OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Skolióza a budúcnosť s EMG biofeedback


Antirotačný cvik Pallof press

posun v liečebnej rehabilitácii skolióz


Prostriedkom Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice sú cviky a postupy, ktoré zabezpečujú plynulú synchronizáciu jednoduchých, sériových kinetických myofasciálnych reťazcov, pôsobiacich vertikálne, horizontálne, diagonálne, špirálovite na celú chrbticu a ďalšie kĺby, na nervový a cievny systém i vnútorné orgány.


Skoliotické zakrivenia chrbtice riešime v Systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice medzi konštrukciou protismerných kladiek (stojíme bokom v užšom-širšom stoji rozkročnom – konkavitou k protismernej kladke) niekoľkými alternatívami cviku. Prostredníctvom kinetického reťazca (funkčné špirálové línie) prenášame sily z vonkajšej prednej časti chodidla do rúk. Aj keď budeme posúvať paže vertikálne, najsilnejší účinok je v driekovom sektore chrbtice, prechod L5S1
Svalové slučky – súčasť svalových zreťazení (skupina dvoch svalov, ktoré sa upínajú na vzdialené pevné miesta, medzi ne je včlenený pohyblivý kostný segment). Svalový reťazec – skupina svalových slučiek, ktoré sú riadené CNS.

Počas koaktivácie svalov trupu pri lateroflexii dochádza k bočnej kompresii chrbtice – prejavujú sa sily v šmyku a strihu. Požiadavky na stabilitu si vyžadujú popri agonistickej aj aktivitu antagonistickú. Z biomechanického hľadiska sa rameno páky ťažiska hornej časti trupu zväčšuje v dôsledku bočného ohýbania trupu. Zlyhanie vertebrálneho segmentu sa výrazne zvyšuje, keď zaťaženie prebieha vo viacerých smeroch súčasne. 

Cvičíme:

  • izometricky (zvolíme lokalizovane účinnú pozíciu paží),
  • izotonicky (v lokalizovane účinnej pozícii pohyb paží od trupu a k trupu s využitím vertikálnych variánt).

Vyšší level v liečbe a rehabilitácii skolióz dosahujeme použitím jedného až dvoch therabandov (žltá farba); jeden až dvaja kinezioterapeuti. Kinezioterapeuti pôsobia ťahovou silou k protismernej kladke (hore: otváracia myofasciálna kontinuita špirálovej línie + vyrovnávanie rotácií a bočných posunov):

  • posilňujeme krčné svaly (mm. colli): dlhý sval krku (m. longus colli), šikmé krčné svaly (mm. scaleni), kývač hlavy (m. sternocleidomastoideus), remenný sval hlavy (m. splenius capitis) a vlákna svalových partií v cervikálno-torakálnom prechode: vystierač chrbtice (m. erector spinae), lichobežníkový sval (m. trapezius), zdvíhač lopatky (m. levator scapulae). 
  • posilňujeme oslabený ľavý napínač širokej pokrývky (m. tensor fascia latae + tractus iliotibialis) a sedacie svaly vľavo (mm. glutei sinistro).

Na obrázku vidíme riešenie viacnásobnej skoliózy – primárnou je pravostranná hrudná krivka; na vedľajšom obrázku je napínač širokej pokrývky. Pri riešení hrudnej krivky držíme adaptér kladky z ľavej strany - poloha rúk je od mečovitého výbežku hrudnej kosti po hlavu. Ťaháme rukoväť adaptéra aj pravou pažou doprava, pridávame lateroflexiu trupom doprava. Ťahom ľavou pažou pôsobíme diagonálne na kontralaterálny hrudník. Dosahujeme trakčnú derotáciu stavcov v hrudnom sektore chrbtice spojenú s rotáciou rebier. Svoju úlohu zohráva aj šírka adaptéra a jeho úchop - užší je vhodnejší pre kontrakciu prsného svalstva a širší pre kontrakciu chrbtového svalstva. V prípade potreby miernym zdvihnutím päty odľahčíme pravú dolnú končatinu - môžeme vykonať laterálnu kontrakciu na pravej strane trupu.  

V prípade potreby umocníme efekt "priľnavosti" lopatky prostredníctvom m. serratus anterior (odstupuje od prvých rebier a upína sa na prístredný okraj lopatky - margo medialis scapulae) opačným cvikom pullover na horizontálnom stroji - pohyb podhmatom od mečovitého výbežku hrudnej kosti po hlavu.

​ Zapojené svalové partie

Ľavá strana

Predný deltový sval (m. deltoideus anterior), trojhlavý ramenný sval (m. triceps brachii), veľký prsný sval (m. pectoralis major), predný pílovitý sval (m. serratus anterior), vonkajší šikmý brušný sval (m. obliquus externus abdominis), sedacie svaly (mm. glutei), napínač širokej pokrývky (m. tensor fascia latae).

Konvergentný veľký prsný sval (m. pectoralis major) sa výraznou mierou podiela na riešení skoliózy vo ventrálnej časti trupu: 1 klavikulárna časť, 2 sternálna časť, 3 kostálna časť. Biomechanika síl sa odvíja aj od upnutia na ramennej kosti (humerus) - pákové pomery (moment sily).

Pravá strana

Stredný deltový sval (m. deltoideus medius), priamy brušný sval (m. rectus abdominis), vnútorný šikmý brušný sval (m. obliquus internus abdominis), veľký driekový sval (m. psoas major), dlhý priťahovač (m. adductor longus), veľký priťahovač (m. adductor magnus).

Vzadu vpravo

Vzpriamovač chrbtice (m. erector spinae), najširší chrbtový sval (m. latissimus dorsi), lichobežníkový sval (m. trapezius).

Poloha v kľaku jednonožne na optimálne vyvýšenej podložke - kľakom sa zameriavame na riešenie najmä skoliózy v driekovom sektore chrbtice. Miernou lateroflexiou trupu umocňujeme efekt liečebnej rehabilitácie. 

Vpredu

Priečny brušný sval (m. transversus abdominis). Riešime odlišné sily v závislosti od postoja vpredu či vzadu medzi protismernými kladkami v interakcii antagonizmu predného pílovitého svalu (m. serratus anterior) + kosoštvorcového svalu (m. rhomboideus). 


Polohu lopatiek upravujeme unilaterálnymi cvikmi - podľa polohy lopatky lokálne aktivujeme predný pílovitý sval, kosoštvorcový sval, lichobežníkový sval.


Do liečby a rehabilitácie významne vstupujú lokálne stabilizátory jadra (mm. multifidi, m. transversus abdominis a mm. interspinales). 

Vľavo špirálové línie, špirálové dynamické svalové reťazce - posturálna funkcia obalí telo dvojitou špirálou (pomáha udržiavať rovnováhu vo všetkých rovinách). Pri nerovnováhe sa špirálové línie fascií a svalov podieľajú na vytváraní, vyrovnávaní a udržiavaní krútení, rotácií a bočných posunov v tele. 
Vpravo vertikálne statické svalové reťazce.


Funkčné špirálové línie

Myofasciálne špirálové línie sú neoddeliteľnou súčasťou funkčného pohybového tréningu, koordinácie a stability.

Tieto línie vstupujú do akcie pri pohybovej aktivite - najmä v ľahkej atletike, v hádzanej ..., kde je jeden komplex (myofasciálne meridiány) stabilizovaný, vyvážený alebo poháňaný jeho kontralaterálnym doplnkom.

Funkčné línie sa na tele objavujú ako špirály a vždy fungujú v špirálovitých vzorcoch. Sú doplnkami k špirálovej línii (posturálne držanie tela). Pri aktivite v reálnom čase sa čiary ťahu neustále menia a presnosť čiar je súhrnom centrálneho momentu v pohybe síl.

Moderná súčasnosť i budúcnosť v liečebnej rehabilitácii skolióz prostredníctvom metódy EMG biofeedback - v diagnostike sledujeme bioelektrický potenciál pri nerovnováhe svalových partií.

Funkčné línie (predná funkčná línia, zadná funkčná línia a ipsilaterálna funkčná línia) pozostávajú z myofasciálnych spojení, ktoré pomáhajú pri podpore pozícií medzi telom mimo normálnej pokojovej fázy. Poskytujú stabilitu alebo protiváhu počas pohybu. Funkčné línie predlžujú línie paží cez povrch trupu ku kontralaterálnej panve a dolnej končatine, alebo hore od dolnej končatiny k panve naprieč k protiľahlému hrudnému košu, ramenu a paži - tvar písmena X vpredu a vzadu cez trup. Ipsilaterálna funkčná línia prebieha od ramena nadol k vnútornej strane toho istého kolena. 

Táto skupina svalov a fascií tvorí X cez prednú a zadnú časť tela, aby sa spojili protiľahlé ramená s bokmi. Táto skupina sa nepoužíva na držanie tela v stoji, ale stáva sa stabilizačnou silou funkcie v pohybe. 

Funkčné línie sú dôležitými stabilizátormi silne vyzdvihnutým prostredníctvom kontralaterálnych pohybov, pridávajú impulz hybnosti trupu a muskulatúre k sile končatín, stabilizovaných kontralaterálnym pletencom.

Moderná súčasnosť i budúcnosť v liečebnej rehabilitácii skolióz je aj prínos v diferenciálnej diagnostike prostredníctvom ručného 3D skenera - v diagnostike sledujeme analýzu plasticity reliéfov tela.


Jedna z variánt účinného cviku Pallof press v liečebnej rehabilitácii skolióz - kľak jednonožne s unožením druhej končatiny. Je to príklad špirálových línií, ktoré prispievajú k centrácii a stabilizácii chrbtice, dosahujeme rovnováhu svalových partií pre udržanie fyziologickej postúry. Teoretické poznatky zapojenia svalových partií pri tejto forme cviku Pallof press plánujeme potvrdiť privátnym výskumným programom pomocou elektromyografie.

Špecifikom v kinezioterapii je cvik Pallof pres s obratmi trupom vľavo-vpravo v metóde trakčnej bipedálnej lokomócie.