OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Liečba skoliózy - smery trakčných síl


Biomechanická analýza


biomechanický pantograf


Nie sú to metódy screeningu - hromadné zisťovanie porúch skoliózy v začiatočných štádiách, ale praktické podmienky pre efektívne riešenie korekcie skoliotických kriviek (tak jednoduchých v tvare písmena C, ako aj zložených v tvare písmena S či dvojitého písmena S pod sebou - trojité, štvorité skoliózy) na celej chrbtici (drieklový, hrudný, krčný sektor).

Rotácia stavcov pri skoliotickom zakrivení chrbtice: rotačný posun tŕňových výbežkov axiálne, veľkosť konkavity a konvexity (uhly podľa Cobba) a smer aktivovaných svalových vlákien zohrávajú významnú úlohu pri biomechanickej analýze pre redukciu skoliózy i hernie spinálnych diskov kinezioterapiou.

Systém cielenej celostnej trakčnek kinezioterapie je nastavený tak, že v priebehu kinezioterapie pôsobia na chrbticu priaznivé trakčné sily cez kĺby pod rôznymi uhlami v rôznych smeroch, ktoré vyvolávajú krútiace momenty, priaznivú derotáciu v cielených segmentoch. Ich intenzita nie je v jednotlivých sektoroch chrbtice rovnaká - najsilnejší účinok na chrbticu majú v interakcii priesečníka výsledníc smerov trakčného naťahovania a trakčného posilňovania. Kraniálne a kaudálne od priesečníka sa účinnosť trakčných síl zmenšuje.

Východiskovým je miesto vzniku sily vzhľadom na telo cvičenca - lakťový a ramenný kĺb so smerom výslednice na chrbticu (lokalizovaný segment). V našom prípade vnímame spolupôsobenie vnútorných síl (svalová sila) a vonkajších síl (prejav tiažovej sily hmotnosti záťaže na lanku pri prevode cez koleso kladky na opačnej strane) a v Systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie si vystačíme so základným delením na sily dynamické a statické.

K pozitívnym výsledkom pri cvičení sa dopracujeme analýzou dynamiky pohybu s aplikáciou pravidiel grafiky vektorového skladania alebo rozkladania síl (známa je výslednica a zisťujeme, aké zložky ju vytvárajú) prostredníctvom zákona rovnobežníkov (pôsobisko, smer, zmysel a veľkosť).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kinovea je progresívny softvér, prostredníctvom  ktorého tréneri a kinezioterapeuti analyzujú videá (dôležitá je kalibrácia kamery). Je funkčný na štúdium ľudského pohybu. Jeho nástroje umožňujú sledovať kinematiku (mikrofázy svalových reťazcov, trajektórie) bodov (kĺbov, stavcov), merať vzdialenosti, uhly, čas, rýchlosť ... Vytvára grafy a ukladá výsledky do prehľadných tabuliek. Používajú sa aj softvéry analyzátorov pohybu SIMI Motion, Vicon, Mokka, MaxTRAQ, Tracker...

Smer a uhlový rozsah optimálnej účinnosti trakčných síl na chrbticu, ktoré sme zistili pomocou softvéru Kinovea alebo grafického skladania síl, prenášame v pratickom cvičení prostredníctvom veľkého dreveného školského uhlomera. Účinný terapeutický uhol meriame najčastejšie v lakťovom kĺbe.
Ak však terapeut pracuje dlhodobo podľa tohto systému, dokáže si ako šachista vizuálne predstaviť šachovnicu (postavenie kĺbov) a jednotlivé účinné ťahy (smery trakčných síl).

Lokalizácia smeru sily na chrbticu je primárna, veľkosť sily sekundárna. V priebehu kinezioterapie sa smer sily zvyčajne nemení, ale veľkosť sily (tiaž záťaže) s narastajúcimi pozitívnymi výsledkami liečby postupne progresívne zvyšujeme - prikladáme záťaž na kladke; zvyšuje sa výkonnosť a znižuje sa úroveň zdrojov nocicepcie.
Podobne lokalizujeme  aj účinok špecifických trakčných rotačných cvičení na docielenie priaznivej derotácie vo vybraných segmentoch patologických zakrivení chrbtice (bodová - segmentálna presnosť).

Osvedčuje sa nasnímanie kinematiky prospešných cvikov videokamerou na pacientovi, spomalené prehrávanie videozáznamu v počítači, 2D, 3D analýza dynamiky rozfázovaných sekvencií v priestore a čase na dosiahnutie vyhovujúcich biomechanických pozícií pri cvičení, dĺžky a polohy adaptéra (adaptérov); pri analýze sa orientujeme pomocou bodov (markerov) na kĺboch a ich spojníc priamkami (alebo bez nich) a fixkou vyznačených bodov na chrbtici (riešené boli skolióza v driekovom sektore chrbtice a bolestivá paralelná paramediálna hernia disku). 
Praktická rada: V prípade nižšej teploty vo fitnescentre (teplé horné oblečenie) využívame vo vertikále zmerané vzdialenosti od C7 smerom kaudálne k vrcholom kriviek pomocou oceľového metra.  

Pri pohybovej liečbe skolióz a hernií spinálnych diskov je biomechanický pantograf v porovnaní s optickou 4D analýzou Diers stredovek. Ale jednoduchosť, neporovnateľne nižšie výrobné náklady a údržba, mobilita a rýchlosť presnej lokalizácie terapie sú prednosťami najmä pri viacnásobných skoliózach - riziko výskytu kontraproduktívnych síl redukujeme na minimum.

Biomechanika spinálneho segmentu (funkčná jednotka - komplex dvoch stavcov) 

Pohyby chrbtice si vyžadujú súčasný rotačný aj translačný (posuvný) pohyb. Translačný alebo rotačný pohyb chrbtice v jednej osi je sprevádzaný pohybom v druhej osi. Napr. axiálna rotácia je spojená s lateroflexiou.

Dynamický (okamžitý) stred otáčania pre daný pohyb nie je pevný bod, ale pohybuje sa pozdĺž osi. Okrem tlakovej a ťahovej sily sa v biomechanike chrbtice stretávame so silou ohybovou, šmykovou a strihovou. Kĺbový pohyb sa riadi predovšetkým orientáciou a morfológiou fazetových kĺbov. Degeneratívne procesy môžu dramaticky zmeniť spinálnu kinematiku, ktorú je potom ťažké analyzovať a predpovedať, napr. pri skolióze sa biomechanika pohybového segmentu chrbtice komplikuje spojením viacerých pohybov v chrbtici. 

Pri predklone (flexia) sa telo stavca posúva dopredu a jadro platničky sa posúva dozadu. Telo stavca sa otáča v sagitálnej rovine okolo dynamického bodu otáčania, ktorý sa posúva dozadu s jadrom platničky.

Pri záklone (extenzia) sa telo stavca posúva dozadu a jadro platničky sa posúva dopredu. Telo stavca sa otáča v sagitálnej rovine okolo dynamického bodu otáčania, ktorý sa posúva dopredu s jadrom platničky.

Pri bočnom ohybe krčnej, driekovej chrbtice sa dynamický (okamžitý) stred otáčania posúva ku konvexite (vonkajší oblúk); naklonením doľava sa telo stavca otáča okolo dynamického bodu na pravej strane disku.

Funkčná spinálna jednotka – pohybový segment (pohyby medzi dvoma stavcami): 

  • rotácia v troch rovinách (flexia-extenzia, axiálna rotácia, bočné ohýbanie),
  • posúvanie sa v troch rovinách: sagitálny posun (anterolistéza a retrolistéza), koronálny alebo bočný posun a vertikálny posun (kompresia a dekompresia).  

Každá rovina chrbtice má svoj vlastný rotačný a translačný pohyb. 

Niektorí odborníci a niektoré rehabilitačné systémy a metódy uprednostňujú pri liečbe skolióz pasívne naťahovanie (korzetoterapia, špeciálne trakčné prístroje ..., pozitívnejším riešním je napr. aktívna Klappova chôdza). Ale čo vám bude držať chrbticu v naťahovanej pozícii? K urýchleniu a efektivite bezbolestnej terapie má byť eminentným záujem používať nielen presne lokalizované trakčné naťahovanie, ale aj presne lokalizované trakčné posilňovanie spojené s komplexným riešením svalovej rovnováhy na chrbtici. A to všetko vám komplexne umožňuje Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie vo fitnescentre.