mm. erector spinae) môže byť narušená v dôsledku zmien v centrálnom nervovom systéme. Porucha aktivity a napätia vo vzpriamovači chrbtice prispieva k rozvoju zakrivenia chrbtice. Dochádza k narušeniu vnútornej rovnováhy chrbtice - v jednej časti chrbtice vzniká primárne bočné zakrivenie.

Prostredníctvom impulzov z mozgu alebo mozočka cez vegetatívne nervové dráhy nastáva v postihnutých segmentoch reflexná izotonická svalová kontrakcia. Výsledkom chronickej, izotonickej kontrakcie hlbokých chrbtových svalov je kontrakcia rotátorových svalov (mm. rotatores), ako aj postupná rotácia stavcov. V dôsledku toho vznikajú kontraktúry, degenerácia väzov chrbtice, korelujúce s funkčným skrátením dlhých chrbtových svalov na konkávnej strane zakrivenia.

Väčší objem chrbtových svalov u dospievajúcich pacientov s idiopatickou skoliózou býva o niečo častejší na konkávnej ako na konvexnej strane. Rozdiely sú častejšie na vrchole krivky. Spravidla bývajú svaly na konkávnej strane viac aktívne ako na konvexnej strane.

Viackanálový prenosný EMG prístroj je vítaným diagnostickým pomocníkom (bez škodlivých účinkov) v efektívnej liečbe a rehabilitácii nielen skolióz. Vyhodnotenie nameraných parametrov sa realizuje prostredníctvom softvéru cez PC. Presná diagnostika sa používa na zlepšenie liečebných a rehabilitačných techník a postupov. Správnou svalovou facilitáciou a inhibíciou zlepšujeme funkcie a výkon organizmu. Progresívnym pomocníkom v intenzívnej neuromuskulárnej liečbe a rehabilitácii je EMG biofeedback (svalové napätie + biologická spätná väzba). K dispozícii je presné prístrojové vybavenie s analýzou priebehu liečby.

Prednastavené programy na liečbu inkontinencie, šport a svalový rozvoj, neuromuskulárnu rehabilitáciu.

Vnímanie mechanickej úlohy chrbtových svalov pri liečbe skoliózy spôsobuje zameranie sa na tvorbu svalového korzetu prostredníctvom cvičení, ktoré rozvíjajú silu a vytrvalosť posturálnych svalov. Aj keď je tento postup dôležitý, prístup k fungovaniu týchto svalov môžeme upraviť.

Totižto napriek značnej sile a vytrvalosti posturálnych svalov nápravná liečba skoliózy nemusí prinášať očakávané výsledky. Kinezioterapia skolióz nemá byť spojená len s posilňovaním jednotlivých skupín posturálnych svalov, ale aj s integráciou ich funkcií do statických, polohovacích a rovnovážnych reakcií v súvislosti s funkciou CNS.

Zvolíme optimálnu vzdialenosť od kladky a kombináciou uhlov krátkej dráhy lateroflexie a rotácie trupu dopredu-dozadu dosahujeme lokalizovaný ventrálny alebo dorzálny účinok na vrchole konvexity krivky. Variantou je krátka opakovaná izometrická kontrakcia vo vrchole krivky. Aj účinok na brušný exteriér je nepopierateľný - priamy brušný sval + šikmé brušné svaly, predný pílovitý sval. Efekt zdravotný a estetický.

Taktiež nie všetci pacienti so skoliózou mávajú asymetrické svalové napätie v oblasti chrbta. V niektorých prípadoch býva rozložené rovnomerne. Na rôznom stupni oslabenia sa vyskytujú takéto svaly tak na konvexnej, ako aj konkávnej strane skoliotickej krivky súčasne v jednotlivých sektoroch chrbtice - vyžadujú sofistikované bilaterálne a unilaterálne posilňovanie. Takéto poznatky majú byť súčasťou neinvazívnej liečby a rehabilitácie skoliózy, ktoré upresňujeme prostredníctvom zariadenia EMG biofeedback - kontrola (ne)rovnováhy medzi dvoma skupinami svalov v reálnom čase.

Nebavme sa len o najdôležitejších svaloch v jadre, pretože ak len jedna skupina alebo jeden sval z celého rozsahu svalov stability nefunguje správne, potom je trup nestabilný. Proprioceptívny systém neposkytuje iba súbor dynamických stabilizátorov chrbtice, ale zároveň zabraňuje progresívnej deformácii chrbtice. Dosiahnutie neuromuskulárnej rovnováhy je dlhodobý proces, ktorý vychádza z presnej diagnostiky a sofistikovaného systému cvičenia.

Kvôli komplexnej objektivite výsledkov deformácie chrbtice meriame stav nielen počas tréningu, ale aj pred a po tréningu, aby sme určili účinnosť biofeedbackového tréningu na postúru (meriame v stoji - presnejšie kompenzačné vzorce). Akcelerácia rastu v pubertálnom období prináša so sebou komplikácie pre kinezioterapiu skoliózy - pružné reakcie na zmeny v liečbe a rehabilitácii.

EMG biofeedback

Progresívna pre muskuloskeletálnu, neurologickú rehabilitáciu a liečbu nielen skoliózy je metóda EMG biofeedback (svalové napätie + biologická spätná väzba), ktorá pomáha viac si uvedomiť svalové napätie, lepšie kontrolovať presnosť účinku algoritmov liečebno-rehabilitačného programu. Zmeny v napätí svalov registruje zariadenie a zobrazuje ich v grafe na monitore, alebo aj ako akustický signál či blikajúce svetlo.

EMG biofeedback je proces merania a transformácie fyziologických informácií zo svalov na vizuálne a zvukové signály. EMG biofeedback použijeme na zistenie napätia svalov a následne na sofistikované zvýšenie aktivity v slabom alebo paretickom svale či na zníženie tonusu v spastickom svale. Smerujeme k neuromuskulárnej rovnováhe.

Aj keď existujú dôkazy o tom, že napriek značnej sile a vytrvalosti posturálnych svalov dochádza k nesprávnemu držaniu tela, dokonca k rozvoju skoliózy a nápravná liečba neprináša očakávané výsledky, odborníci prehliadajú Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice. Kooperácia metódy EMG biofeedback a Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice je mimoriadne efektívna pri riešení nielen idiopatických skolióz, ale aj následkov cievnej mozgovej príhody,...

Lokomočne ladený trakčný cvik - krátke úkroky medzi protismernými kladkami. Úchop na strane konkavity, mierny úklon na stranu konvexity, nastavenie uhla ťahu prostredníctvom vertikálneho bežca. 

Špecifikácia

Napr. pri skolióze nezisťujeme metódou EMG biofeedback napätia svalov okolo celej chrbtice, ale len vo vybraných krátkych úsekoch (segmentácia napätia) a tam akcentujeme po vyhodnotení získaných parametrov prostredníctvom softvéru v PC cielené posilňovanie alebo strečing.