OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Spojila ich kulturistika

Nová éra kulturistiky v Topoľčanoch


Rok 1979 - nástup Jozefa Sitkeya do funkcie predsedu oddielu

Svetlo do činnosti oddielu vniesol 15. 1. 1979 sčítaný Jozef Sitkey (nar. 1952), keď si efektívne pripravil svoju predvolebnú kampaň na post predsedu oddielu. Jozef nemal výrazné pretekárske predpoklady ani ambície, o to viac bol neprehliadnuteľný ako funkcionár. Pod jeho vedením sa začína najslávnejšia éra v histórii topoľčianskej kulturistiky. Ale popritom sa postupne vyprofiloval ako autokrat, čo niektorým členom oddielu neprekážalo (báli sa alebo si užívali výhody z podporovania). 
Jozef pracoval ako plavčík v krytej plavárni v Topoľčanoch a „dokázal sa uvoľniť“ zo zamestnania a vybaviť množstvo záležitostí, týkajúcich sa zdarného chodu oddielu.

Zľava: Ernest Halír (člen oddielu), ďalej sú členovia výboru František Zubatý, Jozef Sitkey, Ivan Mallo, Milan Kunda, v sede Ľudovít Bobula. Fotografia bola nasnímaná na balkóne sokolovne.

Február 1979, MO v silovom trojboji – sokolovňa: do 75 kg: 1. Peter Opát (TO) – 452,5 kg, 2. Milan Kríž (Bánovce n/B) – 410 kg, 3. Peter Psotný (TO) – 400 kg, do 85 kg: 1. Ján Karas (Bánovce n/B) – 532,5 kg, 2. Jozef Valach (TO) – 440 kg, 3. Ľubomír Slaný (Bánovce n/B) – 427,5 kg, nad 85 kg: 1. Miroslav Patro (Bánovce n/B) – 577,5 kg, 2. Ján Niko (TO) – 547,5 kg, 3. Milan Morávek (TO) –  537,5 kg. Pretekárov z Bánoviec nad Bebravou viedol Michal Čapla

Bývalý člen oddielu Rudolf Schwarz sa prihovoril u predsedu Jozefa Sitkeya, aby sa stal novým členom oddielu Rudov brat Jozef. Jozefa sme vtedy vnímali iba ako chalana, ktorý si chce zacvičiť v lepších podmienkach. Ako veľmi sme sa mýlili. Z Jozefa sa stala osobnosť oddielu - nasadenie v tréningu, športové výsledky, kamarátska a zodpovedná povaha a navyše šofér Škody 1203, ktorou sme chodili bezpečne na súťaže a zo súťaží. 

Leto 1979, trávnatá plocha za krytou plavárňou (pýcha plavčíka J. Sitkeya), na nej zľava v objemovej fáze začínajúci pretekár M. Kunda a vyspelý kulturista J. Borodáč. Vzadu stará budova, ktorá dnes už nestojí a nahradil ju tenisový dvorec. Za starou budovou je suterén očistných kúpeľov, kde oddiel fungoval v oseddesiatych rokoch.

Juraj Borodáč štartoval v roku 1978 za Fortunu Trnava  na M-Zsl. kraja (3. miesto), ale trénoval v Piešťanoch-Topoľčanoch. V roku 1978 topoľčiansky oddiel nefungoval naplno. Aj keď sa Juraj kvalifikoval na M-SSR, súťaže sa nezúčastnil.

V apríli 1979 štartovali v Nitre na M-Zsl. kraja v kulturistike traja pretekári. Z nich si najlepšie počínal Juraj Borodáč v kategórii do 179 cm, ktorý si priniesol bronzovú medailu, nad 179 cm: Milan Kunda obsadil 9. miesto a Bystrík Káčer 10. priečku. Povzbudiť ich prišlo 15 členov oddielu. Na M-SSR v Košiciach obsadil J. Borodáč 5. priečku (prvý senior z oddielu na M-SSR) a na M-ČSSR v Ostrave bol ôsmy. Juraj pracoval ako zverolekár na bitúnku v Topoľčanoch a bol v tom čase v oddiele osobnosťou.

Schody z krytej plavárne na trávnatú plochu pri plavárni. Páni sa hádam neurazia, keď uvediem aj ich prezývky, hore zľava: Peter Ondrašík (Vrtuľa), za ním skrytý Jozef Schwarz (Tečka), Juraj Borodáč, Jozef Sitkey (Cicka), Ľuboš Kmotorka (Filozof), pod nimi zľava Ľudovít Bobula, Pitino Minársky, Milan Kunda, Peter Brňo (Cicik), Wolf (Telo), pod nimi zľava sedia Alica Káčerová s malým Bibom, Ján Neradný (Banán).

V auguste 1979 sa uskutočnili prvé zbery starého železa. Pokračovalo sa i v ďalších mesiacoch – niekoľkokrát ráno o šiestej Jožo SitkeyĽudo BobulaJožko Schwarz – vodič požičaného traktora s vlečkou či nákladiaka (od jeho brata Ruda z technických služieb), Bystrík KáčerPaľo Nováčik, František Zubatý nakladali do siedmej vyhliadnutý železný šrot; Paľo Nováčik prišiel práve z nočnej služby z pekárne a Ľudo upotený odchádzal na autobus do práce do školy do Nitrianskej Blatnice.

Nový výbor začal cieľavedome riadiť činnosť oddielu – účasť na súťažiach (tréneri: J. Borodáč – kulturistika, Ľ. Bobula – silový trojboj). Mýlili sa tí, ktorí si mysleli, že sa budú správať i naďalej ako v pivničnom klube. Kritériá členstva sa sprísnili. Zlepšovala sa propagácia činnosti oddielu.

Na septembrovej súťaži v silovom trojboji pôsobil ako rozhodca František Zubatý. Vzadu zľava sedia Miroslav Patro a Marián Drozdík - neskôr známi slovenskí lifteri z Bánoviec nad Bebravou.

September 1979, O pohár 35. výročia SNP v silovom trojboji – sokolovňa: do 75 kg: 1. Peter Opát – 470 kg, 2. Kvetoslav Doubrava – 377,5 kg, 3. Pavol Žember – 312,5 kg, do 85 kg: 1. Ľudovít Bobula – 485 kg, 2. Jozef Valach – 450 kg, 3. Josef Matocha – 430 kg, nad 85 kg: 1. Ján Niko – 585 kg, 2. Bystrík Káčer – 550 kg, 3. Jozef Schwarz – 507,5 kg.

Zľava Pavol Žember, Kvetoslav Doubrava, Peter Opát. Vzadu zľava Ľudovít Bobula, Štefan Benčík.

V období socializmu bolo vítané, aby sa súťaže konali na počesť významných výročí politických udalostí, pretože sa ľahšie organizačne vybavovali a zabezpečovali u politických a spoločenských inštitúcií.

Peter Opát (zima 1979) a bicepsové zdvihy s jednoručkami. Jedna z posledných fotografií pred opustením balkóna sokolovne. Všetky tieto fotografie sú vzácnosťou – zachytávajú interiér balkóna, jeho úpravu, používané náradie a náčinie, nástenky. Dole pri balkónovej priečke v interiéri posilňovne bol pozdĺžny stojan na jednoručky (vidieť časť z neho medzi stojanmi na veľkú činku).

Ďalšou špecifikáciou bolo každoročné plnenie oddielových záväzkov zameraných na získavanie titulu "Vzorný" oddiel kulturistiky" - tri stupne náročnosti, čo bola byrokratická záťaž (odpracované brigádnické hodiny, prednášky, šetrenie elektrickou energiou atď.), kde sa veselo klamalo v štatistikách, ktoré sa posielali "hore". Keď som prišiel v roku 1978 do oddielu, na stene balkóna sokolovne už visela trojka. Keďže som bol učiteľ, mal som vo výbore oddielu spočiatku funkciu "Politickovýchovný - Ľudovít Bobula".

Miroslav Vaculčík (s kulturistikou začínal v Milexe Bratislava) v zime 1979 na balkóne sokolovne v objemovej fáze prípravy pred jarnými M-Zsl. kraja 1980. Vpravo dolu špecificky konštruovaná "tyč" s kotúčmi na rôznorodé účelné posilňovanie. Fotografie patria k posledným z balkóna.  

Podmienkou bolo mať splnené aj podmienky "Odznaku zdatnosti". Ako učiteľ telocviku som organizoval plnenie podmienok "Odznaku zdatnosti" na futbalovom štadióne a na plavárni. Kulturisti boli chalani ťažkí a splniť limity niektorých disciplín im robilo problémy, napr. vytrvalostný beh, plávanie - pridával som centimetre a uberal sekundy (pracovník OV ČSZTV v Topoľčanoch Štefan Majeský mal podivný úsmev na tvári, keď som ho presviedčal, že výsledky sú objektívne dosiahnuté). Úsmevné bolo, že podmienky odznaku zdatnosti "splnil" aj Bystrík Káčer, ktorý nevedel poriadne plávať. Postupne sme získavali ďalšie stupne "Vzorného oddielu" a udelený "diplom" visel zarámovaný v interiéri posilňovne na čestnom mieste.

Budúca hviezda topoľčianskeho silového trojboja Ján Niko na univerzálnej lavičke na balkóne sokolovne (zima 1979).

V roku 1979 reprezentovalo Topoľčany na M-Zsl. kraja v silovom trojboji vo Veľkých Kostolanoch šesť pretekárov; v kategórii do 60 kg zvíťazil Kvetoslav Doubrava – 375 kg,  do 82,5 kg: 3. Ľudovít Bobula – 505 kg, 4. Peter Opát – 487,5 kg, do 90 kg: 3.  Ján Niko – 595 kg,  4. Bystrík Káčer – 562,5 kg, do 110 kg: 3. Jozef Schwarz (člen oddielu od roku 1979) – 512,5 kg.

Na balkóne sokolovne je zľava K. Doubrava a tréner Ľ. Bobula.

Fotografia je dokumentom výzdoby vtedajších činkární, ktorú tvorili najmä motivačné fotografie popredných svetových kulturistov z týždenníka Štart. Vľavo hore Sergio Oliva, Sýrčan Kásim Yazbek s perfektnými "brušákmi", so slovanským pôvodom Bob Gajda a "Blonder Bomber" Dave Draper. A ešte detské počítadlo s čiernou tabuľkou - niektorí chalani si guľôčkami značili počet odcvičených sérií. Tí skôr narodení sa pamätajú. 

Kveto Doubrava vybojoval na M-SSR 1979 v Hlohovci 3. miesto – 365 kg, a stáva sa držiteľom druhého najlepšieho výkonu v ČSSR v tlaku na lavičke v kategórii do 56 kg výkonom 97,5 kg.

Na M-ČSSR v Ružomberku si už neudržal svoju nízku hmotnosť a vysokú výkonnosť a v kategórii do 67,5 kg získal 6. miesto – 360 kg. Bolo pre neho skutočne náročné udržať si tak dlho takú nízku hmotnosť; videli sme to na ňom – „smrtka“ výzoru tváre, problémy s artikuláciou, apatický pohľad.

M-Zsl. kraja 1979 v silovom trojboji. Bystrík Káčer pri úspešnom pokuse v drepe. Vzadu mu asistuje popredný čs. kulturista Michal Kolarovič z V. Kostolian.

Kulturisti zaznamenali ďalší úspech – 25-ročný Kveto Doubrava sa umiestnil na desiatom mieste v okresnej ankete Najúspešnejší športovci za rok 1979.

Rok 1980 - kulturisti musia opustiť balkón sokolovne

Február 1980 – turnaj v silovom trojboji k Víťaznému februáru: do 82,5 kg: 1. Milan Kríž (Bn/B) – 482,5 kg, 2. Peter Psotný – 447,5 kg, 3. Jozef Valach – 440 kg, do 90 kg: 1. Ľudovít Bobula –  550 kg, 2. Peter Opát – 470 kg, 3. Josef Matocha – 445 kg, nad 90 kg: 1. Ján Niko – 602,5 kg, 2. Bystrík Káčer – 590 kg, 3. Jozef Schwarz – 550 kg. Rozhodcovia: I. MalloF. ZubatýĽ. Golský.

Mladíci z Horných Obdokoviec, ktorí v obci posilňovali - František Šiška, Viliam Mokrý ..., pozvali dvakrát do kultúrneho domu na exhibičné vystúpenie topoľčianskych kulturistov (doplnkový program sobotňajších tanečných zábav) – zúčastnili sa S. HalmoM. KundaB. KáčerP. Nováčik, P. Psotný. Prvýkrát moderoval Jozef Sitkey, druhýkrát Ľudovít Bobula. Odmenou im boli párky s chlebom a horčicou, varené víno a potlesk prítomných návštevníkov a návštevničok tanečnej zábavy.

Pavol Nováčik prezentuje voľnú zostavu na pódiu Domu kultúry v H. Obdokovciach. Paľo mal optimálne plastické svalstvo trupu.

Nízka priečka balkóna bola spočiatku bez závesu. Neskôr, kvôli komornej atmosfére na balkóne, tam kulturisti natiahli po celej dĺžke záves, brániaci priamemu vizuálnemu kontaktu zdola, ale aj zhora. Veď neraz "nenápadne" s obľubou sledovali dole upotené budúce zdravotné sestry v predpisových modrých gaťkách a bielych tričkách na hodinách telesnej výchovy, ktoré aktivizovala súdružka profesorka.

V prvej polovici roku 1980 sa kulturisti, vďaka iniciatíve Jozefa Sitkeya a porozumeniu riaditeľa obvodných technických služieb Milana Belisa, presťahovali do suterénu očistných kúpeľov, keď dovtedajšie miesto ich pôsobenia – balkón sokolovne, prestavalo vtedajšie vedenie OV ČSZTV na administratívnu miestnosť a sklad (znefunkčnili pôvodný balkón sokolovne, poškodili historický interiér budovy), ale súčasne nebolo ochotné, spolu s výborom TJ TS Topoľčany, vykompenzovať kulturistom adekvátne, alebo ešte vyhovujúcejšie priestory.

Vysoký Stanislav Halmo a jeho chrbát zozadu na exhibícii v Horných Obdokovciach. Peter Psotný sa prezentoval na veľkom počte súťaží v kulturistike, silovom trojboji či exhibícií - nevynechal ani H. Obdokovce.

Suterén si kulturisti svojpomocne premenili na jednu z najlepších, účelných posilňovní v ČSSR v tom čase. Z neďalekého búraniska domu „naznášali“, aj vďaka „Gaziku“ (sovietske terénne vozidlo) Jožka Schwarza (prezývaný Tečka – bývalý dorastenecký a juniorský  reprezentant ČSSR vo vodnom póle, menovec a bratranec silového trojbojára Jožka Schwarza), do suterénu množstvo tehál na vybudovanie veľkej priečky – práce viedol Peter Psotný, pomáhali mu najmä Jaro Drevenák a Peter GregušBystrík Káčer zas pozváral množstvo mreží na oknách, ďalšie náčinie a náradie.

Topoľčianski kulturisti začali nosiť na ľavej hornej časti teplákovej bundy logo oddielu bielo-červenej farby: oddielová príslušnosť, symbol kulturistiky - trup s dvojitým bicepsom Arnolda spredu a pod ním erb Topoľčian.

Jar 1980 započali kulturisti na M-Zsl. kraja v Topoľčanoch – v apríli sa na pódiu domu osvety predstavilo 10 (!) pretekárov. Do 169 cm: 7. Peter Opát, 8. Ján Niko, do 174 cm: 2. Juraj Borodáč, 11. Milan Morávek, do 179 cm: 3. Miroslav Vaculčík, 9. Josef Matocha, 11. Pavol Nováčik, nad 179 cm: 9. Milan Kunda, 10. Bystrík Káčer, 11. Stanislav Halmo.

Na M-SSR v Hlohovci bol M. Vaculčík siedmy, J. Borodáč obsadil 4. priečku. Nech to bude vyzerať ako lokálpatriotizmus, ale Juraj bol obratý o bronzovú medailu. Aj v kulturistike fungovali "omyly" rozhodcov.

Na M-ČSSR v Púchove patrila 40-ročnému J. Borodáčovi 8. priečka.

Juraj Borodáč v zimnej objemovej fáze prípravy v januári 1980. Plocha konca schodišťa pred vchodom na balkón sokolovne slúžila kulturistom ako šatňa. V rohu stôl so stoličkami, vešiak, v popredí vľavo nová šikmá lavička na posilňovanie brušného svalstva. V opačnom rohu bol stojan na prezúvky a okno s výhľadom na asfaltové ihrisko topoľčianskych hádzanárov (hrali druhú ligu a na domácich zápasoch mali plné tribúny). Pri zábradlí (oproti dverám na balkón) bola hrazda kombinovaná s bradlami (progresívne konštrukčné dielo priekopníka kulturistiky Jána Hulényiho), ktorá ešte dodnes slúži vo Fitcentre Donald v Topoľčanoch.

Aj začiatkom osemdesiatych rokov pokračovali pokusy o odčlenenie sa z macošsky sa správajúcej TJ TS Topoľčany – pretože pomoc TJ TS takmer neexistovala, no pokusy boli bezvýsledné. V Agrostave Topoľčany prejavili záujem o pričlenenie, ale funkcionárom TJ TS Topoľčany vyhovoval doterajší stav a „prestup“ kulturistov „zamietli“.

Pokiaľ chceli kulturisti existovať a dosahovať lepšie výsledky, museli sa spoliehať aj v ekonomickej oblasti sami na seba – a Jožo Sitkey takéto ambície nielen mal, ale vedel ich aj v praxi realizovať. Po zbere železného šrotu sa preorientoval na usporadúvanie diskoték a zábav.

Zľava J. SitkeyJ. Borodáč v súťažnej forme na trávniku pri schodisku krytej plavárne. 

Začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia patril oddiel kulturistiky TJ TS Topoľčany k najlepším v Československu. Noví záujemcovia sa prijímali do oddielu zvyčajne po splnení silových kritérií či po prezentácii adekvátnych svalových dispozícií postavy.

Zľava Josef Matocha, Ján Niko, Miroslav Vaculčík v objemovej fáze prípravy pred M-Zsl. kraja v kulturistike. Vzadu, medzi Jánom a Miroslavom, je priekopnícky stroj na hacken drepy - už suterén očistných kúpeľov, kam sa museli presťahovať.. 

Oddiel poskytoval svojim členom na tú dobu výborné tréningové podmienky – posilňovňa v suteréne očistných kúpeľov bola vybavená najmä svojpomocne zhotoveným kvalitným náradím a náčiním. Pozornosť sa začala venovať regeneračným procedúram, ale oddiel ponúkal iba existenčné ekonomické podmienky (v TJ TS mali iné priority), a tak si športovci hradili podstatnú časť nákladov na súťaže (hlavne stravu, časti športového oblečenia) sami, a výrazne oberali o financie rodinné rozpočty. Napriek tomu bol o dobrovoľnú účasť na súťažiach záujem („donútených“ bolo iba zopár jedincov).

September 1980, turnaj v silovom trojboji O pohár SNP: do 82,5 kg: 1. Peter Psotný – 460 kg, 2. Peter Opát – 447,5 kg, 3. Anton Ševčík (Janova Ves) – 445 kg, do 90 kg: 1. Ľudovít Bobula – 567,5 kg, 2. Jozef Matocha – 475 kg, 3. Jaroslav Vavrinčík – 475 kg, nad 90 kg: 1. Ján Niko – 595 kg, 2. Bystrík Káčer – 580 kg, 3. Jozef Schwarz – 502,5 kg. Rozhodcovia: S. GogaĽ. GolskýM. Morávek

Anton Šaray na vojenskej základnej službe (1978-1980); foto mal v preukaze ČSZTV.

Október 1980, z M-Zsl. kraja prinieslo 10 silových trojbojárov 7 (!) medailí: do 75 kg: 3. Anton Šaray (hneď po príchode zo základnej vojenskej služby) – 405 kg, 4. Peter Opát, 5. Peter Psotnýdo 82,5 kg: 4. Matúš Nováčikdo 90 kg: 1. Pavol Schottert (navrátilec do oddielu) – 520 kg, 3.  P. Nováčik – 495 kg, do 100 kg: 1. J. Niko – 620 kg, 2. Ľ. Bobula – 600 kg, 3. B. Káčer – 600 kg, do 110 kg: 2. J. Schwarz – 532,5 kg.

Na stupňoch víťazov zľava Topoľčanci Ľ. BobulaJ. NikoB. Káčer, vedľa Bystríka vpravo vzadu je J. Schwarz, vľavo vzadu M. Nováčik. Ceny odovzdáva bývalý výborný silový trojbojár - rozhodca Milan Tvrdý z Hlohovca (na pódiu otočený chrbtom).

Skvelá partia topoľčianskych kulturistov na majstrovstvách okresu v silovom trojboji pri Dome kultúry v Janovej Vsi, zľava hore Peter Opát, Anton Šaray, Peter Psotný, Bystrík Káčer, Josef Matocha, Matúš Nováčik, Ján Niko, Jozef Sitkey, dole zľava Jozef Schwarz, Pavol Nováčik.

Október 1980, MO v silovom trojboji v Janovej Vsi: do 82,5 kg: 1. Peter Opát – 480 kg, 2. Peter Psotný – 470 kg, 3. Anton Ševčík (J. Ves) – 467,5 kg, do 90 kg: 1. Pavol Nováčik – 505 kg, 2. Leoš Rotter – 490 kg, 3. Josef Matocha – 455 kg, nad 90 kg: 1. Ján Niko – 627,5 kg, 2. Bystrík Káčer – 612,5 kg, 3. Jozef Schwarz – 560 kg. Rozhodcovia: J. SitkeyĽ. BobulaS. Halmo

November 1980, na M-SSR v Topoľčanoch v Dome osvety spôsobili Topoľčanci rozruch: do 90 kg: 5. P. Schottertdo 100 kg: 1. Bystrík Káčer (majster Slovenska) – 642,5 kg, 2. Ľudovít Bobula – 630 kg, do 110 kg: 2. Ján Niko – 685 kg, 3. Jozef Schwarz – 615 kg. 

Hosťami majstrovstiev SSR  boli vynikajúci čs. kulturisti z Trnavy Peter Uríček a Štefan Just, ktorý vystúpil v exhibícii. Vpravo J. Sitkey.

Razanciu v diplomacii prejavil J. Sitkey, keď ako riaditeľ majstrovstiev nepovolil štart čs. reprezentantovi Milošovi Šnajdrovi z Dukly Trenčín, pretože ten neštartoval na M-Zsl. kraja (podmienka štartu na M-SSR) - Jozef nepodľahol tlaku rozhodcov ani zväzových funkcionárov. Tým v podstate umožnil regulérnym spôsobom lepšie sa umiestniť v kategórii do 100 kg B. Káčerovi a Ľ. Bobulovi

Pred konaním majstrovstiev sa topoľčianski siloví trojbojári prezentovali na zábave v Dome kultúry v Tovarníkoch - v krátkom programe predviedli na pódiu jednotlivé disciplíny silového trojboja (B. Káčer tlak na lavičke, J. Schwarz drep a Ľ. Bobula mŕtvy ťah).

Vľavo: Bystrík Káčer drepuje na majstrovstvách okresu v Janovej Vsi. Zľava mu asistujú P. Opát a J. Schwarz. Pod vedením predsedu  Antona Ševčíka boli členovia domáceho oddielu aktívni pri organizácii súťaží v silovom trojboji. Väčšina topoľčianskych silových športovcov bola vždy naklonená zúčastniť sa na dohodnutých súťažiach.
Vpravo: na M-SSR v Topoľčanoch v disciplíne drep je majster Slovenska Bystrík Káčer, vzadu asistuje Pavol Nováčik, vpravo Ľubomír Kubrický

Už v roku 1980 štartovalo na majstrovstvách Západoslovenského kraja v kulturistike 10 (!) pretekárov a na majstrovstvách Západoslovenského kraja v silovom trojboji takisto 10 (!)  pretekárov (oddiel mal vtedy asi 38 členov). Topoľčianski siloví športovci sa prezentovali na majstrovských podujatiach tak kvantitou, ako aj kvalitou jednotlivcov. Predseda oddielu kulturistiky Jozef Sitkey vsadil na popularitu posilňovania a na entuziazmus vtedajšej generácie – ochotu pravidelne a tvrdo trénovať, investovať aj vlastné finančné prostriedky do stravy, vylepšovať posilňovňu, privyrobiť si na činnosť zberom železného šrotu či usporadúvaním diskoték a zábav.

Títo štyria topoľčianski kulturisti prekvapili na M-SSR v silovom trojboji v Topoľčanoch tak súperov, ako i odborníkov, keď vybojovali vo svojich kategóriách medaily výborne načasovanou formu. V posilňovni v suteréne očistných kúpeľov zľava: Ján NikoĽudovít Bobula (prezentoval sa mohutnými trapézmi a krkom), Jozef SchwarzBystrík Káčer.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štefan Just sa stal v roku 1980 majstrom Slovenska do 179 cm a na M-ČSSR obsadil 3. miesto. Snímka ho zachytáva počas exhibičného vystúpenia v novembri v roku 1980 na M-SSR v silovom trojboji v Topoľčanoch. Trnavský kulturista aj s legendárnym Petrom Uríčkom prijali vtedy pozvanie Topoľčancov. Štefan bol na jeseň vo výbornej forme a jeho pózovanie, ktoré si naplno užíval, bolo odmenené silným potleskom. Prezentácii v Topoľčanoch predchádzalo Štefanovo viťazstvo koncom septembra na súťaži o Pohár časopisu tréner v Nitre. 

Získavať vhodné hudobné orchestrálne nahrávky k voľným zostavám kulturistov nebolo jednoduché. Sprievodnú hudbu (spev pravidlá nepovoľovali) nám pomáhal zabezpečovať vtedajší popredný topoľčiansky diskdžokej Rudolf Schwarz

Rok 1981 - Ján Niko prvý medailista z M-ČSSR v silovom trojboji

V januári 1981 sa uskutočnilo v Športovej hale v Partizánskom vyhlásenie ankety Najúspešnejší športovci okresu za rok 1980 a 30-ročný B. Káčer sa umiestnil na 4. mieste.

Suterén očistných kúpeľov na jar v roku 1981. Objemová príprava Antona Šaraya - pozadie tvorí vybudovaná priečka medzi posilňovňou a šatňou. Aj taký kulturista ako Tóno musel najskôr tvrdo trénovať a dodržiavať životosprávu, aby sa vypracoval medzi československú špičku. Predseda oddielu Jozef Sitkey držal ruku na pleci v blízkej budúcnosti najúspešnejšieho topoľčianskeho kulturistu.

Marec 1981, turnaj v silovom trojboji k Víťaznému februáru: do 67,5 kg: 1. Peter Greguš – 395 kg, do 82,5 kg: 1. Anton Šaray – 515 kg, nad 82,5 kg: 1. Ján Niko – 640 kg.

M-Zsl. kraja 1981, kategória do 169 cm. Sprava 3. miesto A. Šaray, 2. Viliam Holec (Fortuna Trnava), 1. František Strnad (Elitex Nitra). Prvá súťaž Tóna Šaraya v kategórii mužov.

V roku 1981, po odstupe rokov, oddiel opäť obsadil súťaže dorastencov v kulturistike – na M-Zsl. kraja štartovali traja: do 170 cm: 9. Peter Valo, do 175 cm: 4. Eduard Dvonč (Veľké Bielice),  8. Július Kerek. M-SSR dorastencov do 175 cm: 8. Eduard Dvonč.

V marci 1981 prevzal na výročnej schôdzi TJ TS Topoľčany J. Sitkey titul Vzorný oddiel II. stupňa. Na udelenie "papiera" bolo treba splniť, s odstupom času, neraz smiešne podmienky, ktoré aj tak nepomohli k zvýšenému finančnému ohodnoteniu oddielu.

Stupeň víťazov do 169 cm: zľava František Strnad, Viliam Holec, Anton Šaray.

Marec 1981, na M-Zsl. kraja v kulturistike mužov v Šaštíne Strážach sa predstavilo 11 (!) pretekárov. Juniori do 179 cm: 3. František Vida (hosťoval počas základnej vojenskej služby – materská AZ Havířov). Muži do 169 cm: 3. Anton Šaray, 12. Milan Kríždo 174 cm: 6. Peter Psotný, 13. Leoš Rotterdo 179 cm: 9. František Vida, 11. Pavol Nováčik, 12. Josef Matocha, 20. Jozef Pinke, 23. Vladimír Vankonad 179 cm: 7. Bystrík Káčer, 11. Stanislav Halmo.

František Vida z AZ Havířov mal vybavené určité výhody v kasárňach: mohol dochádzať na tréningy – ale nie vždy (služby); k dispozícii nemal kvalitnú stravu v plnom rozsahu, aj preto sa výraznejšie nemohol presadiť. Bolo však potešiteľné, že tento svedomitý kulturista mal chuť trénovať a súťažiť za Topoľčany počas základnej vojenskej služby. Za drobné výhody vystupoval exhibične na spoločenských akciách zamestnancov Vojenského útvaru Topoľčany.

František Vida sa v roku 1980 prezentoval na juniorskom šampionáte ČSSR v Košiciach vo výbornej forme a tesne obsadil 2. priečku za víťazom Ľubošom Matejíčkom (Elektrosvit Nové Zámky). Takýto výborný junior prišiel do topoľčianskeho oddielu kulturistiky, ale nedostatky v čs. športovom systéme mu neumožnili pokračovať počas základnej vojenskej služby v úspešne rozbehnutej pretekárskej dráhe.

  • 1980 – M-ČR juniori, 1. do 179 cm, AZ HAVÍŘOV
  • 1980 – M-ČSSR juniori, 2. do 179 cm, AZ HAVÍŘOV
  • 1980 – M-severnej Moravy muži, 4. do 179 cm, AZ HAVÍŘOV
  • 1981 – M-Zsl. kraja muži, 9. do 179 cm, TS TOPOĽČANY

Apríl 1981, M-SSR Spišská Stará Ves: do 169 cm: 6. miesto Anton Šaray (prvý zľava). Tóno bol objemovo pripravený, ale zároveň bol ochotný popracovať na kvalite svalstva – definícia, separácia v požadovanom reliéfe a v objeme dolných končatín.

September 1981, M-okresu v silovom trojboji v Spoločenskom dome v Topoľčanoch: do 82,5 kg: 1. Peter Psotný – 482,5 kg, 2. Matúš Nováčik – 460 kg, 3. Peter Opát – 452,5 kg, 4. Peter Valo – 330 kg, do 90 kg: 1. Vladimír Dvonč – 585 kg, 2. Anton Ševčík (J. Ves) – 472,5 kg,  3. Pavol Schottert – 370 kg (neplatné pokusy v mŕtvom ťahu), nad 90 kg: 1. Ján Niko – 645 kg, 2. Jozef Schwarz – 585 kg, 3. Ján Hubinský – 470 kg, 5. Bystrík Káčer – 165 kg (neplatné pokusy v drepe a v mŕtvom ťahu). Rozhodcovia: Ľ. BobulaJ. Karas, ?. MO sa konali pri príležitosti 15-teho výročia vzniku organizovanej kulturistiky v Topoľčanoch.











 

 

 

 

 




 

Pre interné nezhody v topoľčianskom oddiele štartoval v roku 1981 Juraj Borodáč za Piešťany a na M-ČSSR v Příbrami získal 6. miesto. Zľava: 3. M. Jastřebski (reprezentant ČSSR z AZ Havířov), 8. J. Stašek (Slovan Plzeň), 4. D. Dudáš (Lokomotíva Prešov), 7. O. Svoboda (Start Praha), 6. J. Borodáč (Družba Piešťany). Juraj cvičil v činžiakovej posilňovni v Topoľčanoch.

S pätnástym výročím vzniku organizovanej kulturistiky v meste bolo spojené aj exhibičné vystúpenie popredných československých kulturistov z Fortúny Trnava (A. Holič, Š. Just, J. Hrubý), ktorým patril pravidelný potlesk prítomných divákov.

Vo výbornej forme sa predstavil reprezentant ČSSR Anton Holič (čerstvý držiteľ bronzovej medaily z majstrovstiev sveta v Káhire). Vľavo vzadu Ľudo Bobula a vedľa neho propagátor a nestor topoľčianskeho športu Jožko Červený. Vpravo František Zubatý.

Pri príležitosti 15-výročia boli ocenení niektorí poprední topoľčianski pretekári: zľava Bystrík Káčer, Pavol Schotert, v uniforme (manévre) oceňovaný Ľudovít Bobula - oceňoval člen výboru TJ TS Topoľčany Ľudovít Duša. Vzadu vľavo stojí Peter Psotný, sedí Matúš Nováčik, ceny podáva rozhodca a komentátor čs. kulturistických súťaží Július Karabinoš z Nitry (diváci si jeho farbu hlasu mýlili s hlasom slovenského športového komentátora Karola Poláka), sediaci je nestor topoľčianskeho športu a dopisovateľ nielen okresných novín Jožko Červený, s mikrofónom Jozef Sitkey.

Oceňovaní jednotlivci z iného pohľadu, zľava: Ivan Mallo, František Zubatý, Ľudovít Bobula, Pavol Schottert.

Október 1981, po rokoch štartujú Topoľčanci na pohárovej súťaži v kulturistike – o Pohár časopisu Tréner vo Zvolene: do 169 cm: 8. Milan Kríž, do 179 cm: 6. Josef Matocha, 11. Pavol Nováčik.

Október 1981, silový trojboj, Topoľčanci zorganizovali M-Zsl. kraja a súťaž obsadili 9 pretekármi, a z nich získali 6 (!) medailové umiestnenia: do 67,5 kg: 3. Peter Greguš – 455 kg, 5. Milan Kríž – 407,5 kg, do 82,5 kg: 4. Anton Šaray – 527,5 kg, 5. Peter Psotný – 525 kg, do 90 kg: 1. Vladimír Dvonč – 625 kg, do 100 kg: 1. Ján Niko – 690 kg, do 110 kg: 2. Jozef Schwarz – 625 kg, 3. Jozef Pinke – 470 kg, nad 110 kg: 3. Ján Hubinský – 515 kg.

Milan Kríž – automechanik z Bánoviec nad Bebravou bol v tomto období prínosom pre topoľčiansku kulturistiku. Záber je z M-Zsl. kraja v silovom trojboji v roku 1982 v Topoľčanoch - Milan pri mŕtvom ťahu. Vľavo vzadu pomáha pri organizácii majstrovstiev ako nakladač Miroslav Vaculčík.

November 1981, o Pohár mesta Trnavy v kulturistike: do 174 cm: 5. Eduard Dvonč, do 179 cm: 7. Josef Matocha, 8. Pavol Nováčik.

Edo Dvonč  obsadzuje na M-SSR dorastencov v kategórii do 175 cm 12. miesto.

Do roku 1981 organizovali topoľčianski kulturisti súťaže okresného charakteru v silovom trojboji k ideologicky významným výročiam v dejinách socialistickej spoločnosti – februárové udalosti a vtedy aj k takto vnímanému SNP, v dolnej časti sokolovne. Takto zaštítené súťaže sa ľahšie presadzovali a boli pozitívne hodnotené spoločenskými a straníckymi orgánmi. Neskôr, vďaka pani Magdaléne Čepkovej (v strede vo svojom neodmysliteľnom klobúčiku) – riaditeľka mestského osvetového zariadenia, sa konali všetky súťaže v kinosále spoločenského domu (dom osvety bol zlikvidovaný). Vľavo J. Sitkey. Fotografia je z výročnej členskej schôdze o pár rokov neskôr.

November 1981, o Pohár Janovej Vsi v silovom trojboji. Do 82,5 kg: 1. Eduard Dvonč (na fotografii vľavo) – 430 kg, 2. Kvetoslav Doubrava – 395 kg, do 90 kg: 1. Anton Ševčík (Janova V.), 2. Matúš Nováčik – 435 kg, 3. Ladislav Máté – 375 kg, nad 90 kg: 1. Jozef Schwarz – 585 kg, 2. Vladimír Dvonč – 580 kg, 3. Ján Hubinský – 497,5 kg.

Edo Dvonč dochádzal do školy v Topoľčanoch z Veľkých Bielic a v oddiele pôsobil iba krátku dobu ale stihol absolvovať relatívne veľa súťaží. Zaujal pracovitosťou. Záber je zo suterénu očistných kúpeľov - čelná stena, kde boli ešte opreté, ale v krátkej dobe už uchytené, zrkadlá. Medzi Edovou hlavou a ľavou pažou sú dvere do plynomerne. Aj kvôli tomu boli v posilňovni inštalované špeciálne bezpečnostne tesnené lampy osvetlenia. Po stranách boli v posilňovni kvety vo veľkých kvetináčoch, vlnitý plech na radiátoroch.

Vpravo nástup pretekárov na M-SSR v silovom trojboji v Rožňave. Sprava J. Schwarz, J. Hubinský, V. Dvonč a vedľa malého blonďavého pretekára je J. Niko a s 10 na teplákoch Dušan Hornák, ktorý neskôr pretekal za Topoľčany.

November 1981, M-SSR v silovom trojboji: do 90 kg: 5. Vladimír Dvonč – 640 kg, do 100 kg: 1. Ján Niko – 700 kg, do 110 kg: 3. Jozef Schwarz – 647,5 kg, nad 110 kg: 4. Ján Hubinský – 525 kg.

M-SSR v silovom trojboji v Rožňave, drepuje V. Dvonč.

November 1981, súťaž o Pohár 7. listopadu v kulturistike v Ostrave: do 174 cm: 5. Anton Šaray, do 179 cm: 5. Josef Matocha, nad 179 cm: 4. Bystrík Káčer.

December 1981, M-ČSSR v silovom trojboji, Rožňava: do 90 kg: 6. Vladimír Dvonč (40-ročný) – 655 kg, do 100 kg: 2. Ján Niko – 735 kg, získal pre Topoľčany prvú historickú medailu z M-ČSSR – striebornú a vytvoril nový slovenský rekord v drepe v kategórii do 100 kg výkonom 252,5 kg. Chalani v tom čase využívali v plnej miere prácu kvalifikovaného oddielového maséra Viliama Bobulu, ktorý chodil s nimi i na preteky.

Na preteky v rámci Slovenska sa prepravovali Škodou 1203 (dolu na fote za členmi výpravy) požičanou z technických služieb, vodičom býval Jožko Schwarz. Počas cesty do Rožňavy snežilo. 

Zľava hore: J. Schwarz – vodič, V. Dvonč – pretekár, J. Niko – pretekár, V. Bobula – masér (v roku 2009 ako 52-ročný zomrel na rakovinu), dole J. Sitkey – vedúci výpravy, foto Ľ. Bobula – tréner.

V roku 1981 sa Topoľčanci objavili, po rokoch, na jesenných pohárových súťažiach v kulturistike, a najmä vďaka výsledkom na nich sa im podarilo postúpiť z minuloročného 25. miesta v ČSSR na 15. priečku v roku 1981. Na tom sa svojimi výkonmi najvýraznejšou mierou podieľal skromný poctivec Josef Matocha. V tomto roku končia s aktívnou činnosťou niektorí poprední pretekári: Pavol Schottert, Pavol Nováčik, Peter Opát a ďalší...

Majstrovstvá ČSSR v silovom trojboji v Rožňave, na ktoré sa kvalifikovali V. Dvonč a J. Niko. Pri drepe medailista Janko Niko.

Od prvej polovice osemdesiatych rokov mali Topoľčanci vyškolených aj dvoch rozhodcov – Ľudovít Bobula, ktorý bol často nominovaný a rozhodoval aj medzinárodné súťaže a Jozef Sitkey (obaja zostali dodnes jedinými topoľčianskymi rozhodcami). Po prestupe z Fortúny Trnava (v roku 1983) k nim pribudol Štefan Just.

Vzadu zľava: Pavol Schottert, Bystrík Káčer, Jozef Schwarz, Ľudovít Bobula, dole zľava: Ján Niko, Peter Opát, Pavol Nováčik
Po Ľudovej ľavici je priekopnícky leg-press zostrojený J. Hulényim v začiatkoch topoľčianskej kulturistiky a využívaný ešte na balkóne sokolovne, hore teplomer. Po pravici P. Schotterta je šikmá lavička kombinovaná so Scottovou bicepsovou opierkou.

S propagačnými pútačmi pri organizácii súťaží pomáhal oddielu skromný, ale výborný výtvarník Miloš Nováčik (brat Paľa a Matúša Nováčikovcov), ktorý aj rekreačne trénoval. Pútače boli tak kvalitne graficky vytvorené – vždy s veľkou postavou kulturistu, že po súťažiach nám ich kradli účastníci pretekov, aby zdobili ich posilňovne. Totižto vtedy boli takéto diela s kulturistickou tematikou vzácnosťou.

Rok 1982 - Ján Niko prvý majster ČSSR v silovom trojboji

V januári 1982 bol Ján Niko vyhlásený v Topoľčanoch na prvom a Jozef Schwarz na siedmom mieste v ankete Najúspešnejší športovci okresu Topoľčany za rok 1981.

Január 1982, výročná členská schôdza v zasadačke v spoločenskom dome. Zľava J. Sitkey, Ľ. Duša - delegát, I. Mallo, F. Zubatý, B. Káčer, J. Borodáč.

Dole zľava: Juraj Borodáč, Ivan Mallo, František Zubatý, Jozef Schwarz

Február 1982, turnaj v silovom trojboji, Topoľčany: dorast: 1. Milan Turček – 405 kg, František Šaray – 385 kg, 3. Dušan Kajan – 350 kg, muži do 82,5 kg: 1. Peter Psotný – 540 kg, 2. Anton Šaray – 515 kg, Milan Kríž – 475 kg, 4. Matúš Nováčik – 467,5 kg, 5. Ľubomír Kubrický – 400 kg, 6. Pavol Žember – 215 kg (neplatné pokusy v mŕtvom ťahu).

Stupeň víťazov v kategórii muži do 82,5 kg: zľava A. Šaray, P. Psotný (Jacovce), M. Kríž. Ceny odovzdáva člen organizačného výboru súťaže F. Zubatý

Do 90 kg: 1. Vladimír Dvonč – 565 kg, 2. Leoš Rotter – 515 kg, 3. Josef Matocha – 480 kg, 4. Anton Ševčík – 470 kg, 5. Ladislav Máte – 467,5 kg, 6. Miroslav Tisay – 465 kg, nad 90 kg: 1. Marián Drozdík (Vinohrady Bratislava) – 660 kg, 2. Bystrík Káčer – 595 kg, 3. Jozef Schwarz – 580 kg.

Stupeň víťazov v kategórii do 90 kg: zľava L. Rotter (Partizánske), V. Dvonč, J. Matocha (Bánovce n/Bebravou). Ceny odovzdáva F. Zubatý.

Marec 1982, I. M-okresu v športovej kulturistike: dorast:: 1. František Šaray, 2. Milan Turček, 3. Peter Valo (H. Obdokovce); muži do 174 cm: 1. Anton Šaray, 2. Peter Psotný, 3. Matúš Nováčik, 4. Leoš Rotter, nad 174 cm: 1. Josef Matocha, 2. Bystrík Káčer, 3. Pavol Nováčik, 4. Viliam Mokrý (H. Obdokovce) - výborne pózoval.
 
Zľava rozhodcovia na M-okresu: Michal Čapla (Bánovce n/Bebravou), Jozef Sitkey, Anton Ševčík (Janova Ves), František Zubatý.
 
Marec 1982, M-Zsl. kraja dorastencov: do 169 cm: 4. František Šaray, do 174 cm: 7. Milan Turček, nad 179 cm: 5. Ján Orosz (študoval na SPTŠ v Topoľčanoch – pochádzal z južného Slovenska).
 
Marec 1982, M-SSR dorastu: do 169 cm: 7. František Šaray (bratranec známejšieho A. Šaraya).
 
Marec 1982, M-Zsl. kraja mužov a juniorov v kulturistike, Topoľčany: juniori do 169 cm: 4. František Šaray, muži do 169 cm: 12. František Šaray, do 174 cm: 1. Juraj Borodáč, 3.  Anton Šaray, 12. Leoš Rotter, do 179 cm: 5. Pavol Nováčik (jeho najlepší výsledok v kulturistike v kariére), 6. Josef Matocha, 12. Matúš Nováčik, nad 179 cm: 4. Bystrík Káčer.
 
Viliam Mokrý z Horných Obdokoviec začínal s kulturistikou v dorasteneckom veku a od roku 1975 pôsobil v Milexe Bratislava. V roku 1977 obsadil na M-Zsl. kraja v najvyššej kategórii 6. miesto (na lavičke tlačil 132,5 kg). V roku 1982 pretekal v najvyššej kategórii mužov na M-Zsl. kraja v Topoľčanoch a obsadil 13. miesto spomedzi 22 pretekárov. Na snímke je v atletickej forme v elegantne zvládnutej póze. 
 
V prvej polovici 80-tych rokov sa pokúšal rozbehnúť svoju činnosť Okresný zväz kulturistiky v Topoľčanoch, do ktorého patril oddiel kulturistiky z Topoľčian, Janovej Vsi, Horných Obdokoviec a z SPŠ strojníckej v Bánovciach nad Bebravou (nadriadené orgány nepriali takémuto rozmachu kulturistiky). Po krátkom trvaní smerovala činnosť zväzu do stratena.
 
Juraj Borodáč pózuje v posilňovni v suteréne očistných kúpeľov. V tomto roku bol Juraj v životnej forme. 
 
Apríl 1982, M-SSR v kulturistike, B. Bystrica: do 174 cm: 2. Juraj Borodáč, 6. Anton Šaray, nad 179 cm: 8. Bystrík Káčer.
 
Juraj Borodáč - osobnosť topoľčianskej kulturistiky.
 
Apríl 1982, kontrolné preteky v silovom trojboji (pilotná súťaž družstiev v rámci Slovenska), Ružomberok: do 82,5 kg: 6. Peter Psotný, do 90 kg: 5. Vladimír Dvonč, do 100 kg: 2. Ján Niko, do 110 kg: 2. Jozef Schwarz, nad 110 kg: 3. Ján Hubinský. V súťaži trojčlenných družstiev získali Topoľčanci 4. miesto.
 
Máj 1982, Trnava, M-ČSSR v kulturistike: do 174 cm: 4. Juraj Borodáč.
 
Niekedy v tomto čase sa objavuje v Topoľčanoch Ivan Cápay. Po prvýkrát po rokoch nabral odvahu a prišiel sa z emigrácie v Kanade pozrieť domov ako občan Kanady. V Kanade cvičil a samozrejme, prišiel si zacvičiť aj do posilňovne v suteréne očistných kúpeľov. Radi sme ho uvítali.
 
Október 1982, Veľká cena Zvolena v športovej kulturistike: do 169 cm: 5. Ján Karas, do 174 cm: 2. Anton Šaray, 7. Miroslav Tisay, 9. Milan Turček, nad 179 cm: 1. Bystrík Káčer, 2. Pavol Nováčik.
 
Október 1982, majstrovstvá okresu v silovom trojboji, Dynamo Janova Ves: dorastenci: 1. Milan Turček – 467,5 kg, 2. Peter Medvec – 307,5 kg, muži do 82,5 kg: 1. Anton Šaray – 525 kg, 2. Peter Psotný – 505 kg, 3. Milan Kríž – 470 kg, 4. Peter Greguš – 465 kg, 5. Jozef Bilík – 392,5 kg, do 90 kg: 1.  Vladimír Dvonč – 655 kg, 2. Vít Aneštík – 535 kg, 3. Matúš Nováčik – 440 kg, nad 90 kg: 1. Ján Niko – 680 kg, 2. Bystrík Káčer – 635 kg, 3. Jozef Schwarz – 635 kg, 4. Ján Hubinský – 590 kg. Exhibične vystúpili B. Káčer a A. Šaray.
 
Na súťaži v Janovej Vsi asistuje J. Nikovi pri drepe J. Hubinský.
 
Október 1982, o Pohár časopisu Tréner v kulturistike, Púchov: do 169 cm: 2. Ján Karas, do 174 cm: 2. Anton Šaray (Tóno sa predstavil vo vynikajúcej forme, čo bolo prísľubom pre majstrovské súťaže v roku 1983; na "pohárovke" v Púchove ho porazil Vladas Kapcevičius zo ZSSR), nad 179 cm: 3. Bystrík Káčer, 4. Pavol Nováčik.
 
Október 1982, medzinárodná súťaž v kulturistike, NDR – Neubrandenburg. ČSSR reprezentovali aj Topoľčanci Anton Šaray a Ján Karas; do 75 kg: 1. Anton Šaray, do 82,5 kg: 1. Ján Karas.
 
Ján Karas, fotografia je z májových M-ČSSR 1982 v Trnave, kde obsadil ako pretekár Elitexu Nitra v kategórii do 169 cm 3. miesto za Jozefom Grolmusom (1.) a Robertom Dantlingerom (2.). Na čs. šampionáte bol J. Karas v skvelej forme. V tom čase býval v Bánovciach n/Bebravou a pretekal za Elitex Nitra. Trénoval v domácich podmienkach!
 
Zľava Štefan JustAnton ŠarayP. JackuliakR. VrábelM. RolinecP. StachJán KarasJ. KarabinošĽ. Matejíčka.
 
Október 1982, M-Zsl. kraja v silovom trojboji, Topoľčany, domáci ich obsadili 12 (!) pretekármi, z ktorých 9 (!) získali medaily: do 56 kg: 2. Peter Medvec – 312,5 kg, do 60 kg1. Jozef Bilík – 400 kg, do 67,5 kg1. Peter Greguš – 477,5 kg, 3. Ivan Sečanský – 405 kg, do 75 kg: 5. Milan Kríž – 475 kg, do 82,5 kg: 4. Peter Psotný – 547,5 kg, do 90 kg: 6. Vít Aneštík – 320 kg (neplatný mŕtvy ťah), do 100 kg: 1. Ján Niko – 685 kg, 2. Vladimír Dvonč – 680 kg, 3. Bystrík Káčer – 622,5 kg, do 110 kg: 1. Jozef Schwarz – 670 kg, nad 110 kg: 3. Ján Hubinský – 602,5 kg.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vľavo: M-Zsl. kraja, v kategórii do 100 kgdrepuje Ján Niko. Vzadu zľava asistujú Robino GalbavýM. Vaculčík a Tóno Holek. Janove drepy boli vždy technicky bezchybne zvládnuté.
Vpravo M-Zsl. kraja, stupeň víťazov v kategórii do 67,5 kg: 1. P. Greguš, 2. J. Príbojský (Slovan Galanta), 3. I. SečanskýNajlepších oceňuje funkcionár TJ TS Ľudovít Duša.
 
Vľavo: M-Zsl. kraja, stupeň víťazov v kategórii do 110 kg - na 1. mieste stojí domáci Jozef Schwarz.
Vpravo: M-Zsl. kraja, stupeň víťazov v kategórii do 100 kg patril len topoľčianskym silovým trojbojárom: zľava V. DvončJ. NikoB. Káčer. Topoľčianski kulturisti používali na súťažiach stupeň víťazov, požičiavaný z oddielu plaveckých športov.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
Jozef Bilík pred príchodom do Topoľčian trénoval aj v Piešťanoch, za ktoré získal v kategórii do 60 kg titul majstra Západoslovenského kraja. V Topoľčanoch sa zodpovedne pripravil na M-SSR v B. Bystrici nielen výkonmi, ale aj kvalitou svalstva. Jeho drepy boli technicky precízne. Po postupe z M-Zsl. kraja získal pri svojom prvom štarte na M-SSR striebornú medailu. Perspektívny pretekár v krátkom čase aktívnu činnosť ukončil.
Vpravo je J. Schwarz na M-SSR pri mŕtvom ťahu - Jožko ťahal činku výrazne cez chrbát aj keď disponoval silnými stehnami.
 
November 1982, M-SSR v silovom trojboji, Banská Bystrica: do 60 kg: 2. Jozef Bilík – 385 kg, do 67,5 kg: 2. Peter Greguš – 480 kg, do 100 kg: 1. J. Niko – 735 kg, 3. Vladimír Dvonč – 707,5 kg, do 110 kg: 4. Jozef Schwarz – 662,5 kg, nad 110 kg: 3. Ján Hubinský – 615 kg.
 
November 1982, XIII. ročník o Pohár 7. listopadu v kulturistike, Ostrava: do 169 cm: 3. Ján Karas, do 174 cm: 1. Anton Šaray, do 179 cm: 10. Matúš Nováčik, nad 179 cm: 4. Bystrík Káčer, 6. Pavol Nováčik.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vľavo: na M-SSR v Banskej Bystrici drepuje Jozef Schwarz. Vpravo na fotografii z M-SSR v silovom trojboji je obrovitý Ján Hubinský v disciplíne mŕtvy ťah.
 
V roku 1981 obsadilo družstvo silových trojbojárov v celoštátnom meradle 5. miesto, ale v roku 1982 už bolo najlepšie v ČSSR. 
 
 
 
 
 
 
 
Vľavo na fotografii z M-SSR v B. Bystrici je Ján Niko, asistuje J. Hubinský. Vpravo na fotografii je Vladimír Dvonč v disciplíne mŕtvy ťah (rumunská technika). 
 
December 1982, M-ČSSR v silovom trojboji, Most v Česku: do 100 kg: 1. Ján Niko (majster ČSSR) – 750 kg (drep – 250 kg, tlak – 190 kg, ťah – 310 kg), 4. Vladimír Dvonč – 695 kg. Ján Niko bol pozvaný do reprezentácie ČSSR, avšak končí s aktívnou činnosťou.
 
Ján Niko - osobnosť topoľčianskeho silového trojboja.
 
Vlado Dvonč "začal" so silovým trojbojom pomerne neskoro - pred štyridsiadkou. V krátkom čase sa vypracoval na popredného čs. liftera. Denne skoro vstával - vodič kamióna na vnútroštátnych linkách a večer po "štreke" nastupoval na tréningy. Aj napriek tomu, že mu na ruke chýbal jeden prst, dvíhal v mŕtvom ťahu úctyhodné váhy.
 
Časť tímu silových trojbojárov v roku 1982: hore zľava Jozef Sitkey - predseda oddielu kulturistiky TJ TS Topoľčany (oddiel patril v tom čase k najlepším v ČSSR výsledkami pretekárov i vybavením posilňovne), Ján Niko, Ján Hubinský, Vladimír Dvonč, tréner Ľudovít Bobula, dole zľava Jozef Bilík, Peter Greguš.
 
Výborne si na jesenných pohárových súťažiach v roku 1982 počínali športoví kulturisti a po výsledkoch na majstrovských a pohárových pretekoch obsadili v čs. rebríčku vynikajúcu 2. priečku. Oddiel kulturistiky TJ TS Topoľčany bol v roku 1982, aj po výsledkoch silových trojbojárov, najlepší v ČSSR
 
Časť družstva kulturistov v roku 1982: hore zľava Jozef SitkeyPavol NováčikMatúš NováčikJuraj BorodáčMilan Turček (Krásno), Ľudovít Bobula, dole zľava Anton ŠarayBystrík Káčer.
 
Vpravo cvičí Pavol Nováčik. Mnohí isto vieme, že je to stroj na hacken drepy. Priekopnícka mašina, ktorá fungovala už na balkóne sokolovne. Jednoduché zariadenie malo jedinú chybu - krátku opierku na chodidlá, čím mohli kulturistom pri drepoch trpieť menej flexibilné kolená a členky. 

Vľavo dole cvičí prednosy na hrazde Pavol Nováčik. Hrazda s pohyblivými šikmými adaptérmi bola kombinovaná s bradlami. Na tú dobu to bolo úžasné posilňovacie zariadenie. Keď si uvedomíme, že bolo skonštruované ešte v 60-tych rokoch minulého storočia a dodnes slúži vo Fitcentre Donald v Topoľčanoch, patrí chvála konštrukčnému umu Jána Hulényiho.

Vpravo popredný slovenský silový trojbojár Jozef Schwarz, ktorý vyžaroval okolo seba pohodový imidž, rozdával pozitívnu energiu. Bicepsové zdvihy so 60-kilogramovou činkou boli pre Jožka "malinou". Jeho silnou disciplínou bol drep.

Rok 1983 - Anton Šaray prvý majster Československa v kulturistike mužov

V roku 1983 vkladali Topoľčanci veľké nádeje na úspešný výsledok do dorastenca Františka Šaraya. Na majstrovstvách SSR tieto predpoklady aj naplnil, keď zvíťazil.
Ale sľubnú formu nevygradoval, keď v závere prípravy nedodržal stanovenú diétu, úprava hlavy vtedy nebola trendová a tým sa na M-ČSSR v Nitre pripravili nielen o zisk titulu, ale nedosiahol ani na niektorú z ďalších medailí.
 
Dorastenec František Šaray na majstrovstvách ČSSR v Nitre dole prvý zľava.
 
Na M-ČSSR boli pred ním na prvých troch miestach tí chlapci, ktorých na M-SSR Fero predstihol; získal od nich viac bodov za kvalitný výkon v tlaku na lavičke, ktorý bol vtedy súčasťou súťaže dorastencov. Hoci bol Fero majstrom Slovenska, "prekvapivo" sa jeho fotografia neobjavila v ročenke KULTURISTIKA 1983.
 
M-SSR 1983 v kulturistike mužov, usporiadateľ TJ TS Topoľčany (spoločenský dom): do 169 cm: 1. miesto 24-ročný Anton Šaray, 2. miesto veľká nádej topoľčianskej kulturistiky Martin Vráblik (prišiel za prácou od Myjavy), do 174 cm: 6. Juraj Borodáčnad 179 cm: 7. Bystrík Káčer
 
Na M-SSR brali najcennejšie kovy v kategórii do 169 cm Topoľčanci: zlato Tóno Šaray a striebro Martin Vráblik. Bola to silná propagácia topoľčianskej kulturistiky a navyše v domácom prostredí.
 
V kine Topoľ Topoľčany pred filmovým predstavením bežala niekoľko dní pred majstrovstvami Slovenska jedinečná reklama k tejto športovej akcii - boli premietané diapozitívy našich pretekárov. Nad tým prekvapene krútili hlavami účastníci majstrovstiev zo vzdialenejších kútov Slovenska, ktorí boli ubytovaní v Topoľčanoch, ktorí deň pred pretekmi navštívili filmové predstavenie v kine. Bola to zásluha najmä Štefana Meda, ktorý pracoval v útvare mestskej kultúry. Takáto forma reklamy kulturistiky bola dovtedy v ČSSR nevídaná. 
 
Stupeň víťazov na M-ČSSR: zľava Josef Rakyta (Slavoj Bruntál, v roku 1983 obsadil na ME 6. miesto), Anton Šaray (TS Topoľčany), Jozef Filip (ZŤS Košice). 
 
Obaja úspešní reprezentanti oddielu boli pozvaní na besedu na internát drevárskej učňovskej školy pri závode Mier. Za odmenu dostali od pána vychovávateľa Petra Kalinku (bývalý reprezentant ČSSR vo vodnom póle, hráč a tréner Topoľčian) župany. Ako tréner oboch kulturistov som sa o tejto akcii, riadenej predsedom oddielu, dozvedel náhodou až o pár mesiacov neskôr. Jozef sa tam prezentoval aj ako tréner. Zavanul vietor nastupujúceho kultu osobnosti v oddiele.   
 
V roku 1983 si po prvýkrát v histórii oddielu mohli Topoľčanci zaknihovať medailové umiestnenie na M-ČSSR v kulturistike v seniorskej kategórii. Prvú medailu, a hneď tú najcennejšiu, získal v Jihlave Anton Šaray; na M-ČSSR patrila Martinovi Vráblikovi 5. priečka. 
 
„Kategorie do 169 cm byla tentokrát bez favorita, ale jen do okamžiku, než na pódium nastoupila výkonnostně nejsilnější skupina. Přeborník SSR Anton Šaray potvrdil pověst, která ho předcházela. Představil se ve vyladěné formě, s jedinečnou svalovou hustotou a s dobrým pohybovým projevem. Při neúčasti Dantlingera po zásluze zvítězil před reprezentantem Rakytou.“ – kulturistický odborník Ivan Mach a jeho hodnotenie kategórie do 169 cm na M-ČSSR 1983 v časopise KULTURISTIKA 1983
 
Podľa kuloárnych informácií, ktoré sa dozvedel Jozef Sitkey, Róbert na súťaži bol, ale vraj sa obával konfrontácie s Tónom Šarayom, keďže si neustrážil formu z ME.
 
Partizánčan Anton Šaray bol v roku 1983 v Jihlave nominovaný do užšieho kádra československej reprezentácie (myslím, že tohoročnú formu v ďalších rokoch neprekonal), ale paradoxne až v roku 1986 mu umožninili zväzoví funkcionári štartovať na ME.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Martin Vráblik sa prezentoval ako perspektívny kulturista a s Tónom Šarayom vytvorili kamarátsku i tréningovú dvojicu. Vľavo je v rozcvičovni na M-ČSSR 1983 v Jihlave Martin Vráblik.
 
Vpravo - takúto pózu dvojitého bicepsu si v tom čase v Československu mohol dovoliť málokto - vysekaný Tóno Šaray  na M-ČSSR 1983 v Jihlave. 
 
Návraty k majstrovstvám ČSSR v Jihlave.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Niečo je zhnité v štáte dánskom" - William Shakespeare

Medzi členmi oddielu vznikali výhrady k spôsobu vedenia oddielu jeho predsedom: výbor sa na schôdzach na niečom dohodol, ale už na druhý deň to neplatilo, pretože predseda sa sám rozhodol postupovať inak. V krátkom čase sa toho nahromadilo toľko, že predseda začal tušiť, že mu čosi hrozí! Urýchlene, neplánovane zvolal výbor oddielu a tam si každého z nás kúpil za 100 Kčs – nechali sme sa skorumpovať za 100 Kčs z oddielovej pokladne bez toho, aby sme to čo i len pod nejakou zámienkou zdôvodnili a výbor schválil. Dali sme sa kúpiť v naivnej viere, že po takomto vyhrotení stavu bude oddiel od ďalšieho dňa fungovať podľa pravidiel nastavených na tejto schôdzi.

Samozrejme, že tak nefungoval, pretože predseda sa v skutočnosti už nedokázal podvoliť rozhodnutiu väčšiny (robil si čo chcel a často míňal oddielové peniaze z diskoték na alkohol). Predseda sa výrazne menil. Svoje pozitívne vlastnosti nahradil za pocit moci, v ktorej prejavy nadradenosti a neomylnosti presadzoval v riadení oddielu. Časť z nás zvažovala skončiť reprezentovať oddiel, prestať cvičiť aj odísť z oddielu a to aj s ľútosťou urobila. Niektorí sa „charakterne“ podvolili mocenským ambíciám predsedu, nereptali a užívali si isté výhody.

V lete 1983 prestúpil do Topoľčian z Trnavy známy československý kulturista Štefan Just, ktorý sa v tom roku, tak ako A. Šaray (do 169 cm), umiestnil na M-ČSSR v Jihlave na 1. mieste (kategória do 179 cm).

Anton Šaray a tréner Ľudovít Bobula v rozcvičovni na M-ČSSR 1983 v Jihlave. Aj vďaka špecifickej masáži Ľuda Bobulu mohol Tóno prezentovať na súťažnom pódiu ojedinelé krvné riečištia svojho svalstva.
 
V lete štartovali Anton Šaray, Bystrík Káčer, Štefan Just, Martin Vráblik pod hlavičkou ČSSR na medzinárodných pretekoch v Maďarsku, kde získali prví traja medailové priečky. Vedúcim výpravy a rozhodcom na podujatí bol Jozef Sitkey.
 
Pohár časopisu TRÉNER, Trnava: do 169 cm: 1. A. Šaray, 3. M. Vráblik, do 174 cm: 10. J. Galbavý, 11. P. Žember, 12. P. Psotný, do 179 cm: 1. Š. Just, 7. A. Šálek, nad 179 cm: 3. B. Káčer. Štefan Just na jeseň už pretekal za Topoľčany, keď prestúpil z Fortuny Trnava.

V celkovom súčte bodov za výsledky v roku 1983 obsadilo družstvo topoľčianskych kulturistov 1. miesto v čs. rebríčku.
 
V roku 1983 tvorili družstvo silových trojbojárov už len dvaja pretekári, ktorí si však počínali úspešne na M-SSR v Trenčíne: Jozef Schwarz  dosiahol na záver pretekárskej kariéry svoje najlepšie umiestnenie na M-SSR, keď vybojoval 2. priečku v kategórii do 110 kg; 2. miesto na M-SSR patrilo aj Vladovi Dvončovi v kategórii do 100 kg. Po súťaži vládla v tíme spokojnosť.
 
 
Zľava J.  Schwarz, D. Hornák – pretekár SH Senica, tréner Ľ. Bobula, V. Dvonč. Spúšť fotoaparáta stláčal masér Viliam Bobula.
 
 
Aj Vladimír Dvonč získal svoje najlepšie výsledky na záver aktívnej činnosti ako 41-ročný, na M-ČSSR to bola vytúžená medaila v kategórii do 100 kg – bronzová.
 
Okrem už spomínaných najúspešnejších pretekárov štartovali v roku 1983 na krajských majstrovstvách ďalší kulturisti, avšak ich umiestnenie, ako aj umiestnenie tých najúspešnejších,  je už náročné zisťovať, pretože sa začali presadzovať lokálne záujmy,  začala sa zanedbávať oddielová kronika a v dostupných kulturistických ročenkách sa zverejňovali výsledky zvyčajne od M-SSR. 
 
Na jeseň štartovali Topoľčanci po prvýkrát na Cene Sandowa v Mariánských Lázňach. 
 
Nástup pretekárov na Cene Sandowa v Mariánskych Lázňach - zľava vpredu Martin Vráblik, Robert Dantlinger (Sandow Mariánské Lázně), Tóno Šaray s logom oddielu na ľavej strane teplákovej bundy, vedľa Tóna po ľavici Josef Rakyta (Slavoj Bruntál).
 
Tóno Šaray si udržiaval skvelú formu z M-ČSSR v Jihlave a ňou sa prezentoval aj na Cene Sandowa Neušiel ani záujmu hosťa súťaže - popredný americký profesionálny kulturista Ed Corney. Už prešedivelý sympaťák Ed sa pochvalne vyjadril na Tónovu adresu. Ale ani to nepresvečilo vtedajšie vedenie čs. kulturistiky, aby reprezentoval ČSSR.
 
Aj keď predsedovi oddielu kulturistiky TJ TS Topoľčany J. Sitkeyovi nemožno uprieť zásluhy na mnohých dosiahnutých úspechoch a osobité organizačné schopnosti, nerešpektovanie plurality vo vnútri oddielu a v niektorých prípadoch nediplomatické vystupovanie na súťažiach, začínali mať za následok nie dobrú pozíciu oddielu vo zväze kulturistiky a Jozefovu v oddiele. Hoci sa objavujú noví nádejní kulturisti, niektorí poprední pretekári končia s aktívnou činnosťou a ďalší dokonca opúšťajú oddiel.

Pódium divadla N. V. Gogoľa a Cena Sandowa 1983 - kategória do 169 cm, zľava: 3. Josef Rakyta (Slavoj Bruntál), 1. Robert Dantlinger (Sandow Mariánské Lázně), Anton Šaray obsadil 2. miesto; ani takáto skvelá forma  - objemy, hustota, hĺbka separácie mu "nestačila" na prvenstvo.