OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Krčná chrbtica - liečba pohybom


Krčná chrbtica


prevencia a liečba pohybom


Odborníci na svetovú ekonomiku predstavili nedávno najžiadanejšie pracovné pozície, najdôležitejšie zručnosti a najperspektívnejšie priemyselné odvetvia, ktoré budú trh práce ovplyvňovať počas najbližších rokov.

V súvislosti s najrozvinutejšími sektormi bude v najbližších rokoch trh práce potrebovať podľa WEF (Svetové hospodárske fórum) najmä dátových analytikov. Medicínski technici, fyzioterapeuti, ale aj špecialisti na ergonómiu na pracoviskách sú povolania, ktoré by mali byť na druhom mieste v rebríčku požiadaviek trhu už v roku 2020.

Prečo aj fyzioterapeuti? Zdravotné problémy, ktoré v minulosti trápili päťdesiatnikov, dnes už bežne trápia tridsaťpäťročných a tento trend sa neustále zhoršuje.
Kinezioterapia je odvetvie, ktoré prispieva k zdraviu človeka už prevenciou, pokračuje liečbou a následnou rehabilitáciou. A to všetko tým najprirodzenejším spôsobom - účelným pohybom.


Perspektíva ľudstva

Tešme sa zo zdravia našich detí, ale musíme prijať opatrenia (rodičia - politici) v prevencii a udržaní ich zdravia - základ do produktívnej dospelosti i dôstojnej staroby. Keď už k poškodeniu zdravia príde, skúsme najskôr neinvazívnu pohybovú liečbu - kinezioterapiu.

Úrazy, zranenia, dopravné nehody, posúvanie hlavy dopredu (predklon) pri práci, pri športovaní, pri činnosti za počítačom, so smartfónom súvisia s poklesom funkcií krčnej chrbtice. Biomechanický stres zo straty prirodzenej krivky krčnej chrbtice máva nepriaznivý účinok na svaly, šľachy, väzy, disky, stavce, miechu, nervy, cievny systém v tejto oblasti, čo sa prenáša na celý organizmus. Obnova krivky krku sa stáva spoločným cieľom pre ľudí, ktorí trpia bolesťami z krku.

Degenerácia, poškodenie krčnej chrbtice je spojená s narušením nervov a potenciálne závažnými poruchami zdravia srdca a ciev. Metóda trakčnej automobilizácie a automasáže krčnej chrbtice odstupňovanými priemermi valcov môže zmeniť schopnosť sympatických nervových systémov udržiavať krvný tlak (sinus caroticus) na normálnych hladinách.

Pri predĺžení posunutia hlavy dopredu ešte o 2,5 centimetra, oproti obrázku figúry vpravo, sa môže zvýšiť hmotnosť hlavy na chrbticu z 19 kg na 23,5 kg. Narastá kyfotizácia krivky cervikálno-torakálneho prechodu, lordotizácia hornej časti krčnej chrbtice (stláčanie segmentov chrbtice, miechy), šija tuhne, stláčame pľúca, srdce, bránicu, zdravotné problémy sa stupňujú.

Tvorba výrastkov na telách stavcov, skolióza, zlomenina, hernia disku, degeneratívne zmeny v krčných platničkách, stavcoch môžu spôsobiť redukciu priestoru a tým kompresiu ciev a nervov.

Riešime akútne problémy v oblasti krku – úraz, dopravná nehoda a chorobné (chronické) problémy, ktoré sa prejavujú postupne a dlhodobo.

Naším zámerom je dosiahnuť, alebo aspoň sa priblížiť cielene k biomechanickej svalovej rovnováhe v oblasti krku a využívať pri tom prvky zo systému trakčnej kinezioterapie. Dosiahnutím alebo priblížením sa k dekompresii v krčnej oblasti chrbtice zvýšime šancu na odstránenie zdrojov bolesti a nepríjemných stavov organizmu. Cvičením v určitom stupni dekompresie krčnej chrbtice sledujeme docielenie svalovej rovnováhy.

Pojmy protrakcia a retrakcia hlavy pri patologickom posune hlavy. Retrakciou hlavy z protrakcie sa mení aj vertikálne nastavenie hlavy - nárast výšky pacienta.

Pri algoritmoch riešenia problematiky v krku, krčnej chrbtici využívame poznatky o osteofitoch, herniách diskov, patologických zakriveniach chrbtice a syndrómoch plexov cervikokraniálnom a cervikobrachiálnom.

Spinálna ergonómia

Spinálna ergonómia je termín používaný v spojitosti pôsobenia negatívnych výsledkov dlhodobej práce na stav organizmu človeka. Najefektívnejšia je prevencia. Ale keď už k strate prirodzenej krivky chrbtice došlo a objavia sa bolesti, využívame trakčné zariadenia na dekompresiu krčnej chrbtice, pľúc, prirodzené sedenie na správnej stoličke, ale aj tvarovaný vankúš na spanie.
Spinálna egonómia má svoj význam pri obnove fyziologickej krivky krku a odstraňovaní bolesti aj výberom špecifických pomôcok na cvičenie a pri voľbe účinných 
polôh cvikov.

Trojvrstvový nafukovací golier na trakciu-dekompresiu chrbtice, ktorým zabezpečíme okamžitú úľavu od bolesti. Ale fyziologickú krivku krčnej chrbtice nedocielime. Na to potrebujeme v prvom rade správne cvičiť.

Akcent na somatické faktory pri trakčnej automobilizácii chrbtice

Súčasťou systému kinezioterapie je originálna trakčná metóda, prostredníctvom ktorej korigujeme nepriaznivé účinky patologického zakrivenia krčného sektora chrbtice či ďalšie nepríjemné prejavy v chrbtici využívaním goniometrie odstupňovaných priemerov valcov z voňavého nemečkovského smreka. Progresívne výsledky dosiahnuté originálnou metódou dolaďujeme na horizontálnom stroji cvikom pullover obojručne a jednoručne, vzpažovaním obojručne a jednoručne (prenos priaznivých biomechanických účinkov cez kĺb glenohumerálny kĺb - lopatka+ramenná kosť, akromioklavikulárny - lopatka+kľúčna kosť, sternoklavikulárny - kľúčna a prsná kosť na lopatku a chrbticu) a cvičením na trakčnej lavici. Pred samotnou trakčnou automobilizáciou krčného sektora chrbtice nahrejeme tkanivá krku (zmena štruktúry a napätia - elasticita) elektrickým šálom alebo teplom z infračerveného žiariča.

Metódou trakčnej automobilizácie (tkanivá svalov, väzov, nervov, ciev) a automasáže krčného sektora chrbtice pozitívne ovplyvňujeme centráciu a stabilizáciu krku a hlavy, patologickú lordózu, skoliózu, kyfózu, hyperkyfotický krčno-hrudný prechod (vdovský hrb), redukujeme iritáciu hlavových nervov, miechy a jej koreňov (radikulopatia), prejavy centrálnej i periférnej parézy. Cervikálna trakcia pôsobí účinne, rýchlo a prirodzene zmierňuje bolesť.  Jemne naťahujeme krk, odďaľujeme stavce, znižujeme tlak na zápalové procesy chrbtice.


Subokcipitálny trojuholník a bolesti hlavy. Niekoľko nervov, ktoré vychádzajú z horného cervikálneho komplexu, putuje cez temeno hlavy do čela. Tieto nervy prechádzajú cez obmedzený priestor nazývaný subokcipitálny trojuholník (hlboké subokcipitálne svaly - štyri páry). Keď sú podráždené fyzickou námahou, emočným stresom, napínajú sa a môžu stláčať nervy, ktoré prechádzajú trojuholníkom.

Jedna z technicky správnych možností posilňovania. Tlačíme bradu dozadu (retrakcia hlavy: subokcipitálne svaly + spinálne erektory krku) proti odporu elastického adaptéra (therabandu); ukotvenie therabandu smeruje šikmo hore, aby sme docielili trakčný účinok a dekompresiu v krčnom sektore chrbtice. Môžeme vykonávať aj úklony, rotácie hlavou. Pohodlným a veľmi účinným variantom je cvičenie v ľahu na chrbte (aktívny ležiaci anjel) - hlavu a plecia tlačíme symetricky do horizontálnej opierky.


V kombinácii s cvikom pullover, myofasciálnymi a myoskeletálnymi vyrovnávacími technikami je metóda účinná nielen pri liečbe patologických zakrivení krčnej chrbtice, hyperkyfózy v krčno-hrudnom prechode, ale je vhodná aj v prevencii pre udržanie vzpriameného držania tela pri chôdzi, v stoji, v sede či liečbe posturálnej hypotenzie (pokles krvného tlaku po postavení sa alebo inej zmene polhy), na stabilizovanie rovnovážnych polôh, na dosiahnutie optimálneho prekrvenia mozgu, pri detskej mozgovej obrne, na obnovu štruktúr a funkčnosti nervových dráh, na riešenie atrofie denervovaných svalových vlákien a ich väzivovej prestavby, na znižovanie bolesti hlavy a účinkov migrény, zlepšovanie zraku (napr. aj frekvencie tikov očí - Touretteov syndróm), sluchu, reči, chuti, mimiky tváre, odstraňovanie závratu (vertigo), dráždenia na zvracanie (nauzea), niektorých chorobných prejavov srdca (bradykardia, tachykardia, arytmia ...), na redukciu výskytu mŕtvice (cievna mozgová príhoda - iktus). 

Metóda je bezpečná, s pohodlným sútredením sa na správnu techniku cvičenia na valci - umožnené výberom vhodného priemeru. V prípade parézy pomáha pacientovi pri pohyboch na valci terapeut.

Metóda Trakčnej automobilizácie a automasáže krčného sektora chrbtice goniometriou odstupňovaných priemerov valcov má obrovskú perspektívu uplatnenia v praxi nielen pre bežných používateľov pri znižovaní práceneschopnosti, zvyšovaní produktivity práce, ale napríklad aj pre výkonnosť kozmonautov, pilotov vojenských i dopravných lietadiel, pretekárov Veľkých cien formuly 1, MotoGP, rely súťaží či pre špičkových cyklistov, tanečníkov, huslistov atď.

Valcami s odstupňovanými priemermi zaznamenávame citlivý predo-zadný posun hlavy. Takýto stav sa rieši aj rizikovou cervikálnou chirurgiou s možnými komplikáciami v prednej a zadnej časti krčnej chrbtice, s následnými možnými pooperačnými komplikáciami. Vyberte si! 

Napríklad u pacienta paralyzovaného po meningitíde (centrálna paréza) sme zaznamenali prostredníctvom metódy trakčnej automobilizácie a automasáže goniometriou odstupňovaných priemerov valcov predo-zadný posun hlavy z protrakcie do retrakcie o úžasných osem centimetrov za šesť mesiacov, zatiaľ bez použitia cviku pullover, ktorým dokážeme kompenzovať zvýšený krčno-hrudný prechod a hrudnú kyfózu a dopomôcť tak k fyziologickej postúre.

Patológia krčného sektora chrbtice (dráždenie, tesnenie blúdivého nervu - n. vagusovplyvňuje aj niektoré onemocnenia srdca. Môže to byť napr. bradykardia, tachykardia, srdcová arytmia.

Metóde trakčnej automobilizácie a automasáže odstupňovanými priemermi valcov, prepojenej cvikom pullover a vzpažovaním v ľahu na stroji (svalová kontrakcia dynamická-izometrická alebo izokinetická), konkuruje medzinárodne proklamovaný systém Denneroll (na obr.) s ergonomicky riešenými pomôckami (neraz aj komplikovaný statický korzetový systém).

Zvýšenie výšky podložky pod hlavou, oproti nulovému stavu, zvýši priemerný a vrcholový tlak v lebečnej a krčnej oblasti a zvýši extenziu a lordózu krčnej chrbtice

Dôraz kladieme na cvičenie krčnej chrbtice v ľahu (horizontálne), alebo šikmo dole hlavou na autotrakčnej lavici (spočiatku cvičíme čo najmenej v stoji a v sede, pretože dochádza ku kompresii chrbtice). Využívame progresívny systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie - dekompresia chrbtice. 

Trakčná automobilizácia krčnej chrbtice prostredníctvom odstupňovaných priemerov valcov je bezpečná metóda pohybovej liečby. Redukujeme pri nej zdroje nocicepcie (bolesti), využívame priaznivé účinky princípu recipročnej inhibície.
Pri pohybovej liečbe na obrázku sa vystavujeme riziku laterálnej kompresie krčných segmentov - prenesený útlak platničiek, cievneho systému, iritácia periférneho nervového systému (miechové, hlavové nervy a autonómny nervový systém, ktorý inervuje hladkú svalovinu orgánov, ciev, kože, tiež srdce a žľazy - sympatikus, parasympatikus, enterický systém, paragangliá). 

Ak chceme byť dôslední a čo najúspešnejší v trojrozmernej prevencii, liečbe pohybom, rehabilitácii krčnej chrbtice, mali by sme brať do úvahy aj štyri somatické faktory:

1. Dĺžka krku, 
2. Predozadná pozícia veľkého otvoru (foramen magnum) v záhlavnej kosti (os occipitale),
3. Mohutnosť šije

4. Tvar cervikálno-torakálneho (krčno-hrudného) prechodu.

Od rešpektovania týchto faktorov by sa mal odvíjať priemer terapeutického valca z mäkkej, tvrdenej peny, dreva, na ktorý opierame zadnú časť krčnej chrbtice - šiju (z hygienických dôvodov používame ako medzičlánok uterák, v prípade citlivosti viackrát ovinutý po obvode valca).

Nespoliehajme sa len na krčné ortézy - Schanzov golier. So sofistikovaným pohybom máme väčšiu šancu dostať sa z problémov, ktoré súvisia s krčnou chrbticou.

Trakčná terapia a masáž odstupňovanými priemermi valcov

Prerušovaná trakčná automobilizácia a automasáž krčného sektora chrbtice goniometriou odstupňovaných priemerov valcov je veľmi efektívna bezbolestná forma liečby a rehabilitácie. Jej princíp spočíva v priaznivých účinkoch výhodnej prerušovanej trakcie.

Vhodný priemer valca nám umožňuje udržiavať fyziologickú lordózu krčného sektora chrbtice. Zvolíme taký priemer valca, kedy po položení zadnej časti krku naň je medzi vrcholom záhlavnej kosti a podložkou vzdialenosť približne 1 cm (goniometria segmentov krčnej chrbtice). Záhlavná kosť sa neopiera o podložku, ale je medzi nimi medzera. Tým vytvoríme v krčnej chrbtici autotrakciu vyvolanú prirodzenou gravitáciou hlavy, čím docielime dekompresiu a uvoľnenie štruktúr krku. Chrbtica sa počas polohovania, cvičenia predĺži a na konci posledného opakovania poslednej série sa môže dotýkať podložky. Valec pod krkom, plecia voľne spustené dozadu alebo tlačené dozadu (retrakcia).

C1 a C2 (atlantoaxiálny kĺb) pri axiálnej rotácii demonštrujú laterálnu flexiu (smer spojeného pohybu krčných stavcov) na opačnú stranu (kontralaterálny spojený pohyb). Subaxiálna krčná chrbtica C3-C7 zároveň vykazuje združený laterálny ohyb na stranu axiálnej rotácie (ipsilaterálny združený pohyb).

Napriamenie krčnej chrbtice až raritný prechod do cervikálnej kyfózy - aj to sú perspektívne zdravorné riziká práce za počítačom, používania smartfónov. A nielen pre súčasnú generáciu mladých, ale aj seniorov. Riešenie ponúka aplikácia metódy trakčnej automobilizácie a automasáže krčnej chrbtice goniometriou odstupňovaných priemerov valcov.

Upnutie krčných a ďalších svalov na hlavu umožňuje pohyby hlavy dopredu (kývače) a ďalšie svaly ohýbajú krk dozadu (ohýbače) a do strany, ale hlavu aj ukláňajú a rotujú. 

Polohovanie. Pred samotným cvičením najskôr polohujeme asi 3 minúty na valci s vhodným priemerom. Po natiahnutí krku (väčšia dĺžka) môžme polohovať opäť 3 minúty na valci s väčším priemerom a až potom začíname cvičiť. Cvičenie ukončíme trojminútovým polohovaním.

Valec z mäkkej peny používaný bežne na žrď veľkej činky - kontakt žrde a chrbta napr. pri cvičení drepov. Výhodný je najmä na začiatku terapie, kedy je zadná časť krku (šija) citlivá na dotyk.

V ľahu na chrbte (paže skrčíme, dotkneme sa prstami predných deltových svalov, vyrovnáme chrbát) pri pokuse o flexiu hlavy - predklon, pozorujeme aktivitu obidvoch priamych svalov brucha. Pohyby po valci v horizontálnej polohe (zároveň automasáž stuhnutých šijových svalov a automobilizácia chrbtice) vykonávame z dekompresie krčnej chrbtice (hlava uvoľnene spustená dolu - žiadny svalový tonus) a do dekompresie-trakcie sa vraciame - fyziologické lordotické zakrivenie krčného sektora chrbtice:

  • kývanie hlavou dopredu + rotácia vpravo-vľavo alebo úklon,
  • úklon + mierny predklon alebo obrat dovnútra,
  • rotácia + mierny predklon.

Pohybu hlavy do príslušných strán môžeme pomáhať pohybom očí do týchto strán (ipsilaterálne) - zrakovo-motorické prepojenie (užitočná technika najmä pri odstraňovaní spazmov). Tým, že ležíme na pevnej podložke na chrbte s pokrčenými dolnými končatinami (pažami fixujeme chrbát, lopatky), máme zabezpečenú polohu chrbtice ako celku (polohovanie pri cvičení. Všetky uvedené faktory významne ovplyvňujú fyziologické lordotické zakrivenie krčnej chrbtice. Od týchto ukazovateľov sa významne odvíja efektivita algoritmov biomechanických postupov a rešpektovanie prípadných zdrojov nocicepcie pri cvičení.

Pri ľahu na chrbáte s vystretými dolnými končatinami zvýšime lordotické prehnutie v driekovom sektore chrbtice a kompenzačné krivky v hrudnom a krčnom sektore; preto máme dolné končatiny pokrčené.

Na automasáž zadnej časti krčných svalov (šija), fascií, väzov a bočnej časti krčných svalov v ľahu (ale aj na redukciu osteofitov) sa osvedčili drevené valce – adekvátneho priemeru a dĺžky. Valce môžu mať po obvode drážkovanie. V začiatkoch terapie, kedy sledujeme zvýšenú citlivosť šije na bolesť, kladieme na dotykovú časť valca so šijou primerane upravený plást peny z karimatky alebo z perforovanej podložky, používanej pri vani. Prírodne opracovaný valec môžeme impregnovať napr. ľubovníkovým olejom, propolisom - pri kinezioterapii vyžaruje pozitívne účinky drevo i olej.

Kvôli komplexnosti je súčasťou cvičenia aj poloha v ľahu na bruchu (mierny sklon dole hlavou, hlava prečnieva cez okraj lavičky) bez valca, keď precvičujeme zadnú a bočnú časť krku. Špecifikom je, že krk držím vystretý, hlavu nezákláňam - natiahneme hlboké šijové extenzory (mm. suboccipitalis):

  • z mierneho predklonu miermy záklon + rotácia vpravo-vľavo alebo úklon, 
  • úklon + mierny záklon alebo obrat dovnútra, von,
  • rotácia + mierny záklon.

Praskajúce zvuky v krčnom sektore chrbtice pri cvičení nám signalizujú pozitívne zmeny v tkanivách - vyrovnávanie napätia a uvoľňovanie stuhnutých štruktúr väziva. Pri progresívnej terapii sa ich výskyt postupne redukuje.

V ľahu vpredu (na bruchu) na extenznej lavičke využívame záklony, úklony, rotácie na ďalšie vylepšenie pozície krku, jeho stabilizáciu a pohyblivosť.

Určité prednosti liečby krčnej chrbtice poskytuje špeciálny závesný lanový systém. Ale metóda liečby krčnej chrbtice odstupňovanými priemermi valcov je jednoduchšia, lacnejšia, efektívnejšia.

Veľký priemer valca - hlava je vyššie, v protrakcii (medzistavcový tlak mierne zvýšime najmä v prednej časti chrbtice).

Na prvom obrázku je malý priemer valca, ale konštrukčne vysoko položený, čo výrazne negatívne ovplyvňuje kyfotickú krivku v krčno-hrudnom prechode chrbtice (stlačenie vnútorných orgánov - limitovaná funkcia pľúc a srdca, bránice). V špecifických prípadoch (zmeny tlaku krvi, ...) môžeme pri polohovaní i cvičení krátkodobo vyskúšať veľký priemer valca. Opatrne vstávame do sedu a o chvíľu do stoja.

Pri cvičení bude rozsah záklonu hlavy skrátený (znížime účinok gravitácie hlavy aj trakcie-dekompresie). Zväčšíme nepriaznivú kyfotickú krivku v cervikálno-torakálnom prechode. V prípade mediálnej hernie disku v zadnej časti chrbtice môže byť spomalené hojenie jazvy, prípadne môžeme tento stav ešte zhoršiť. Negatívom môže byť predný skalenový syndróm, kostoklavikulárny syndróm.

Ak počas cvičenia dochádza k útlaku nervov, ku spinálnej stenóze, pociťujeme bolesť, závrat, prestaňme cvičiť, alebo si vyberme vhodnejší priemer valca.

Špecifické prípady. 
1. V niektorých prípadoch existujú výnimky, kedy používame väčšie priemery valcov. Ak má pacient zvýšenú krivku v cervikálno-torakálnom prechode, alebo keď k nej smeruje. Terapiu začíname primerane veľkým priemerom valca a postupne používame menšie priemery. Umožníme tým pacientovi narásť aj o niekoľko centimetrov do výšky a zlepšiť tak posturálne držanie tela i chôdzu, zredukujeme bolesť hlavy.

Horizontálna poloha pacienta (dolné končatiny pokrčené, prípadne položené predkolením na vyvýšenej podložke - ochrana driekového sektora chrbtice, dekompresia je spojená s difúziou vody a živín do platničiek): metóda trakčnej automobilizácie krčného sektora chrbtice prostredníctvom odstupňovaných priemerov valcov (voňavé smrekové drevo z Nemečiek - podhorská dedinka s vodnou nádržou pri Topoľčanoch, kvalitná voda na výrobu kedysi výborného topoľčianskeho piva), prepojená s automasážou šije. Uterák na valci zjemňuje kontakt. Pitný režim je nevyhnutnou súčasťou terapie.
V ľahu na chrbte pri pokuse o predklon (flexiu) hlavy môžeme badať aktivitu obidvoch priamych svalov brucha.

2. Efekt korekcie patologického krčno-hrudného prechodu (aj vdovský hrb s navýšeným tukovým tkanivom) bezpečne urýchľujeme manuálnou trakciou krčnej chrbtice - pacientka leží na chrbte, hlavou cez okraj lavičky a pod krkom má podložený primerane veľký valec. Terapeut ťahá optimálnou silou hlavu od lavičky a dolu pod bezpečným uhlom. Nevytvárame bolestivé pocity u pacientky v krku - vyvíjame ťahovú silu po hranicu bolesti. Terapeut využije pohodlne obe paže.

Klasická technika podloženého predlaktia pod krkom, ktoré rotujeme kraniálne (forhend) v smere červenej šipky (trakcia krčnej chrbtice) a druhou rukou fixujeme hlavu. V prípade, že nám bude vyhovovať väčší "priemer" predlaktia, ovinieme ho uterákom v smere na bekhend.

3. V prípade skoliózy v krčnom sektore chrbtice vyosíme valec tak, že na strane konvexity (chrbtica vypuklá von) posunieme koniec valca mierne k plecu - umožnený predĺžený rozsah pohybu, ktorý využívame na kompenzáciu zakrivenia prostredníctvom úklonov.

Biomechanika úklonu. Na strane ohnutia (úklon) hlavy doľava (lateroflexia) sa kĺbové plôšky k sebe približujú, dochádza ku kompresii platničky a úklon je synchrónne sprevádzaný rotáciou stavca na tú istú stranu (ipsilaterálne). Tŕňový výbežok stavca sa posúva doprava od myslenej stredovej čiary. Svoj podiel na rotačnom smere pohybu pri úklone má fyziologické zakrivenie krčnej chrbtice – prehnutie (extenzia), kedy záťaž (gravitácia) hlavy v stoji výraznejšie pôsobí na zadnú časť chrbtice. Dochádza k tomu aj pri úklone v ľahu na valci.

Ak dovedieme segmenty chrbtice do takéhoto katostrofálneho stavu (degeneratívne zmeny na platničke, tele stavca, fazetových kĺboch - spondylartróza-osteofity, ...), môžeme pomýšľať už len na operáciu. Vhodná pohybová aktivita, stravovanie, odpočinok, vyhýbanie sa stresu, nekontrolovanému pohybu sú najlepšie preventívne i primárne opatrenia a liečebné prostriedky.

Cvičenie na šikmej lavičke v ľahu dolu hlavou (využitie trakcie uhla sklonu lavičky). S valcom pod krkom môžeme cvičiť bez obáv, že nám vypadne. Valec vložíme do vnútra stredu preloženého uteráka, priľahneme ho chrbátom a posúvaním preložených koncov uteráka po lavičke dosiahneme vhodnú polohu valca pod krkom. V prípade aktivity terapeuta je zaujatie polohy pohodlnejšie.

Spinálna dekompresia na inverznej lavičke (trakcia). Úľava od bolesti, relaxácia vnútorných orgánov, chrbtových svalov, chrbtice, vytvorenie priestoru pre disky. Ide nielen o pasívnu trakciu, ale aj cvičenie v odľahčenej polohe - intenzitu trakcie volíme sklonom lavičky. K takejto forme dekompresie pristupujeme opatrne.

Posturálny syndróm (horný skrížený syndróm). Patologický prechod medzi krčným a hrudným sektorom chrbtice (negatívna zmena plasticity chrbta - zväčšenie kyfotického zakrivenia) - pri polohovaní použivame vypodloženie tejto oblasti prostredníctvom asi 2 cm hrubej gumovej dosky (používame ako podložku pri drepoch). Plecia tlačíme do dosky.

Ak kompenzujeme skoliózu v krčnej oblasti cvičením v ľahu na boku (úklony - lateroflexia, recipročná inhibícia, trakcia-dekompresia-automasáž), mali by sme postupovať opatrne. Dôvodom je anatomický tvar, poloha a limitovanie funkčnosti jednotlivých tkanív, nervovocievneho systému pri ich kontakte s mäkko vypodloženým valcom.
Ale účinné je aj cvičenie v ľahu na chrbte (valec pod krkom), kedy sa sústredíme len na posilňovanie svalov na konvexnom oblúku zakrivenia - úklony, rotácie, predklony spojené s miernymi úklonmi.



Sada valcov zo smrekového dreva, valce z tvrdeného molitanu a pružný obal (z perforovanej rohožky), používaný na spríjemnenie kontaktu s valcami z dreva. Pozitívne pôsobíme na centrálny nervový systém (mozog, miecha), periférny nervový systém - spinálne nervy, hlavové nervy, vegetatívny nervový systém (sympatikus a parasympatikus), ktorý je prevažne súčasťou hlavových nervov. Hladké valce doceníme najmä pri polohovaní, kedy sa ľahšie dosahuje natiahnutie a fyziologická lordóza krčného sektora chrbtice, než s valcami s dezénom.

Myoskeletálne a myofasciálne vyrovnávacie techniky

Myoskeletálne a myofasciálne vyrovnávacie techniky v oblasti šije sú doplnkové techniky pri terapii krčného sektora chrbtice. Upravujeme nimi svalovú nerovnováhu (rozdielne napätie u skrátených a oslabených svalov), centrujeme a predlžujeme krčnú chrbticu.
Ultrazvukom na spazmy

Svalové spazmy si nahmatáme v okolí chrbtice a zvyčajne v hornej a strednej oblasti trapézového svalstva medzi lopatkami. Po stlačení môže bolesť vyvolávať tŕpnutie končatín, vyžarovať do hlavy (trapézové svalstvo je inervované vedľajším hlavovým nervom – n. accessorius a jeho dráždením sa môžu spazmy tiež vytvárať). Bolestivé uzlíky sa tvoria na začiatku väzov a šliach (periostové body). Príčinou môžu byť aj prudké pohyby, hormonálne zmeny, vírusové ochorenie, nedostatok vitamínov skupiny B (prípravok B-komplex), magnézia (Mg) a draslíka (K) - prípravok Cardilan.

Svalové stvrdnutie - spazmus v lokalite trapézového svalu (trapézový sval sa upína na záhlavnú kosť - spojitosť s krčnou chrbticou) riešime často manuálnymi postupmi. 

Po odstránení majú spazmy tendenciu opäť sa obnoviť. Preto je preventívne potrebné optimálne stravovanie a cielený pohyb celého tela, ktorými sa snažíme udržovať rovnovážny stav organizmu. Vyhýbame sa aktivitám, ktoré nám nerovnováhu vyvolávali a pôsobeniu chladu na upotenú šiju (klimatizácia, ventilátor, vietor).

Nebolestivé riešenie odstraňovania bolestivých spazmov predstavuje používanie ultrazvuku s následným hnietením a rozotieraním prstami. Ako médium medzi pokožkou a hlavicou ultrazvuku sa osvedčil ľubovníkový olej. Po osprchovaní môžeme aplikovať krátku masáž s použitím prípravkov Voltaren, Flector (pôsobia proti bolesti a zápalu). 

Zmäkčovač spazmov

"Pomocníkov" pri zmäkčovaní spazmov používame najmä vtedy, ak už nie sú tieto lokality príliš citlivé na dotyk. 
 
Ale stretávam sa s jednotlivcami, ktorým nerobí problém znášať krátkodobú bolesť počas kontaktu v terapii, len aby sa urýchlene zbavili dlhodobej bolesti či funkčne limitovaného prenosu nervových impulzov. Zmäkčovač spazmov svojím dezénom účinne zachytáva najmä drobné výčnelky periostových bodov (zdureniny), ktoré sa potom vhodne zvoleným pohybom zmäkčovača a intenzitou prítlačnej sily ľahšie redukujú. 
 
Už svojím predajným názvom - "zmäkčovač mäsa" je tento výrobok s dezénom na rovnom i oblom povrchu predurčený aj na redukciu bolestivých svalových spazmov - "zmäkčovač spazmov", keď tkanivo predtým nahrejeme fénom, infračerveným tepelným žiaričom. Z hygienických dôvodov môžeme medzi pokožku a zmäkčovač upotrebiť špeciálnu tenkú trojvrstvovú tkaninu, používanú pri operáciách v zdravotníctve. Zmäkčovač je vyrobený z nylonu a sklených vlákien, je zdravotne nezávadný a možno ho umývať v umývačke riadu. Robustná rukoväť s vložkou z nerezovej ocele znesie veľké zaťaženie.
 
Prierez krčnou chrbticou. Aj keď na obrázku nie je zachytené všetko, je to tam nahustené až-až. Takže každé narušenie rovnováhy môže mať negatívny dopad nielen na zdravotný stav krčného sektora chrbtice, ale celého tela.
 
Ďalším osvedčeným (netradičným) pomocníkom, uľahčujúcim zmäkčovanie spazmov, je plochá šatníková tyč, u ktorej využívame jej tvarovanie a hladký pochrómovaný povrch - na pokožku natrieme kĺzavý gél, olej.
Jej vhodná dĺžka, hrúbka, tvar umožňuje terapeutovi pohodlné držanie a účiinné pôsobenie na lokálne situované spazmy. Prakticky priaznivé pákové pomery (moment sily), ktorými pôsobí terapeut pažami (rukami) na šatníkovú tyč a následne na povrch tela pacienta, zvyšujú jeho výkonnosť počas masáže.