OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Panva naklopená dopredu - úprava pohybom


Panva naklopená dopredu

+ drieková hyperlordóza


EFEKTÍVNY CVIK

Existuje cvik, ktorým by sme vyriešili problematiku ťažkostí pri panve naklopenej dopredu (zasiahnutá drieková lordóza a krížová kyfóza, predhorie - promontorium L5-S1, sagitálny posun driekového stavca), čo býva sprevádzané aj hyperlordózou v driekovom sektore chrbtice? Áno, existuje! V Topoľčanoch ho úspešne uplatňujeme. Na mojej webovej stránke sa oň chcem s vami podeliť a pomôcť vám vyriešiť neraz život ohrozujúcu pozíciu medzi chrbticou a panvou (krížová kosť): L5-S1.

1. Čo potrebujeme robiť v prvom rade? Posilniť dolnú časť brušných svalov, sedacie svaly a hamstringy.
2. Akým cvikom ich posilníme? Prostredníctvom cviku, pri ktorom naklopíme panvu dozadu pri fixovaných dolných končatinách a hornej časti trupu.
3. Prostredníctvom čoho dokážeme tri svalové partie posilňovať efektívne a bezpečne súčasne? Upraveným horolezeckým úväzkom alebo cvikom: chrbtom ku kladke s dolným náhonom s lankom hore medzi nohami (lanový alebo tyčkový adaptér fixujeme rukami, pri citlivom kontakte v rozkroku používame tenkú molitanovú podložku) naklápame panvu dozadu kontrakciou sedacích svalov + brušných svalov + hamstringov (podobný pohyb pri sexe). V prípade asymetricky naklopenej panvy, rotovanej panvy používame stoj na jednej končatine.

1. Môžeme posilňovať všetky tri svalové partie naraz (synergisty: sedací sval + priamy brušný sval + hamstringy). 
2. Môžeme posilňovať unilaterálne – len jednu stranu (buďme opatrní pri možných laterálnych pohyboch panvy!) 
3. Pohyb vykonávame cez bedrový kĺb (hlavica stehnovej kosti + jamka bedrového klbu). Prioritou je preciťovanie kontrakcie zaťažovaných svalových partií.

Špecificky efektívnou variantou je cvičenie vo vise stojmo (výška hrazdy) - trakcia vzpriamovačov chrbtice a štvoruhlého driekového svalu.

Pred samotným cvičením nahrejeme infračerveným žiaričom (elektrickou vyhrievacou poduškou) vzpriamovače chrbtice v lumbálnom sektore, aby sme tkanivo zvyčajne skrátených svalov (antagonistov) uvoľnili. Žiarič nasmerujeme dole na lumbálnu oblasť chrbtice.

Ďalším dôležitým krokom býva posilňovanie kosodĺžnikového svalu (m. rhomboideus), strednej a dolnej časti kosoštvorcového svalu (m. trapezius pars medialis et lumbalis) a uvoľnenie prsných svalov (mm. pectorales). Docielime redukciu hrudnej kyfózy, ktorá býva interaktívne kompenzačná s driekovou lordózou.

Cieľom kinezioterapie úpravy panvy naklopenej dopredu (driekovej hyperlordózy) nie je len čisto symptomatická liečba (odstránenie príznakov - napr. bolesti), ale predovšetkým etiologická (biomechanické odstránenie príčiny - nervosvalových porúch, ktoré spôsobujú nerovnováhu svalových reťazcov).  

BIOMECHANIKA PATOLÓGIE NAKLOPENEJ PANVY

Naklopenie panvy dopredu (anteverzia) v predozadnej rovine (sagitálnej) je výrazne rizikovým patologickým stavom (anterior pelvic tilt - zadná časť driekového sektora chrbtice je stláčaná, predná napínaná). Rizikovým je hyperlordóza v driekovom sektore chrbtice.
Pri markantnom oblúkovitom zakrivení chrbtice, naklopení panvy konvexne (na snímke L5-S1, kraniálne je chrbtica napriamená, absentuje lordóza) ohrozuje 
jedinca šmyková sila, ktorá dopomáha k posunu stavca (spondylolistéza) a táto sila môže spôsobiť kritický strihový efekt na chrbtici aj zlomeninu tela stavca (fractura corporis vertebrae). Predchádzať spondylolistéze môže spondylóza.
Pri pozícii hyperlordózy dochádza na konkavite krivky k 
dotyku tŕňových výbežkov susediacich stavcov, k ohrozeniu fazetových kĺbov, k herniám diskov, k zúženiu medzistavcového otvoru a tým k možnej iritácii miechových koreňov. 

Bipedálny pohyb - chôdza s panvou v takejto pozícii je neprirodzená a vyžaduje veľa energie. 

ANATÓMIA SVALOV PANVY NAKLOPENEJ DOPREDU

V prípadoch naklopenia panvy dopredu a hyperlordóze býva skrátená drieková časť vzpriamovača chrbtice (m. erector spinae pars lumbalis), bedrovodriekový sval (m. iliopsoas), priamy sval stehna (m. rectus femoris), štvoruhlý driekový sval (m. quadratus lumborum). Oslabený býva veľký sedací sval (m. gluteus maximus), brušné svaly (mm. abdominis - abs), hamstringy.
Priamy brušný sval a vzpriamovače chrbta sú antagonisty. Antagonisty sú aj veľký sedací sval a driekový sval - pri chôdzi sú synergisty, pretože zabezpečujú rotáciu v bedrovom kĺbe.

SVALOVÉ SKUPINY, KTORÉ POSILŇUJEME (VYSTIERAČE BEDRA)


Veľký sedací sval (m. gluteus maximus). Vybieha od bedrovej kosti, zadnej časti krížovej kosti a kostrče. Jeho vlákna prebiehajú nadol a smerom von v uhle asi 45 ° k stehennej kosti. Hlavnou funkciou svalu je vystieranie (extenzia) v bedrovom kĺbe. Okrem toho podporuje stabilizáciu bedrového kĺbu.

Veľký sedací sval vykonáva jednoduché, hrubé pohyby a má veľký počet motorických jednotiek (axon α motoneuron - zásobuje viac než 100 svalových vlákien, ale napr. v jemných a presných okohybných svaloch 5-8 svalových vlákien). Zakončenie axonu uvoľňuje acetylcholin, ktorý vyvoláva depolarizáciu membrány svalového vlákna (sarkoléma) - kontrakcia svalového vlákna.

Sval sa môže prejaviť pri zanožení (prepnúť zanoženie sedacím svalstvom), ak je končatina pohyblivá, alebo pri naklopení (extenzii) panvy dozadu (retroverzia), ak je končatina fixovaná. Takýmto spôsobom zabezpečuje vzpriamené postavenie trupu na končatinách. Sval bežne využívame pri behu (najmä horná časť), pri vstávaní zo sedu, pri stúpaní do schodov. Pri sadaní sa sval posúva hore, takže nie je stlačený medzi sedacím hrboľom a podložkou.

Časť horných snopcov, ktoré sa upínajú do bedrovopíšťalového pásu (tractus iliotibialis), spôsobuje odtiahnutie (abdukcia) stehna, spolupracuje pri extenzii kolena (drepy), tak ako aj povrchové snopce dolnej časti.
Hlboké snopce 
dolnej časti, zakončené šľachou na drsnatine stehennej kosti (tuberositas glutea)vyvolávajú aj pritiahnutie (addukcia len pri súčasnej flexii - ohnutie) a vonkajšiu rotáciu (femorálna supinácia).

Pri obojstrannej kontrakcii pomáha zvieraču análneho otvoru; mnohí sme zažili situáciu, keď to na nás prišlo, ale nebol vhodný priestor kam s problematickým obsahom a tak sme zatlačili panvu dopredu, stehná pritlačili k sebe s rotáciou von (femorálna supinácia) - dosiahli sme stiahnutie dolných hlbokých snopcov veľkého sedacieho svalu k sebe, čím sme zvýšili účinnosť zvieračov análneho otvoru a predišli možnej defekácii.

Stredný sedací sval (m. gluteus medius). Z dvoch tretín je prekrytý veľkým sedacím svalom. Okolo bedrového kĺbu je vejárovito rozložený a jeho šľacha sa upína na veľký chochol (trochanter major) stehnovej kostiJe hlavný odťahovač (abduktor) stehna. 
Predné vlákna (ventrálne) aktivizujú ohnute (
flexiu) v bedrovom kĺbe a vnútornú rotáciu stehennej kosti. Zadné vlákna (dorzálne) aktivizujú vystretie (extenziu) a vonkajšiu rotáciu stehennej kosti. Nezanedbateľnou funkciou svalu je stabilizácia panvy. 

Pri stoji na jednej nohe udržiava panvu v horizontálnej polohe a zabraňuje prepadávaniu panvy na strane zdvihnutej končatiny. Táto činnosť je dôležitá pri chôdzi, behu, kedy dynamicky stabilizuje panvu v neutrálnej polohe počas stoja na jednej z nôh.

Obojstranná slabosť sa prejavuje tzv. kačacou chôdzou (myopatická chôdza) - kývanie zo strany na stranu (kyvadlovými pohybmi trupu kompenzujeme stratu rovnováhy); zvyčajne pozorovateľná u starších žien s nadváhou. Pozor na prezentáciu chôdze svetových modeliek na predvádzacích mólach - úmyselný pohyb. 

Červená farba - rotačný pohyb panvy cez bedrový kĺb, zelená šipka - účinok sedacieho svalu na panvu, modrá šipka - hamstringy, žltá šipka - dolná časť priameho brušného svalu, šikmé brušné svaly. Dôležitá poznámka: pracujeme panvou, paže len fixujú adaptér, nepodieľajú sa na dvíhaní adaptéra.

Poranenie sedacieho nervu môže viesť k strate motorickej funkcie - ak sú napr. sedacie svaly na ľavej strane oslabené, tak pri stoji na ľavej nohe prepadávame na pravú (fyziologickú) stranu panvy (paretická chôdza - Trendelenburgov príznak). Počas takejto chôdze kompenzujeme stratu rovnováhy laterálnym úklonom trupu

Malý sedací sval (m. gluteus minimus). Z trojice sedacích svalov je najhlbšie uložený. Primárnou funkciou je stabilizácia hlavice stehennej kosti v kĺbovej jamke počas chôdze. Ďalšie funkcie má ako stredný sedací sval.


Vonkajší šikmý sval brucha (m. obliquus externus abdominis) - začína ôsmimi plochými zubami na ôsmich dolných rebrách. Smeruje šikmo dopredu dolu (ako ruka do vrecka) a dovnútra. Zadné snopce sa upínajú na prednú časť hrebeňa bedrovej kosti, ostatné snopce sa upínajú pri priamom svale brucha do širokej plochej šľachy, aponeurózy, ktorá spredu prikrýva priamy sval brucha a upína sa do bielej čiary (linea alba). Dolný okraj aponeurózy vytvára pruh - slabinový väz (ligamentum inguinale), ktorý ide od horného predného bedrového tŕňa k lonovej spone.
V obojstrannej kontrakcii predkláňa trup, pri jednostrannej kontrakcii trup ukláňa a otáča na opačnú stranu.

Vnútorný šikmý sval brucha (m. obliquus internus abdominis) je uložený pod vonkajším šikmým svalom brucha. Začína od driekovej chrbtice (pomocou hlbokého listu torakolumbálnej fascie), od hrebeňa bedrovej kosti, od vonkajšej tretiny až polovice slabinového väzu. Mäsité snopce prebiehajú skoro kolmo vzhľadom na priebeh snopcov vonkajšieho šikmého svalu. Zadné snopce sa upínajú na tri posledné rebrá, ostatné snopce prechádzajú pri priamom svale brucha do aponeurózy, ktorá sa rozdeľuje na predný a zadný list. Predný list prechádza pred priamym svalom brucha a zadný za ním do bielej čiary.
Pri obojstrannej kontrakcii predkláňa trup, pri jednostrannej kontrakcii trup ukláňa a otáča na svoju stranu. Spolupracuje s vonkajším šikmým svalom brucha na druhej strane.

Priamy sval brucha (m. rectus abdominis) začína od chrupkovitých koncov piateho až siedmeho rebra a mečovitého výbežku (processus xiphoideus) na hrudnej kosti (os sternum). Upína sa krátkou silnou šľachou na lonovú kosť (os pubis) laterálne. Svaly na oboch stranách oddeľuje šľachová lišta (linea alba), ktorá začína na mečovitom výbežku a upína sa na lonovú sponu (symphysis pubica). Asi v strede je pupočná jazva (pupok – umbilicus) – počas vnútromaternicového vývinu je plod vyživovaný cievami cez pupočník. Je to oslabené miesto brušnej steny – pupočná prietrž (hernia umbilicalis).
​Najmä odtiaľto smerom dole potrebujeme pri panve naklopenej dopredu posilňovať oslabené brušné svaly. Hĺbka pupka je ukazovateľom hrúbky tukového tkaniva. Veľká hrúbka tukového tkaniva a ovisnuté brucho výrazne komplikujú redukciu 
naklopenej panvy kinezioterapiou. Sval býva predelený tromi až štyrmi priečnymi šľachovými vložkami (intersectiones tendinae). Tie sval oddeľujú na 4-5 tehličiek, ktoré sa môžu samostatne kontrahovať, čo využívame pri kontrakcii dolnej časti priameho svalu brucha - od lonovej kosti po pupok.

Posilňovanie dolnej časti brucha má ešte ďalší významný zdravotný efekt - znižuje tvorbu kŕčových žíl na dolných končatinách.

Variantom môže byť aj cvik v ľahu na chrbte s významným bráničným dýchaním.

Funkcia: Ak je panva v obojstrannej kontrakcii fixovaná, predkláňa trup. Ak je fixovaný hrudník, dvíha panvu – zmenšuje jej naklopenie dopredu (dôležitá funkcia pri našom cviku). Pomáha pri výdychu a pri vyprázdňovaní.


Hamstringy

Dvojhlavý sval stehna (m. biceps femoris). Dlhá hlava začína na hrboli sedacej kosti, krátka hlava začína od dolnej polovice bočnej pery drsnej čiary stehnovej kosti. Obidve hlavy sa spájajú a upínajú na hlavu ihlice. Dlhá hlava sa zúčastňuje aj pri extenzii v bedre.

Pološľachovitý sval (m. semitendinosus) – v jeho brušku je šľachová vložka. Začína na sedacom hrboli (tuber ischiadicum) a upína sa na prístredný (vnútorný) kondyl píšťaly do „husacej nohy“ (pes anserinus). Sval sa zúčastňuje aj na extenzii v bedre.

Poloblanitý sval (m. semimembranosus) začína na sedacom hrboli a upína sa na proximálne nákončie píšťaly tromi šľachovitými pruhmi, z nich dva sa upínajú na stredný kondyl píšťaly, tretí sa vracia hore a spevňuje zadnú stenu kĺbového puzdra kolena ako šikmý zákolenný väz. Sval sa zúčastňuje aj na extenzii v bedre.

Skupina troch svalových partií sa v rehabilitácii nazýva hamstringy.  


RIZIKOVÉ VYSOKÉ PODPÄTKY - HYPERLORDÓZA

Chodenie v topánkach s vysokými podpätkami je elegantné a sexi (pokiaľ v nich vie dáma chodiť), ale prináša aj zdravotné problémy v kĺboch - kosti nohy (ossa pedis), kolenný kĺb (articulatio genus), bedrový kĺb (articulatio coxae), chrbtica (columna vertebralis).
 
Pre hojene hernie platničky je chôdza v topánkach s vysokými podpätkami deštrukčný prostriedok. Takisto sedenie s prekríženými nohami je rizikové. 

Topánky s vysokými podpätkami vytvárajú tendenciu nakloniť telo žien dopredu. Pokiaľ by uvedený smer sklonu nekompenzovali, potom by napr. desať centimetrov vysoké podpätky predkláňali dámu dopredu pod uhlom 45 °. Proti tomu je vnútorné ucho (auris interna - podstatná časť orgánu rovnováhy, vestibulárneho systému), ktoré plní významnú úlohu pri udržiavaní rovnováhy. Takáto poloha by prinášala ďalšie komplikácie, a tak sú dámy nútené kompenzovať uhol predklonu tak zdravím ohrozujúcou hyperlordózou ako aj hyperkyfózou a naklonením panvy dopredu.


SVALOVÉ SKUPINY, KTORÉ NAŤAHUJEME

Bedrovodriekový sval (m. iliopsoas)

Častejším prípadom býva skrátenie svalovej partie, ich oslabenie býva menej časté.

Skladá sa z dvoch svalov a jeho skrátenie býva v značnej miere spoluzodpovedné za hyperlordózu v driekovom sektore chrbtice: 

 

 

 

 

 

 

 

Jedna z možností ako naťahovať skrátený bedrovodriekový sval i priamy sval stehna (m. rectus femoris).

1. Driekový sval (m. psoas) začína od medzistavcových diskov a priľahlých tiel prvých štyroch driekových stavcov (L1L2L3, L4) a dvanásteho hrudníkového stavca (Th12). Ide pod slabinový väz (lig. inguinale) a upína sa na malý chochol stehnovej kosti (trochanter minor).
Môže sa negatívne priamo podieľať na hyperlordóze driekového sektora chrbtice.

2. Bedrový sval (m. iliacus) začína na vnútornej ploche hrebeňa bedrovej kosti (crista iliaca), ide pod slabinový väz, spája sa s driekovým svalom a spolu s ním sa upína na malý chochol stehnovej kosti.
Môže sa negatívne priamo podieľať na naklopení panvy dopredu.


Skolióza: Unilaterálne skrátenie medzi bedrovodriekovými svalmi ovplyvňuje výskyt skoliózy v driekovom sektore chrbtice.


Vzpriamovač chrbtice (m. erector spinae)

Opatrným polohovaním na drevenom bloku môžeme naťahovať vzpriamovače v lumbálnom sektore.

Dievčina a jej vyvýšený úzky úchop kruhov - vis vzadu v hlbokom drepe znožmo, kedy v trakcii využíva natiahnutie najmä lumbálnych vzpriamovačov. 

V našom prípade bol dôležitý vzpriamovač chrbtice a z jeho komplexu sakrospinálny systém, začínajúci od zadnej plochy krížovej kosti, tŕňových výbežkov driekových stavcov a posledných dvoch hrudných stavcov. Na povrchu je šľachovitý – súčasť povrchového listu torakolumbálnej fascie. Sakrospinálny systém vytvára v driekovej oblasti dva mohutné valy, ktorých mäsitá hmota sa v krajine lumbálnej štiepi na dve časti. Mediálnu (prístrednú) predstavuje najdlhší sval chrbta (m. longissimus) a laterálnu (bočnú) bedrovorebrový sval (m. iliocostalis). Inervácia vedie z chrbtového vetvenia bedrových miechových nervov.
Môže sa negatívne priamo podieľať na hyperlordóze driekového sektora chrbtice a naklopení panvy dopredu.

Priamy sval stehna (m. rectus femoris)

Jedna zo štyroch hláv štvorhlavého svalu stehna (m. quadriceps femoris), ktorá je dvojkĺbová (bedro a koleno), zvyšné tri hlavy sú jednokĺbové.

Začína na dolnom prednom bedrovom tŕni a nad panvičkou. Vretenovité bruško prechádza do šľachy, ktorá sa spája s úponmi ostatných hláv (vložená sezamská kosť, jabĺčko) a upína sa jabĺčkovým väzom na drsnatinu píšťaly. Sval zreteľne vidieť pri pokuse o flexiu v bedrovom kĺbe proti odporu pri vystretom kolene (prednoženie).
Môže sa negatívne priamo podieľať na naklopení panvy dopredu.

Vpravo hore vidíme napínač širokej pokrývky - m. tensor fasciae latae, ktorý sa označuje aj ako predný sedací sval. Ovplyvňuje rovnováhu panvy. Okrem iného pomáha veľkému sedaciemu svalu.

Priamy sval stehna - m. rectus femoris, prostredný široký sval - m. vastus intermedius (pod m. rectus femoris), prístredný široký sval - m. vastus medialis, bočný široký sval - m. vastus lateralis.

Klasický variant naťahovania priameho svalu stehna. Opatrní buďme pri prehnanom prehýbaní sa v driekovom sektore chrbtice - hyperlordóza. Stabilizáciu panvy vo fyziologickej polohe zabezpečujeme primeranou kontrakciou priameho brušného svalu. Uvoľňovanie svalu automasážou.

BIOMECHANICKÁ ANALÝZA PANVY NAKLOPENEJ DOPREDU

Nižšie sú obrázky, na ktorých vidíme najčastejšie prípady naklopenej panvy dopredu. V oboch je spoločným ukazovateľom naklopená panva (kritickým je najmä segment L5-S1), ale v oboch prípadoch je povzbudivým pre priaznivý výsledok kinezioterapie to, že chrbtica nemá v driekovom sektore výrazne klinovité stavce. Odlišnosti v driekovom sektore chrbtice medzi oboma prípadmi sú:

Obr. 1. Fyziologická krivka lordózy
Obr. 2. Patologické napriamenie driekového sektora chrbtice (absentuje lordóza) + hernia disku

Biomechanika riešenia oboch problémov nie je komplikovaná - niektoré postupy budú spoločné, ďalšie budú odlišné, aby nedochádzalo ku kontraproduktívnym výsledkom. Základom bude posilňovanie s využitím princípu recipročnej inhibície - bonus facilitácie (využijeme poznatok, že antagonistami brušných svalov sú vzpriamovače chrbtice). Aplikujeme Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie a jeho progresívne metódy, špecifické cviky a pomôcky.

Súčasťou riešenia problematiky naklopenej panvy dopredu sú aj naťahovacie cvičenia na vzpriamovače chrbtice (najmä lumbálny sektor), štvoruhlý driekový sval. Úchop rukami napr. o priečky rebrín vo vyšej pozícii slúži na dosiahnutie trakcie. Uvoľnený hlboký drep na celej ploche chodidiel vo vise slúži v rehabilitácii na riešenie driekovej hyperlordózy a panvy naklopenej dopredu (širšia poloha chodidiel pomáha flexibilite bedrových kĺbov a kolien).

Cvičiť budeme pomaly, aby sme vytvorili optimálne podmienky pre maximálne využitie difúznej funkcie platničiek. Sústredený pohyb realizujeme po dráhe (izotonická kontrakcia) po hranicu bolesti. Ďalšou variantou je izometrická kontrakcia (pohyb zastavíme a držíme v určenom biomechanicky a liečebne výhodnom bode). Rozsah extenzie v bedrovom kĺbe obmedzuje napätie bedrovostehnového väzu (ligamentum iliofemorale), najmohutnejší z väzov.

Vynikajúca konštrukcia asistenčného stroja na stláčanie jednonožne v stoji (šikmý sklon vodidiel, nízka a dostatočne dlhá a široká nášľapná plocha) nám pomáha cielene a zároveň komplexne riešiť problematiku naklopenej aj rotovanej) panvy. Prispieva k spestreniu účinného riešenia problematiky.

Aj keď sa nám javí problém ako lokálny (cielený), na ktorý budeme klásť dôraz, musíme postupovať komplexne (celostne), aby sme optimálne pospájali pohybové reťazce a docielili, alebo aspoň sa priblížili k fyziologickému dynamickému stereotypu a postúre. 
Ale náprava si vyžaduje trpezlivosť a disciplínu pacientov.


Špecifickou kinezioterapiou výrazne pozitívne ovplyvníme svaly panvového dna - análny a močový zvierač (ovládanie vylučovania stolice a moču), funkciu maternice pri pôrode, zlepšíme úroveň pohlavného styku.

Svaly panvového dna (panvová membrána) sú dôležité pre poskytovanie opory panvovým orgánom (močový mechúr a črevá u mužov + maternica u žien) a v udržiavaní kontinencie močových a análnych zvieračov. Svaly panvového dna sú súčasťou hlbokého stabilizačného systému.

Rytmickými zmenami brušného tlaku pri posilňovaní brušného svalstva vyvoláme počas dýchania (pri kontrakcii výdych) zmeny tlaku v žilách, ktoré ležia pri zadnej brušnej stene a uľahčíme prúdenie krvi smerom k srdcu. Správnou činnosťou brušných svalov (najmä ich dolnej časti) predchádzame "kŕčovým žilám" v dolných končatinách.

Strečingové cvičenie na fitlopte pomáha uvoľňovať skrátené vzpriamovače driekového sektora chrbtice. Dolné končatiny máme uvoľnene vystreté - špičkami sa dotýkajú podlahy.

BIOMECHANICKÁ ÚPRAVA PANVY NAKLOPENEJ DOPREDU

Viac-menej fyziologickú krivku lordózy ohrozuje v dolnom driekovom sektore naklopená panva dopredu. Pôsobí tu nebezpečná, život ohrozujúca strihová sila. Pôvodné hernie diskov L3-L4 (4 mm) a L4-L5 (8 mm) sú takmer v poriadku. Vidíme klinovité platničky L1-L2, L2-L3, L3-L4, L4-L5, L5-S1 a tu sa budeme snažiť docieliť rovnomerné rozloženie tlakových síl axiálne. Musíme brať do úvahy aj ďalšie degeneratívne zmeny na stavcoch a platničkách. Úpravou sklonu panvy môže pacient narásť o niekoľko milimetrov.

Pri posilňovaní brušných svalov sa zameriame najmä na ich dolné časti - v prípade priameho brušného svalu od pupka dole.

V diagnostike výsledkov v rehabilitácii nám poslúži na presné zisťovanie fyziologického posunu uhla naklopenej panvy aplikácia Kinovea (porovnanie snímok magnetickej rezonancie). Patologicky klinovité stavce i platničky.

Pripraveným špecifickým cvikom a špecifickou pomôckou (horolezecký uväzok) alebo dolný náhon protismernej kladky, budeme naraz posilňovať dolné brušné svaly a veľký sedací sval a hamstringy, ale zároveň aj recipročne naťahovať skrátené vzpriamovače chrbtice a štvoruhlý driekový sval.

Komplikovať postup úpravy nám môžu degeneratívne zmeny na stavcoch - napr. osteofity (volám ich pasce na platničky).


Naklopená panva bez fyziologickej krivky lordózy - napriamená chrbtica. Pôsobí tu nebezpečná život ohrozujúca strihová sila. Na tomto obrázku je problematická-bolestivá hernia disku L5-S1 (3 mm), ktorá irituje durálny vak, klinovité sú platničky L3-L4, L4-L5, L5-S1 a tu sa budeme snažiť docieliť rovnomerné rozloženie tlakových síl axiálne. Musíme brať do úvahy aj ďalšie degeneratívne zmeny na stavcoch a platničkách.

Pri posilňovaní brušných svalov sa zameriame najmä na ich dolné časti - priamy brušný sval od pupka dole.

Pripraveným špecifickým cvikom a špecifickou pomôckou (horolezecký úväzok) alebo dolný náhon protismernej kladky, budeme naraz posilňovať dolné brušné svaly a veľký sedací sval a hamstringy, ale zároveň aj recipročne naťahovať skrátené vzpriamovače chrbtice a štvoruhlý driekový sval. 

Pri napriamenej chrbtici môžeme opatrne posilňovať oslabený bedrovodriekový sval, pretože chýba fyziologická lordóza v lumbálnom sektore, ktorú potrebujeme vytvoriť.

NEUROLÓGIA 

n. subcostalis (podrebrový nerv):
n. iliohypogastricus (Th12-L1):
n. ilioinguinalis (L1):
n. genitofemoralis (L1-L2):
n. cutaneus femoris lateralis (L2-L3):
n. obturatorius (L2-L4):
n. femoralis (L2-L4, niekedy L1):
n. ischiadicus (L4-S3):
n. pudendus (S2-S4):
n. coccygeus (S3-Co):
n. saphenus (najdlhšia senzitívna vetva z n. femoralis)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KTORÉ CVIKY PRI PANVE NAKLOPENEJ DOPREDU (DRIEKOVEJ HYPERLORDÓZE) NEPOUŽÍVAME

Tak tento cvik určite nie! Sedy-ľahy sú už dávno prekonané. Biomechanika ich účinku je nebezpečná najmä v driekovom sektore chrbtice, ale aj varianta s ohnutým chrbátom a predklonenou hlavou (dotknúť sa chrbátom podložky lavičky a v sede lakťom opačného kolena) prináša zdravotné riziká nielen pre zdravých cvičencov, ale najmä pre pacientov s ťažkosťami s chrbticou.

Pri fixovaných dolných končatinách predkláňa bedrovodriekový sval trup - na obrázku vytvára nepriaznivú hyperlordózu (červená šipka).

Čudujem sa telovýchovným odborníkom nielen na ministerstvách školstva, ale aj zdravotníctva, no aj popredným odborníkom na príslušných vysokých školách, že podobu cviku nechávajú stále zaradenú do testovania žiakov základných škôl, eventuálne v rehabilitačnom procese!
Ako-tak obstoja skracovačky s trupom kolmým na lavičku. 


Cvik, ktorý sa často mylne používa na posilňovanie dolnej časti brušného svalstva. Ale skôr ide o posilňovanie zvyčajne skráteného bedrovodriekového svalu a posilňovanie priameho svalu stehna.

Prednožovanie (fixovaný trup) by som zaradil opatrne pri napriamenej chrbtici v driekovom sektore (bedrovodriekový sval býva oslabený). Vtedy by sa hodil lokalizovaný účinok bedrovodriekového svalu pre vytvorenie fyziologickej lordózy. Ja používam variant na bradlách vo vzpore na predlaktí prednožovanie jednonožne (trakcia chrbtice).  

V prípade panvy naklopenej dopredu a lordózy, prípadne hyperlordózy, ho rozhodne nedoporučujem zaraďovať do rehabilitačného programu, je to to kontraproduktívne.

Cviky na dolnú oblasť brušného svalstva (na bradlách vzpor na predlaktí) majú miesto v športovom tréningu, ale v rehabilitácii k nim pristupujme opatrne, pretože v nesprávne zvolenej terapii majú skôr kontraproduktívny účinok. Prečo? Je to hlavne v dôsledku funkcie bedrovodriekového svalu (m. iliopsoas) a priameho stehenného svalu (m. rectus femoris), ktoré naklápajú panvu dopredu a podieľajú sa na hyperlordóze v driekovom sektore chrbtice. 

Na druhom a treťom obrázku sa výrazne aktivujú šikmé brušné svaly (na druhom striedavá kontrakcia vonkajšieho oproti vnútornému a na treťom vonkajší aj vnútorný súčasne na strane kontrakcie). Stabilizuje to priečny brušný sval.